To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Konkurs Andersenowski   -   16/4/2005
W tym roku mija dwusetna rocznica urodzin i sto trzydziesta rocznica śmierci duńskiego pisarza, Hansa Christiana Andersena. Na jego bajkach – jak „Dziewczynka z zapałkami” czy „Królowa Śniegu” – wychowaliśmy się wszyscy, choć współczesne wersje andersenowskich baśni coraz to bardziej „hollywoodzieją” i coraz mniej wspólnego mają z oryginalnymi opowieściami o najważniejszych dla człowieka kwestiach i dylematach. Postać Andersena przypomniała Szkoła Podstawowa nr 2, w której 14 kwietnia odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Literacki „Uhonorowani Andersenowskim laurem”.

Ogloszenie
>

„Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Królowa śniegu”, „Brzydkie kaczątko”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Dzikie łabędzie” – którzy nie pamięta z dzieciństwa tych bajek? Często smutnych, często pozbawionych modnego dziś „happy endu” – zawsze jednak opowiadających o najważniejszych dylematach życia, o marzeniach, o smutkach, o życiu i śmierci. Hans Christian Andersen (1807 – 75) bajek tych napisał blisko dwieście – do dziś przetłumaczono je na 150 języków.
Postać Andersena przypomina zorganizowany w tym roku po raz czwarty Międzyszkolny Konkurs Literacki, adresowany do uczniów klas IV – VI. Jednak organizatorzy - nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. St. Konarskiego w Tarnowie nie poszli „na skróty”, ograniczając się do znajomości biografii autora i jego dzieł. Uczestnicy musieli wcześniej zapoznać się z czterema lekturami obowiązkowymi, wybranymi z „Międzynarodowej Listy im. H. Ch. Andersena” („Lista Honorowa IBBY”); były to książki: Ewy Nowackiej „Kilka miesięcy, całe życie”, Małgorzaty Musierowicz „Kwiat kalafiora”, Adama Bahdaja „Gdzie twój dom, Telemachu?” i Katarzyny Kotowskiej „Jeż”.
W konkursie wzięło udział 17 trzyosobowych drużyn z siedmiu szkół (SP nr 2, 3, 5, 9, 15, 19 i z Zespołu Szkół Sportowych). Uczestnicy mieli za zadanie przygotować specjalne plansze; pierwszym etapem konkursu był test ze znajomości zadanych lektur. Drugi etap miał charakter teleturnieju; można było trafić na zadanie rozwiązania krzyżówki, przygotowanie zaproszenia czy ilustracji. -Co rok staramy się wprowadzić jakiś nowy element – mówi dyrektor szkoły Zofia Drwal. –Celem konkursu jest m.in. rozbudzenie zainteresowania książką, jednak bardzo ważna jest także umiejętność pracy zespołowej, wyzwalania twórczych pomysłów, rozwijania wyobraźni oraz kształcenie zdolności wypowiadania się, prezentacji zdobytej wiedzy.
Zadania konkursowe przygotowały: Ewa Oleksy, Magdalena Rzepka i Maria Dudek.

Ponieważ rok 2005 jest rokiem Andersena, warto przypomnieć kilka szczegółów z biografii pisarza. Syn ubogiego szewca i niepiśmiennej praczki, utalentowany i niepoprawny marzyciel, od dziecka interesował się teatrem i literaturą - śpiewał, recytował, bawił się zbudowanym przez ojca teatrzykiem kukiełkowym. Trzy lata po śmierci ojca, mając 14 lat wyruszył do Kopenhagi z postanowieniem dostania się do teatru. Udało mu się to dopiero po jakimś czasie, dzięki pomocy kilku osób, którzy złożyli się na jego stypendium. Młody Christian szybko jednak z teatru (szkoła baletowa) został wyrzucony – stwierdzono, że nie robi postępów jako tancerz, przeszkodą była także mutacja głosu. Niczym niezrażony Andersen zaczął więc pisać sztuki teatralne – regularnie odrzucane przez dyrekcję teatru. Jednak ujęci jego talentem, wyobraźnią i zapałem opiekunowie uznali, iż młodzieńcowi potrzebne jest wykształcenie i wystarali się dla niego o stypendium króla Danii. Tak siedemnastoletni Chistrian trafił do szkoły – w której jego rówieśnicy byli kilka lat młodsi, następnie zdał maturę i dostał się na uniwersytet. O jego edukacji dość powiedzieć, że gro wiedzy uważał za niepotrzebną, nie znosił łaciny i matematyki – za to dużo czytał.

Pierwszy sukces międzynarodowy odniósł w wieku 24 lat, wierszem „Umierające dziecko”. Jak zauważyła Bogusława Sochańska, autorka jednej z not biograficznych – ten wiersz stanowił prawdziwą rewolucję w literaturze światowej, będąc pierwszym utworem literackim, w którym autor przemawiał do czytelnika głosem dziecka; dziecko było podmiotem lirycznym wiersza. „Andersen jako pierwszy pisał językiem zwyczajnym, jakim mówią ludzie. Czytając dziś baśnie Andersena już sobie z tego nie zdajemy sprawy, bo po pierwsze taki sposób pisania od dawna jest już normą, a po drugie w przekładach na inne języki często tej właśnie cechy języka baśni Andersena tłumacze nie potrafią w pełni oddać.”

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 24, 2021 14:37:09
IP     : 3.239.2.222
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html