Źródło: Radio MAKS

Puchar Świata dla Tomka Oleksego !   -   24/11/2003
W chińskim Schenzen, podczas finałowych zawodów Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas, drugie miejsce zajął Tomasz Oleksy. Tym samym zawodnik Tarnovii, po raz drugi w karierze wywalczył Puchar Świata.

Przed zawodami, w klasyfikacji generalnej Pucharu, tarnowian był liderem i o 51 punktów wyprzedzał Rosjanina Aleksandra Pjeczjekonowa oraz jego rodaka Jakova Sabotina. Dzięki przewadze wywalczonej we włoskich Lecco i Val Daone, oraz rosyjskim Jekaterynburgu, Oleksy aby zdobyć Puchar Świata mógł w Chinach, przy zwycięstwie Pjeczjekonowa zająć nawet czwarte miejsce.
Na liście startowej dominowali reprezentanci Azji, którzy mieli ochotę na pomieszanie szyków najlepszym. Europę reprezentował tylko Polak i Rosjanie. Zabrakło m.in. dobrego Węgra , Csaby Komondi. Student krakowskiej AWF, ani przez chwilę nie bawił się w kalkulacje. Rozpoczął od wygrania eliminacji, gdzie uzyskał najlepszy czas. Oto co powiedział nam po zakończeniu zawodów: - Impreza rozgrywana była na ścianie wybudowanej w kamieniołomach. To jakieś 40 minut drogi od centrum. Każdy nasz wyjazd z hotelu, powodował paraliż ruchu w mieście. Podstawione samochody były eskortowane przez policję. Organizacja była znakomita. W walce o półfinał biegłem z reprezentantem Indonezji, Ronaldem Mamarimbingiem. Na pierwszej drodze wygrałem. Na drugiej mój rywal rozbił przycisk zatrzymujący czas. Po przerwie nakazano powtórzyć start. Wygrałem ponownie. Organizatorzy stwierdzili jednak że musi się odbyć, zupełnie nie wiem czemu jeszcze jeden bieg. Zrobiło się więc spore zamieszanie. Tym razem byłem gorszy. Złożyłem natychmiast protest. Komisja sędziowska, anulowała ostatni start i tym samym znalazłem się w „czwórce”. Tym samym byłem pewien zdobycia Pucharu Świata. W półfinale wygrałem z reprezentantem Malezji, Leongiem Wai Tan. Finał to pojedynek z Pjeczjekonowem. Wygraliśmy po jednym razie. Decydował czas. O niespełna 0,5 sekundy lepszy był Rosjanin. Cieszę się z tego sukcesu i ponownego zdobycia Pucharu Świata.
Sukces wywalczony w Chinach jest kolejnym znakomitym osiągnięciem tarnowianina w tym sezonie. W lipcu podczas mistrzostw świata w Chamonix, w „czasówce” zdobył wicemistrzostwo świata a w bulderach był trzeci. Przed Tomkiem w tym roku jeszcze jeden bardzo ważny start. Na początku grudnia, w szkockim Edynburgu, rozegrany zostanie finał Pucharu Świata w konkurencji boulderów. Tu nasz zawodnik ma szansę na trzecią lokatę.