Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Agnostycyzm jako wyzwanie dla wiary    -   15/4/2005
Do Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego zawitały wczoraj tłumy uczestników konferencji "Między wiarą a niewiarą. Oblicza agnostycyzmu", którą zorganizowali wspólnie Biskup Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej oraz Starosta Tarnowski. - Agnostycyzm to wyzwanie dla kościoła, z którym katolicy i teologowie muszą się zmierzyć - mówił otwierając sympozjum biskup Wiktor Skworc i kontynuował - Nasza wiara musi być pogłębiana, bo w zderzeniu z praktycznym agnostycyzmem może ulec zachwianiu.

Ogloszenie
>

- Trzeba przekonać rozum o słuszności naszej wiary - podsumowywał biskup Skworc.
Swoje wykłady - prezentacje odbyli też przed ponad półtysięcznym audytorium uczeni : prof. Grzegorz Wrochna z Instytutu Problemów Jądrowych, prof. Piotr Gutowski z KUL-u , prof. Aleksander Bobko z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz teologowie z Papieskiej Akademii Teologocznej - ks. dr Tomasz Drwal i ks. prof. Stanisław Wszołek.

- Agnostycy mogą mieć zbawienny wpływ na teologów - mówił prof. Piotr Gutowski z KUL-u. Ich obecność i poglądy prowokują do szukania odpowiedzi na nurtujące pytania do odczytywania znaków czasu. - Oni sprawiają, że przed myślą teologiczną stają wciąż nowe wyzwania - uważa prof. Gutowski.
Prof. Grzegorz Wrochna z Instytutu Problemów Jądrowych, powtarzał za Janem Pawłem II (encyklika „Fides et ratio”), że wiara i nauka to dwa skrzydła, a troską fizyków i naukowców jest to, aby zachować właściwe proporcje, aby te skrzydła się nie "poplątały".
- Upatrywanie boskiej interwencji tam, gdzie kończy się nasza wiedza sprawia, że kiedy nauka pójdzie krok dalej Bóg zostaje bezbronny - mówił prof. Wrochna. W historii bywa to chyba jedną z głównych przyczyn rozpowszechniania się ateizmu i agnostycyzmu. Tez będących przedmiotem wiary nie można czynić założeniami wstępnymi badań.
- Dla człowieka wierzącego miejsce Boga jest miejscem centralnym, całe życie jest na niego nakierowane. Także praca naukowa może być traktowana jako służba Bogu, jako adoracja Boga poprzez kontemplację piękna stworzenia; ale nie powinniśmy używać Boga do zapychania dziur w naszej wiedzy - konkludował fizyk.

Posłuchaj, co powiedział nam profesor G.Wrochna (((mp3)))
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 11)Dodaj komentarz
(15-04-2005) agnus :
Starosta Tarnowski szykuje się do wyborów z PiS? pełną parą. Ale czy się uda stołek wyżej skoczyć?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2005) M.Wietrzyk :
Same znane buzie :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2005) szufelka :
A senator Mietła zmienia front czy może był przedstawicielem agnostyków? :P

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2005) Weredyk_FT :
4 lata sie nic nie robi i nagle przed wyborami wszyscy lokalni politykierzy zaczynaja dzialac..., mam nadzieje ze sie ludzie nie zwioda na ich sztuczki, mieli wszak pare lat na pokazanie swoich mozliwosci, a spartolili wszystko...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2005) dziubdziuś :
Weredyk ma rację! Zmienić biskupa Skworca!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2005) but :
a w tym tłumie większość to studenci, którzy za udział zyskali kolejne zaliczenie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-04-2005) M.Wietrzyk :
Nie zmieni się wiele. Bo ludzie nie potrafią myśleć tylko kierują się emocjami i obrazkami zTV.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-04-2005) RomCat :
Poza Kościołem nie ma zbawienia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-04-2005) Weredyk :
RomCat - No co Ty powiesz? A nauki Jana XXIII to co? Wtedy zostala zanegowana mysl "My znamy prawde, wy jej szukacie"...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(17-04-2005) M.Wietrzyk :
To jest zbawienie poza Kościołem czy go nie ma? J.Ratzinger napisał , że zbawienie jest w Kościele (o ile się nie mylę nawet sprecyzował że katolickim).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(18-04-2005) George :
Dzisiejsze czasy są bardzo trudne jeśli chodzi o mocną i prawdziwą wiarę religijną. Kościół stanowi dla wielu milionów Polaków prawdziwą opokę ochrony przed złem,ale dla innych mógłby on w ogóle nie istnieć bo dla nich to on sam stwarza zło w świecie. Każdy z nas ma własną wiarę i wierzy w TO co uważa. Dlatego powróćmy do początków religii i jej przemian w dziejach całego świata, a dopiero potem mieszajmy Racjonalizm z istnieniem Boga.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl