To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Neowitraże” Piotra Barszczowskiego    -   07/4/2005
Dzień przed tragiczną informacją z Watykanu w TCK otwarto bardzo ciekawą wystawę najnowszych prac grafika komputerowego Piotra Barszczowskiego. Owe „ciepłe, pełne swoistego czaru kompozycje – to magiczne opowieści wykreowane z fragmentów otaczającego świata. Witraże tradycyjne, powstałe z barwionego szkła, są jak samoświecące obrazy. „Witraże” Piotra natomiast, nie tyle świecą, ile – jak w przeziernej projekcji – prześwitują innymi światami” –pisał o „Neowitrażach” Krzysztof Borowiec. Wystawę będzie można ponownie oglądać w TCK za kilka dni.

Ogloszenie
>

Powyższa, zawarta w paru ledwie zdaniach recenzja najlepiej chyba oddaje „wymiar” eksponowanych w Tarnowskim Centrum Kultury prac. Piotr Barszczowski ma swój własny, rozpoznawalny język i styl, a jego kolaże, jego mozaiki złożone z fotografii i grafiki komputerowej udowadniają, że komputer jest tylko kolejnym narzędziem pracy – takim samym jak dłuto czy pędzel. I podobnie jak pędzlem, tak i nim stworzyć można coś wartościowego, lub kicz. Choć więc chwilami wydawałoby się, że pełne soczystych barw i wijących się kształtów neowitraże o ów kicz się ocierają, to przecie granicy tej nie przekraczają; sztuka ta udaje się jedynie nielicznym i zaryzykować można twierdzenie, iż tak właśnie wyraża się mistrzostwo. I nie ma tu znaczenia, czy patrząc na prace pana Piotra będziemy je po prostu kontemplować (jak w przypadku pracy „Ach, jak przepiękna jesień – westchnął emerytowany biznesmen siedzący na ławce w parku”), czy wgłębiać się w treści – jak w dziele pt. „Taksówkarz Stefan, jego kasa fiskalna i pasażer” czy w „Zakochaniu”, gdzie wypełniona ścinkami gazet chwila pocałunku próbuje zredukować miłosne uniesienie do gry hormonów i procesów chemicznych. Piotr Barszczowski jest po prostu indywidualnością, jest także człowiekiem, który przemieszcza się w tej przestrzeni pomiędzy sztuką, a grafiką użytkową po prostu.
Urodzony w Tarnowie (1972r) artysta jest absolwentem tarnowskiego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, na której specjalizował się w dziedzinie Historii Sztuki Kościelnej. Jest grafikiem, projektantem, fotografikiem, właścicielem Pracowni Projektów Plastycznych „Symbol”, nauczycielem grafiki komputerowej w „Plastyku”. Wszystkie jego prace, także te komercyjne – czy będzie to wizytówka, czy folder lub kalendarz, pełne są indywidualnych rozwiązań i mają swój własny, łatwo rozpoznawalny sznyt.

Jednak podczas piątkowego wernisażu nie tylko Piotr był bohaterem wieczoru – była nim także jego żona Aneta; zaprojektowane przez nią stroje, składające się na cykl „Cztery pory roku”, wspaniale dopełniają się ze specjalnie dobranymi neowitrażami męża, są pełne naturalności, wdzięku i ciepła. Wernisażowi towarzyszył koncert grupy MONK.

Posłuchaj fragmentu koncertu (((mp3))) oraz wypowiedzi Piotra Barszczowskiego (((mp3)))

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, May 21, 2024 11:15:37
IP     : 3.215.16.238
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html