Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Na dare Romestar”    -   04/5/2005
Wkrótce w Bratysławie mieć będzie miejsce promocja książki dyrektora Muzeum Okręgowego Adama Bartosza „Na dare Romestar” („Nie bój się Cygana”). Książka przetłumaczona została na język słowacki przez Słowaka Petera Horvatha, pierwszego romskiego księdza greckokatolickiego, wykształconego u… „naszych” Redemptorystów w Tuchowie. Wizyta księdza w Tarnowie stała się okazją do przeprowadzenia ciekawej rozmowy. Zapraszamy do wysłuchania jej.

Ogloszenie

Rozmawialiśmy przede wszystkim o stereotypach – mitach i uprzedzeniach funkcjonujących w relacjach między nami, a społecznościami romskimi. – W szkole nikt nie chciał ze mną siedzieć w ławce (…) – wspomina Peter Horvath. – Można powiedzieć, że Rom startuje od zera, musi przekonywać, że jest „dobry”. Nieporozumienia są po obu stronach – bardzo dobry przykład dał pan Adam Bartosz, pisząc, że dawniej straszyło się dziecko: „jak nie będziesz grzeczny, to przyjdzie Cygan i cię porwie.” Ale też i Rom mówił: „uspokój się, bo przyjdzie „gadzio” z brodą i cię porwie.”Ta przepaść, wzajemna izolacja wynika z braku poznania; czasem słyszę jak ktoś mówi, że Cygan jest taki czy owaki, że źle wychowuje dzieci. Ale czy ten ktoś był kiedyś w romskim mieszkaniu? Takie są stereotypy – bo wszyscy mamy w sobie strach.
Słowak Peter Horvath jest pierwszym romskim księdzem grekokatolickim; co ciekawe – wykształconym u „naszych” Redemptorystów. Ma żonę – wywodzącą się spoza środowiska Romów. W Muzeum Okręgowym rozmawialiśmy m.in. o tym, jak żyje się licznej społeczności romskiej na Słowacji, rozmawialiśmy o duszpasterskiej pracy i o powołaniu. – Chciałem jechać do Brazylii na misję, szukałem egzotyki – mówi Peter Horvath. – Tymczasem znalazłem ją za rogiem swojej ulicy.

Wywiad podzielony został na cztery części:
wysłuchaj pierwszej części (((mp3)))
wysłuchaj drugiej części (((mp3)))
wysłuchaj trzeciej części (((mp3))))
wysłuchaj czwartej części (((mp3)))

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947