To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Szansa na turystyczne ożywienie ?    -   13/3/2005
Początek marca przyniósł kilka znaczących informacji dotyczących korzystnych zmian w turystycznym wizerunku Tarnowa i regionu. Tarnowskie Regionalne Centrum Koordynacji i Obsługi Ruchu Turystycznego podsumowało ubiegły rok w regionalnej turystyce. Bilans jest korzystny. O kilkanaście procent wzrosła w roku 2004 ilość turystów odwiedzających nasze strony. Dobra wiadomość napłynęła również z obrad Stowarzyszenia "Na Kupieckim Szlaku"; biuro (siedziba) Stowarzyszenia powstanie prawdopodobnie w Tarnowie. Natomiast 7 marca podczas 23. Gali Europejskiej Prasy Turystycznej uhonorowano dyrektora TRCKiOT Marcina Pałacha. Otrzymał on nagrodę EUROPEAN AWARDS FOR TOURISM za wybitne osiągnięcia w dziedzinie turystyki.

Ogloszenie

Podsumowania roku w tarnowskiej turystyce dokonano na podstawie danych statystycznych GUS i statystyk własnych Centrum oraz badań ruchu turystycznego MOT. W roku 2004 zanotowano wzrost liczby turystów w naszym regionie o prawie 150 tysięcy osób (16%). wiecej było też turystów zagranicznych, z 75 tysięcy w roku 2003 ich liczba wzrosła do 100 tysięcy w roku ubiegłym. Zainteresowanie naszym regionem jest zdaniem dyrektora Pałacha konsekwencją ogólnego zainteresowania okazywanego przez mieszkańców tzw. "starej Unii" nowym krajom członkowskim UE. W roku 2004 wzrosła też liczba noclegów i kwota wydawana przez turystów w regionie. Zostawili oni u nas aż 265 milionów złotych (w roku 2003: 205 milionów). Porównując to do ogólnej kwoty zostawionej przez turystów w Małopolsce udział procentowy regionu w stosunku do całego województwa wyniósł 8 % (w roku 2003: 5,70%).
Największymi atrakcjami w regionie zdaniem turystów pozostają : tarnowska Starówka, Kopalnia Soli w Bochni i tamtejsze Uzdrowisko, Szlak architektury drewnianej , Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, zamki oraz imprezy religijne, plenerowe i folklorystyczne w regionie. Wśród tych ostatnich prym wiodą od lat Odpust w Tuchowie i Turniej Rycerski w Dębnie.
Najczęściej odwiedzanymi miejscami były : Kopalnia Soli w Bochni (bez Uzdrowiska) – 99 000, Muzeum Okręgowe w Tarnowie (w tym Ratusz i Podcienia: 21 000) – 68 000, Muzeum Misyjne w Tuchowie – 55 000 (wzrost o ponad 300 %!), Muzeum Lalek w Pilźnie – 40 000 (wzrost o 77 %) i Muzeum Drogownictwa w Szczucinie – 11 000 .
Wynik tego ostatniego to jednak jeden z niewielu jasnych punktów podsumowania, jeśli chodzi o Powiśle Dąbrowskie. Spadki odwiedzin zanotowały bowiem Muzeum Polonijne w Dąbrowie Tarnowskiej ( ponad 90%) i Izba Pamięci Żydów w Dąbrowie Tarnowskiej ( prawie 50%). Wśród obiektów, które odwiedziła mniejsza ilość osób niż przed rokiem znalazł się także Dworek Paderewskiego w Kąśnej Dolnej ( ponad 40%).

Posłuchaj wypowiedzi dyrektora TRCKiOT Marcina Pałacha (na zdjęciu wykonanym podczas nagrania) na temat rezultatów podsumowania sezonu 2004 (((mp3)))

***


2 marca odbyła się konferencja członków Stowarzyszenia "Na kupieckim szlaku". Przypomnijmy, do Stowarzyszenia zgłosiło się 11 miast Polski, w tym również Tarnów. Podczas konferencji Prezydent Tarnowa Mieczysław Bień zaproponował, by siedziba Stowarzyszenia (a tym samym biuro) znajdowała się w Tarnowie. Prezydent Tarnowa zadeklarował stworzenie bardzo dobrych warunków dla funkcjonowania biura. Po długiej dyskusji obecni na spotkaniu przedstawiciele z Legnicy, Opola, Tarnowa, Dębicy, Przeworska, Krosna, Przemyśla i Jarosławia wyrazili zgodę na stworzenie właśnie w Tarnowie biura Stowarzyszenia "Na Kupieckim Szlaku". Ostateczna decyzja jednak zapadnie na Walnym Zgromadzeniu we Wrocławiu.
Poza dyskusją na temat lokalizacji biura, w czasie konferencji ustalono, że Zarząd Stowarzyszenia stanowić będzie 11 osób, w tym prezes, dwóch wiceprezesów oraz sekretarz generalny. Wśród kandydatów na członków Zarządu zgłoszonych przez poszczególne samorządy znaleźli się: Prezydent Legnicy - Tadeusz Krzakowski, Prezydent Wrocławia - Rafał Dutkiewicz, Prezydent Opola - Ryszard Zębaczyński, Prezydent Tarnowa Mieczysław Bień, radna z Dębicy Joanna Ożóg, radna z Krosna - Anna Dubiel, Starosta Jarosławski - Tomasz Oronowicz, Radny z Przemyśla - Witold Wiśniewski oraz Radny z Jarosławia i pomysłodawca projektu - Zbigniew Możdżeń. Lista będzie uzupełniona podczas Walnego Zgromadzenia.
Wszyscy członkowie zarządu będą wykonywać swe funkcje bez wynagrodzenia.

Podczas obrad Walnego Zgromadzenia we Wrocławiu zostanie ustalony program działania na lata 2005-2006 i zakres udziału poszczególnych samorządów w jego realizacji. W terminie do 1 października bieżącego roku nowo wybrany Zarząd przygotuje program na następny rok celem określenia wydatków w kolejnych budżetach miast członkowskich.

Przypomnijmy, że już w maju br. odbędzie się rozstrzygnięcie złożonego w Dreźnie przez Turyngię (Niemcy) projektu Via Regia - Europejska Droga Kultury. W przypadku pozytywnej decyzji o przyznaniu środków Legnica, Tarnów i Jarosław rozpoczną realizację tej cennej inicjatywy. Założeniem programu jest uznanie znaczenia całej unikatowej trasy Via Regia dla ekonomicznego i kulturowego rozwoju Europy jako światowego dziedzictwa UNESCO.

***


7 marca bieżącego roku, w Krakowie, podczas 23. GALI EUROPEJSKIEJ FEDERACJI PRASY TURYSTYCZNEJ, Dyrektor Tarnowskiego Regionalnego Centrum Koordynacji i Obsługi Turystyki - Marcin Pałach(na zdjęciu) - otrzymał nagrodę EUROPEAN AWARDS FOR TOURISM za wybitne osiągnięcia w dziedzinie turystyki. Nagrody wręczał Pan Antonio Conte, Prezes Europejskiej Federacji Prasy Turystycznej i znany promotor turystyki krajów Europy Wschodniej. Federacja przyznaje Europejskie Nagrody Turystyczne ("Benemerita del Turismo") od 23 lat osobom i instytucjom zasłużonym dla turystyki europejskiej. Nagrody wręczane są zawsze podczas uroczystych gali, w pięknych i wyróżniających się pod względem turystycznym miejscach Europy (oprócz Krakowa to min.: Wiedeń, Praga, Budapeszt).
W tym roku nagrody otrzymali również m.in.: przedstawiciele PKP za Karpacki Szlak Kolejowy (trasa nr 4 przebiega przez region tarnowski z Nowego Sącza przez Tuchów, Tarnów, Bochnię do Krakowa), Kopalnia Soli w Wieliczce, Browar Żywiec.

na podstawie informacji TRCKiOT
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 19, 2024 17:29:57
IP          : 3.128.94.171
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html