To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: TEMI
  
   Fasolowa katastrofa?   -   07/4/2005
Producenci fasoli z rejonu Pogórza rozważają możliwość likwidacji upraw. Od jesieni ubiegłego roku cena kilograma „Pięknego Jasia” w skupie spadła z pięciu do trzech złotych. Na światowych rynkach polscy rolnicy przegrywają konkurencję z Chinami i krajami Ameryki Południowej. Jeżeli sytuacja nie ulegnie wkrótce poprawie fasolowe tyczki znikną wkrótce z krajobrazu doliny Dunajca.

Ogloszenie

- Tak źle jeszcze nie było! Najwyżej trzy złote za kilogram płacą w skupach i na jarmarku – żalą się producenci fasoli „Piękny Jaś”. Ci, którzy w jesieni uwinęli się ze zbiorem i łuszczeniem fasoli, sprzedali w bardzo dobrej cenie, około pięciu złotych za kilogram. W styczniu skupy płaciły jeszcze po cztery złote. - Wtedy sprzedałem pół tony – mówi jeden z plantatorów w Charzewicach. – Do dzisiaj jeszcze nie wpłynęły pieniądze na moje konto, ale mój sąsiad czekał na lepszą cenę, no to teraz zmuszony był dać za 3,20.

Rolnicy już rozmyślają nad tym, co będzie dalej. Są tacy, którzy nawiązali kontakty na krakowskim rynku detalicznym. Sami pakują i dostarczają produkt za dobrą cenę, inni zastanawiają się czy nie zrezygnować z uprawy fasoli i zająć się czymś innym. Opłacała się kiedyś uprawa tytoniu, potem buraków cukrowych i fasoli. Teraz na 2 - 3 hektarowych gospodarstwach trudno coś dochodowego wymyślić, szczególnie, gdy są to kilkudziesięcioarowe działki w różnych miejscach.

Fasola była niezłym rozwiązaniem, ziemia i klimat jej służyły, „Piękny Jaś” był nie tylko godziwym zyskiem dla rolników, ale też wrósł w krajobraz doliny Dunajca a nawet stał się jej symbolem. Pierwsze lekkie załamanie cen fasoli miało miejsce na początku lat 90. Mówiono wtedy, że to wynik reorientacji politycznej. Polska przyjaźniej zaczęła spoglądać na Izrael, no to w zamian tradycyjne rynki fasolowe krajów arabskich pogniewały się na polski produkt. Dziś też zator na rynku fasolowym tłumaczy się konkurencją cenową i geograficzną handlu światowego. Od jakiegoś czasu fasola z Polski przegrywa konkurencję z tą produkowaną w Chinach i w krajach Ameryki Południowej. - Fasola stamtąd nie dorównuje pod względem jakości naszej – tłumaczą fachowcy. – Nasiona są mniejsze i mają żółtawy odcień, ale jest zdecydowanie tańsza. Dla konsumentów to najważniejszy argument. Magazyny firm skupujących to cenione w śródziemnomorskich jadłospisach warzywo pękają w szwach. W Polsce nadal fasola kojarzy się z nieśmiertelną fasolką po bretońsku.

Aby zmienić obraz kulinarny fasoli – nazywanej przez samych producentów grochem – od 2000 roku organizowane jest w Zakliczynie Święto Fasoli. Okazało się że z „Pięknego Jasia” można przyrządzić kulinarne cuda, od tortu fasolowego, przez pierogi z fasolowym nadzieniem, po roladę fasolową a nawet kotlety fasolowe wegetariańskie, jak te sojowe, za to o niebo lepsze. Teraz organizatorzy fasolowych dożynek zastanawiają się czy to ma sens. Jak twierdzą rolnicy, cena w granicach 4,5 – 5 złotych w naszych warunkach jest do przyjęcia, poniżej 4 złotych biznes fasolowy przestaje być i dochodowy.

Najbardziej pracochłonne są plantacje tradycyjne, na których fasolę się tyczy, w zamian za to uzyskuje najlepsze i największe nasiona tego warzywa. Jest to praca ciężka i wymagająca zaangażowania sporej grupy ludzi. O ile pole da się przygotować z wykorzystaniem sprzętu zmechanizowanego, to już sadzenie, tyczenie i pielęgnacja plantacji wymaga pracy ręcznej. Wbrew pozorom rąk do pracy w rolnictwie jest coraz mniej. Jeśli tak dalej pójdzie to znikną nie tylko te tyczkowe areały, ale również przypominające trochę chmielowe konstrukcje na naddunajeckich polach, budowane przez rolników dla wieloletniego stanowiska fasolowego. Jeszcze nie jest za późno. Ważne, żeby sprawą zajęły się instytucje doradztwa rolniczego, agencje rolnicze. „Piękny Jaś” ma wszelkie zadatki na to aby stać się produktem regionalnym, mimo kłopotów jakie dopadły go za sprawą konkurencji z dalekich Chin.
KD
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 18, 2024 16:48:09
IP          : 18.222.117.109
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html