Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wielkopostne misterium w Teatrze Nie Teraz    -   24/3/2005
Ponad dwa miesiące pracowała młodzież z wokółtarnowskich gmin nad widowiskiem pasyjnym „Drzewo”, w ramach prowadzonego przez Teatr Nie Teraz projektu „Edukacja przez kreację”. „Premier” spektaklu odbyło się kilka – pierwsza miała miejsce w minioną sobotę, w siedzibie teatru w Mościcach, kolejne obejrzeli już w tym tygodniu mieszkańcy Śmigna, Koszyc Wielkich, Szczurowej i Borzęcinia.

Ogloszenie
>

W przygotowaniach do spektaklu wzięło udział kilkadziesiąt osób i każda z nich mogła odnaleźć właściwą dla siebie formę ekspresji – już to poprzez pracę nad własnym warsztatem aktorskim, „świadomością ciała” czy emisją głosu, już to przez naukę chodzenia na szczudłach czy uczestnictwo w np. sekcji plastycznej. Tak, w ciągu przeszło dwóch miesięcy powstało prawdziwe misterium; prawdziwe nie tylko w sensie teatralnym, ale także w sensie wewnętrznej pracy, przemiany związanej z osobistym przeżywaniem męki Pańskiej. –Zdecydowaliśmy się ukierunkować pracę na problem poczucia winy, grzechu, a nadto na bagatelizowane dziś powszechnie pojęcie „wyrzutów sumienia” – stwierdza w okolicznościowym programie reżyser widowiska, Tomasz A. Żak. – One to właśnie są sednem powstałego spektaklu. One i związany ze spowiedzią świętą „żal za grzechy” i konieczne „zadośćuczynienie”. Bo przecież, dla wierzących, nasze grzechy zabijają Chrystusa od dwóch tysięcy lat. Ciągle od nowa. I ciągle jakbyśmy sobie z tego nie zdawali sprawy.

W „Drzewie” nie brak rozwinięcia pomysłów wykorzystanych w ubiegłorocznym spektaklu, kiedy to aktorami byli nauczyciele. Tu jednak mamy do czynienia z pełną zapału młodzieżą gimnazjalną, z chórem, z muzyczną osnową, z przestrzenią stworzoną przez dźwięki klarnetu i wiolonczeli, wokół których buduje się widowisko. Widowisko odległe od estetyki rodem z Kalwarii Zebrzydowskiej, a przecież jakże „pasyjne”, jakże prawdziwe – najwłaściwszym określeniem jest tu właśnie słowo „misterium”. I chyba najlepiej podsumowują je padające w spektaklu słowa:„Nie powinieneś przysyłać nam tutaj Syna. Bóg nie może być człowiekiem. My chcemy Boga na tronie”…

Wśród młodych aktorów występujących w widowisku, dla których udział w "Drzewie" był rodzajem teatralnej i w ogóle twórczej inicjacji, nie zabrakło prawdziwych "błysków". To zaskakujące, tym bardziej, że naprawdę nie trudno je było zauważyć ! To nie były oczywiście jakieś porywające kreacje, nie tego się spodziewaliśmy u amatorów. Mimo jednak w sumie niewielkich epizodów, które poszczególni gimnazjaliści odgrywali, gra kilku z nich przesycona była autentycznym entuzjazmem, wyczuwalnym w każdym miejscu szczelnie tym razem wypełnionej sali Teatru Nie Teraz. Trudno oceniać na ile to efekt pierwszej fascynacji możliwościami niedoświadczanej przecież wcześniej scenicznej ekspresji a na ile autentycznego talentu. W każdym razie początki w kilku przypadkach są bardzo obiecujące a szef Teatru Tomasz A.Żak chętnie mówi o dłuższej współpracy z kilkoma świeżo upieczonymi artystami.

Po świętach Wielkanocy „Drzewo” nadal wędrować będzie po okolicznych gminach, do których wciąż jest zapraszane. Tarnowskiej premierze natomiast towarzyszyła wystawa specjalnie dobranych prac Jacka Wróbla, którą w siedzibie Teatru Nie Teraz oglądać można jeszcze przez miesiąc; pełne niedopowiedzeń płótna stanowią bez mała rozważania na temat obecności Zbawiciela w naszym życiu.


Towarzyszące pracy nad spektaklem warsztaty teatralne prowadzone były przez zespół Teatru Nie Teraz (Tomasz A. Żak, Albert Opolski, Łukasz Gawlik i Szymon Seremet) oraz Karolinę Kozioł (klarnet) i Marię Swoszowską (wiolonczela), które opracowały muzykę do widowiska. Z kolei warsztaty plastyczne prowadziły autorki koncepcji kostiumowej i scenograficznej Anna Śliwińska – Kukla i Aleksandra Zuba – Benn; nie zabrakło także księdza Artura Ważnego, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Tarnowskiej oraz gości specjalnych projektu, koordynujących program „Make a connection” w Polsce – Arkadiusza Brzezińskiego z Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz Emilii Zagórskiej z firmy Nokia (spotkanie dotyczące przygotowywaniu przez młodzież projektów). W warsztatach udział wzięli: gmina Borzęcin (Gminny Ośrodek Kultury) – Kornelia Kotas, Weronika Bach, Dominik Kijak, Bernadetta Badowska, Aleksandra Olchawa, Bartłomiej Górka (Borzęcin), Monika Kudła (Borzęcin Dolny), Paulina Gibała (Przyborów). Uczestnicy warsztatów i wykonawcy w widowisku „Drzewo” – gmina Lisia Góra (GOK): Daniel Marciniec, Jakub Mróz, Monika Mróz (Śmigno),Konrad Jeż, Radosław Niemiec (Lisia Góra); gmina Szczurowi (Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu oraz Zespół Szkół Zawodowych): Gabriel Ufnalewski (Zaborów), Mariusz Drąg, Aneta Drąg (Wola Rogowska), Kamil Migacz (Jurków), Józef Wojnicki (Kwików), Sebastian Duch (Jadowniki), Sabina Górak (Dąbrówka Morska); gmina Tarnów (PG w Koszycach Wielkich) – Beata Latocha, Martyna Koza, Ewelina Sępek, Beata Padoł (Koszyce Wielkie), Natalia Ciosek (Koszyce Małe); ZSP z Tarnowca – Mateusz Hońdo, Agnieszka Ćwik, Agnieszka Kusion z Nowodworza, Sebastian Włodek z Tarnowca oraz Emilia Stec z Dębna i Tomasz Wawryka z Sufczyna.
Teatr Nie Teraz dziękuje Antoniemu Jacherowi i Szkole Podstawowej na Świnogórze (gmina Skrzyszów), Markowi Stańczykowi z zespołem, Bartłomiejowi Babuśce i Hotelowi Cristal – Park w Tarnowie – Mościcach, Janowi Ożdze i jego Piekarni w Tarnowie, Stanisławowi Bańborowi i Cukierni „Targowa” w Tarnowie, Maciejowi Dudzie i Mościckiej Fundacji Kultury, Duszpasterstwu Akademickiemu „Tratwa” w Tarnowie oraz sponsorowi generalnemu, Karpackiej Spółce Gazownictwa.

W strefie dźwięku – obszerny reportaż z premiery: fragmenty widowiska, wypowiedzi jego uczestników, twórców oraz widzów (((mp3))).
Zobacz też fotoreportaż z sobotniej premiery widowiska w "Fotowydarzeniach".
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(24-03-2005) Kawlarer NIKT :
Jak tu czytac lead na jedynce - gdy lead caly czas mruga... nie robice takich wodotryskow - zle sie na to patrzy...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-03-2005) melon :
sprawdź sobie lepiej kawalerze jakiej przeglądarki uzywasz ja tam niczego takiego nie mam nic mi nie mruga

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-03-2005) :) :
było suuuuuuuuuper :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-03-2005) =] :
bylo extra, super, genialnie:D wogole jestescie genialni

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl