Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Współpraca z Budapesztem   -   20/3/2005
Powiat dąbrowski rozwija współpracę z budapesztańskim samorządem. Podczas ostatniej konferencji samorządowej w stolicy Węgier omówiono dotychczasową i dalszą współpracę samorządów partnerskich. Uczestnikami spotkania poza samorządem polskim i węgierskim byli dodatkowo samorządowcy z Chorwacji, Niemiec i Bułgarii, którzy przedstawili swoje oferty gospodarcze i turystyczne

Ogloszenie

Bułgarzy oczekują nawiązania współpracy z biznesem w zakresie budowania oczyszczalni ścieków, stosowania nowoczesnych rozwiązań w sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Chorwaci natomiast wyrazili chęć współpracy w zakresie czerpania doświadczeń od samorządu powiatu dąbrowskiego w zdobywaniu funduszy unijnych.
Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski zaprezentował ofertę inwestycyjną powiatu, środowisko gospodarcze oraz ofertę turystyczną. Przedstawił osiągnięcia powiatu w sferze inwestycyjnej oraz omówił długoletnią współpracę z Węgrami i jej rezultaty.

Pod koniec wizyty delegacja powiatu spotkała się z Burmistrzem XVIII dzielnicy Budapesztu aby zaplanować dalsze działania związane z partnerską współpracą. Omówiono sprawy dotyczące rewizyty budapeszteńskich nauczycieli w powiecie dąbrowskim. Przyjazd ten planowany jest na przełom września i października tego roku. Węgierscy goście wezmą udział w warsztatach języków obcych w powiślańskich szkołach. Zaproszeni zostaną do szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, gdzie będą mogli uczestniczyć w lekcjach. Ponadto zaplanowane zostało spotkanie integracyjne nauczycieli węgierskich i polskich, gdzie wymienione zostaną doświadczenia w nauce języka a także innych przedmiotów szkolnych.

Innym tematem rozmów z węgierskimi władzami było zaplanowanie wyjazdu na Węgry zespołu folklorystycznego „Nieczajnianie”. Do Budapesztu pojadą dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe wchodzące w skład zespołu. Celem wyjazdu będzie prezentacja dąbrowskiego folkloru na zjeździe zespołów folklorystycznych. Również w tym roku zorganizowany zostanie obóz językowy dla młodzieży szkolnej z Węgier, Polski i Niemiec.
Po raz kolejny przedstawiciele samorządu XVIII Dzielnicy oraz węgierscy przedsiębiorcy wezmą udziału w VII Targach Gospodarczych Gmin Powiśla Dąbrowskiego, które odbędą się 19 czerwca 2005r. Węgierscy przedsiębiorcy zaprezentują swoje produkty oraz przedstawią ofertę współpracy z dąbrowskimi firmami. Z kolei dotychczasowa współpraca z polonią mieszkającą na Węgrzech spowodowała, że przedstawiciele naszych przedsiębiorców wezmą udział w targach w Szkocji, gdzie wystawią wspólne stoisko tamtejszą Polonią. W zakresie kontaktów kulturalnych zaplanowano wyjazd do Budapesztu grupy teatralnej z Dąbrowskiego Domu Kultury, która weźmie udział w organizowanym festiwalu teatrów amatorskich.
W związku z tym, że delegacja powiatu dąbrowskiego uczestniczyła w uroczystościach związanych z obchodami Święta Węgierskiej Wiosny Ludów, Starosta Dąbrowski Krzysztof Kaczmarski zaprosił samorząd partnerski do udziału w Święcie Odzyskania Niepodległości przez Polskę – 11 listopada 2005 roku.

Biuro Promocji
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl