Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Przykręcić śrubę podatnikowi   -   29/3/2005
Nasi kochani urzędnicy – tym razem ci z Ministerstwa Infrastruktury – wpadli na kolejny pomysł, jak tu zedrzeć z nas jeszcze trochę grosza, przy okazji „robiąc dobrze” samym sobie oraz rozmaitym firmom i bankom. Ów pomysł przeprowadzony zostanie pod szyldem – a jakże – „harmonizacji prawa” z tym lepszym, unijnym. O co chodzi? Ano, za kilka lat nikt nie będzie mógł ani sprzedać, ani wynająć mieszkania lub domu, bez posiadania specjalnego dokumentu pokazującego, na ile oszczędnie budynek zużywa energię. Za ekspertyzę oczywiście trzeba będzie zapłacić…

Ogloszenie

Informację podała „Gazeta Wyborcza” z 18 marca w tekście „Ekologia kija i marchewki”. Ministerstwo Infrastruktury pracuje właśnie nad projektem ustawy „o systemie oceny energetycznej budynków”. Ustawa musi być przyjęta najpóźniej do końca roku, do czego nas przymusza wchodząca w życie 4 stycznia 2006 unijna dyrektywa (2002/91/WE) mająca, przepraszam za wyrażenie – „promować” oszczędzanie energii. Za kilka lat wszyscy właściciele mieszkań i domów, chcąc je sprzedać lub wynająć, będą musieli zlecić rzeczoznawcom odpowiednią ekspertyzę, wykazującą na ile oszczędnie budynek zużywa energię. Za ekspertyzę oczywiście trzeba będzie zapłacić „Prawdopodobnie – jak szacuje resort infrastruktury – będzie to wydatek rzędu kilkuset złotych. Jednak ma się to podobno opłacić” – pisze w tekście Marek Wielgo.
Rzeczywiście, będzie się „opłacić”; opłacić rzeczoznawcom „z listy udostępnionej przez rząd.” Znając życie, w najbliższych latach należy się zatem spodziewać otwarcia nowych kierunków na uczelniach, które kształcić będą kolejną rzeszę „ekspertów”; spodziewać się też można, wspominając przykłady ostatnich lat – wojen kolejnych koterii o to, kto powinien wybierać rzeczoznawców, jakie spełniać powinni wymogi, kto powinien ich egzaminować, może jakaś rada, może jakaś komisja – a wszystko to za nasze, podatników pieniądze.

W całej tej „eko-modernizacyjnej” i „harmonizacyjnej” propozycji rozważana jest oczywiście możliwość wprowadzania kar za nieprzestrzeganie prawa, ponadto notariusz odmówi przeprowadzenia transakcji w przypadku braku „ekspertyzy”. Zdaniem pomysłodawców tego nowego ustawowego gniota, krępującego naszą wolność i drenującego nasze kieszenie, ustawa ma zachęcić właścicieli do modernizacji budynków i mieszkań, bo od klasy energetycznej budynku zależeć będzie jego wartość rynkowa, a poza tym kupujący domy i mieszkania będą mieli „ważną wskazówkę”, z jakimi wydatkami na ogrzewanie muszą się liczyć. Zatem być może już wkrótce wszyscy nie mieszkający pod mostem Polacy, przymuszeni zostaną do zaciągnięcia kolejnych bankowych kredytów, by zadość uczynić nowym odgórnym „prikazom”, które czynić będą nasze życie bardziej zdrowym i energooszczędnym. W stwierdzeniu tym jest coś na rzeczy, albowiem osobom zainteresowanym „gruntowną modernizacją” budynków, z których większość w naszym kraju „wymaga gruntownej modernizacji”, pomocą służyć może budżet państwa. Rządowy program termomodernizacyjny oferuje za ocieplenie domu premię – 25 % kredytu, który trzeba było wziąć na inwestycje. W ten sposób znów urzędnicy za nasze pieniądze wspomagać będą… sektor bankowy. Pozostaje tylko czekać nam, aż dobre unijne standardy wejdą do naszego kraju na dobre, a „lobbing” wreszcie w całej krasie rozwinie skrzydła – tylko czy miliony Polaków stać będzie na równie skuteczne wpłynięcie na ministerialnych urzędników i parlamentarzystów, jak czynią to rozmaite „grupy interesu?” W każdym razie, „resort infrastruktury próbuje przekonać Ministerstwo Finansów, do wprowadzenia nowej ulgi podatkowej, która umożliwiałaby odpisanie od dochodu kosztów uzyskania świadectwa energetycznego”. Samo zaś świadectwo traciłoby ważność po dziesięciu latach. Czy za brak stosownego „świadectwa” (a w przyszłości – kto wie!? – także za brak „termomodernizacji”) naliczać się będzie jakieś odsetki, licytować mieszkania i wsadzać za kratki – tego ministerstwo jeszcze nie sprecyzowało.

Tak oto, na naszych oczach odbywa się kolejny, „drobny” akt krępowania resztek naszej wolności, budowania nowego, socjalistycznego superpaństwa z rosnącym wciąż biurokratycznym aparatem dozoru, regulacjami, ekspertyzami, zezwoleniami, stertą zatruwającej życie urzędniczej makulatury i coraz to nowymi podatkowymi obciążeniami kryjącymi się w „opłatach manipulacyjnych” i rozmaitych „świadectwach”. Takich aktów zamachu na naszą wolność i na nasze kieszeni rozgrywa się bez liku – odkrywać je możemy w codziennych gazetach, gdzie tkwią sobie tak cicho, w drobnych, niepozornych notkach zawarte, przytłoczone bardziej medialnymi i zrozumiałymi aferami i wydarzeniami… Zaś politycy wciąż coś tam poprawiają, by żyło się nam lepiej – tyle że dziwnie lepiej wiedzie się tylko wielkim firmom, koncernom, sieciom handlowym – wszystkim tym „grupom nacisku”. Co i rusz ktoś komuś - dla naszego dobra – robi dobrze: i już mniejsza o to, czy będzie to jakieś zrzeszenie firm remontowo – budowlanych, czy porozumienie banków. Ważne jest to, że nam, nam - zwykłym obywatelom, coraz trudniej jest sprostać pomysłom rodzimej, i europejskiej bandy biurokratów, coraz trudniej żyć w chorej krainie nieustannie rządzących złodziei i pseudointeligenckich, pożal się Boże – elit; coraz trudniej ich wszystkich utrzymać i dopełnić tych wszystkich wymogów, haraczy i norm…

W oczekiwaniu na kolejną daninę od komina, okien i wydychanego powietrza
M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 10)Dodaj komentarz
(29-03-2005) :) :
brak słów

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-03-2005) W.Popiela www.upr.pl :
Jeśli ktoś miał wątpliwości, dlaczego wrogowie wolności tak prą do UE, to już chyba nie ma. Co prawda Europejski Obszar Gospodarczy zapewnia wolną wymianę handlową (ale do tego nie potrzeba było być w UE), ale brukselska biurokracja do spółki z biurokracjami wszystkich republik związkowych wyciśnie ostatnie soki ze swoich sług - tj nas, podatników. Napisał o tym na interia.pl najciekawszy publicysta polski S.Michalkiewicz: Działające, a nawet rządzące w Unii Europejskiej ugrupowania takie, jak Socjaldemokratyczna Partia Austrii, belgijska Partia Socjalistyczna, Postępowa Partia Ludu Pracującego i Ruch Socjaldemokratyczny na Cyprze, Socjaldemokracja w Danii, Socjaldemokratyczna Partia Finlandii, Partia Socjalistyczna, nie mówiąc już o komunistach we Francji, Ogólnogrecki Ruch Socjalistyczny i Komunistyczna Partia Grecji, Socjalistyczna Partia Robotnicza Hiszpanii, Partia Pracy w Holandii, Partia Pracy w Irlandii, Litewska Partia Socjaldemokratyczna, Socjalistyczna Partia Pracujących w Luksemburgu, Łotewska Partia Socjalistyczna, Maltańska Partia Pracy, Socjaldemokratyczna Partia Niemiec, SDL i Unia Pracy w Polsce, Partia Socjaldemokratyczna i Partia Socjalistyczna w Portugalii, Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza, Węgierska Partia Socjalistyczna, Partia Pracy w Wlk. Brytanii i Nowa Włoska Partia Socjalistyczna - robią co tylko mogą, by Unia Europejska funkcjonowała według reguł wykoncypowanych przez spółkę Marks&Engels. Czy te reguły nadają się dla innych spółek, np. dla spółki Marks&Spencer? Obawiam się, że nie i to jest chyba najważniejsza przyczyna, dla której ambitny program "dogonienia i przegonienia", jaki na cierpliwym papierze zapisali autorzy Strategii Lizbońskiej, w odległą przyszłość się oddala. http://biznes.interia.pl/news? inf=605440 http://biznes.interia.pl/micha lkiewicz Jest jeszcze drobna szansa - odrzucić UnioKonstytutę. By nie popełniać tych samych błędów dwa razy i postawić tamę wrogom wolności.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-03-2005) gucio :
Jako właściciel mieszkania pod wynajem (jeśli będę do tego zmuszony) powiem krótko: kosztem tego na pewno nie obarcze siebie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-03-2005) _ :
Skoro UE to taki wielki błąd, to jak to możliwe, że takie kraje jak Finlandia czy Irlandia odniosły w nim tak duży sukces? Przed UE jeszcze jest dluga i daleka droga. To fakt. Ale przypomne wszystkim anty, że w 2050 roku Chiny maja być największym mocarstwem na świecie. O potędze U.S.A już nie wspomne. Przyszłość także jest przed Indiami i Rosją. A co z europą? Inaczej niż współpracując razem do niczego nikt tutaj nie dojdzie na tym starym konserwatystycznym kontynencie. Jeżeli myślicie, że Polska ma szansę stać sie tygrysem europy to jesteście niepoprawnymi romantykami. W Polsce ludzi z wizją, ludzi ambitnych i zarazem pracowitych można policzyć na palcach no może obu rąk. Jesteśmy krajem przesiąknietym wzajemną zawiścią. Czy takie państwo może same stawić czoła problemom, które nadejdą? Nie trzeba być geniuszem, żeby wiedzieć, że przyszłość rozegra się po za naszą planetą. Dlatego tak ważne są badania naukowe. A czy Polska jest prymusem pod tym względem? Czy inwestuje się tutaj w talenty i geniusze? Jesli tak to niech mi ktoś wymieni choć jednego noblistę Polskiego w kategori chemia/ fizyka oprócz M. Skłodowskiej, która nie wykształciła się w naszym kraju.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2005) M.Wietrzyk :
Badania naukowe badaniom nie są równe. Badania (poza tymi służącymi celom wojskowym) najlepiej rozwijają się tam gdzie tych badań potrzebuje gospodarka a nie odgórne rozkazy nawiedzonych ministrów. To gospodarka jest motorem napędowym badań a dopiero potem badania zwracają się tym którzy na nie wydali pieniądze.Zresztą ściemnianie o badaniach kiedy temat jest o "harmonizacji" należy uznac za wybieg mający an celu odciagnięcie uwagi od rzeczywistego problemu. Biurokracja nas pożera! Kto tego nie widzi jest ślepcem lub głupcem. Podobnie zresztą można określić tych którzy chcą głosować za konstytucją europejską. Chcecie żyć jak niewolnicy - proszę bardzo wybierzcie konstytucje europejską.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2005) M.Wietrzyk :
A teraz moze przykład jak śrubę podatnikowi odkrecić. "Rzeczpospolita": Coraz więcej szpitali działa w formie spółek prawa handlowego. Według danych Ministerstwa Zdrowia do tej pory w spółki przekształciło się około 50 z ponad 700 powiatowych placówek służby zdrowia w Polsce. Gazeta pisze, że szefowie placówek przekształconych w spółki są zadowoleni, bo dzięki prywatyzacji pozbyli się długów. Zadowoleni są również ich właściciele, bo w spółkach jest większa kontrola nad pieniędzmi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2005) mieszkaniec :
Kolejny idiotyzm wymyślili idioci

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2005) WP :
Dobre pytanie. Finalandia odniosla poza UE. A Irlandia przez 25 lat nie odnosla, az w koncu ktos zmadrzal u nich, wprowadzili podatek 10% i ruszyło. Jesli wprowadzimy 5 dla firm,. 10 dochodowy, 15 VAT to i u nas ruszy. Finlandia i Irlandia odniosly sukces MIMO pobytu w UE. Jesli UE jest receptą na sukces, to dlaczego w Niemczech jest ponad 5 000 000 bezrobotnych, a rozwój 0,05% (czasem minus)?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-03-2005) Brisztonc :
Ludzie przestancie sie pierdolami zajmowac,moze i dla was wazna jest jakas tam harmonizacja itp ,wogole nie wnikam w to, bo mnie to nie interesuje.Chodzi o to ze po raz pierwszy od setek lat mamy wyjatkowa szanse zeby wydobyc sie z zascianka i zacofania.Przeciez w tym kraju nigdy nie ma na nic pieniedzy.Hiszpania,Irlandia,G recja,Portugalia-wszystkie te kraje wstepowaly do UE w jednym celu:DOKONAC SKOKU CYWILIZACYJNEGO. Ludzie i czy im sie nie udalo ? Przestancie wkoncu gderac i przyjmijcie do swych ciezkich mozgownic:JESTESMY W UE!!Ogromna wieszkosc Polakow tak chciala i ogromna wiekszosc nas, jest za scisla integracja europejska w jak najwiekszych ilosciach dziedzin.Jesli za cene jakies durnej harmonizacji moja gospodarka ma sie reformowac i byc ladowana miliardami euro ,to przepraszam was wszystkich (z wyjatkiem chyba jednego rozsadnego glosu) ale mozecie mnie cmoknac w pompke! ps .Niemcy akurat maja recesje,co nie zmienia faktu ze jestesmy przy nich gopodarczym karlem.Rusz szanowny poprzedniku dupsko to bylej NRD,obejrzyj infrastukture i zadaj sobie jedno proste pytanie: "jakim cudem tak bardzo nas przewyzszaja skoro tez przez kilkadziesia lat szpecil ich komunizm?" Otoz odp jest prosta,wpompowano tam bajonskie sumy z UE i nikt na taka skale nie gderal jak wy, bo mieli przyklad RFN,sasiada ktory odniosl suckes,wiedzieli co jest dla nich korzystne.Wiec argument ze Unia Niemcom zaszkodzila jest smieszny. Zamiast bredzic nalezy im zazdroscic. Uczcie sie od sasiadow Ciemniaki (z wyjatkiem jednego rozsadnego glosu ) Zegnam !

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-03-2005) M :
Czytając Brisztonca i uwagi w rodzaju "pierdoły" i "jakaś tam harmonizacja" już wiem, dlaczego w Polsce wciąż zwycięża socjalistyczne myślenie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl