To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  19. TNF - dzień drugi i trzeci   -   12/5/2005
"Zakochany Anioł", "VINCI" oraz spotkanie z Borysem Szycem (z powodu nadkompletu chętnych obdyło się na sali kina "Marzenie") zainaugurowały w środę 19. Tarnowską Nagrodę Filmową. Szczególnie młodej publiczności przypadła do gustu zarówno rola Juliana w filmie Machulskiego, jak i rodzaj dowcipu prezentowanego przez Borysa Szyca (na zdjęciu) podczas bardzo luźnego spotkania po projekcji filmu. Dziś kolejne projekcje festiwalu, czworo inTARnautów wygrało na nie bilety. Mamy do wygrania po dwa bilety dla inTARnautów na jutrzejsze seanse: film ONO M.Szymowskiej i WESELE W.Smarzowskiego. Zapraszamy do zabawy.

Ogloszenie
>

Kolejne projekcje filmów 19 Tarnowskiej Nagrody Filmowej prezentować będziemy codziennie aż do soboty, z jednodniowym wyprzedzeniem, ogłaszając każdorazowo KONKURS, w którym nagrodą są dwie bezpłatne wejściówki na zapowiadane filmy, a w sobotę również na niedzielny recital Janusza Radka i finał festiwalu.
Wejściówki na czwartkowe projekcje otrzymały kolejne 4 osoby. Prawidłowa odpowiedź na wczorajsze konkursowe pytanie to - LELIWITA i MASZKARON.
Dziś mamy do rozdania po dwie pojedyncze wejściówki na jutrzejsze projekcje - ONO i WESELE. Wystarczy dziś jeszcze (czwartek) odpowiedzieć na pytanie : Kto jest przewodniczacym jury tegorocznej Tarnowskiej Nagrody Filmowej? . Odpowiedź z tematem TNF należy nadesłać na adres: konkursy@intarnet.pl dziś do północy. Dwaj zwycięzcy - wylosowani spośród osób, które udzielą prawidłowej odpowiedzi - mogą szukać jutro rano w swojej skrzynce e-mailowej informacji z instrukcją, jak skorzystać z zaproszenia. Odebrać je będzie można przez cały jutrzejszy dzień, w godzinach pracy naszej redakcji.

ONO

Premiera : 2004.10.01
Polska, 2004
dramat, 101 min.
Reżyseria: Małgorzata Szumowska
Obsada: Małgorzata Bela, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Marek Walczewski, Marcin Brzozowski

O czym opowiada ten film? Najkrócej - o młodej kobiecie w niechcianej ciąży. Ewa, dziewczyna dwudziestodwuletnia, odkrywa, że \\\"wpadła\\\". Ojciec dziecka się rozpłynął, więc sama podejmuje decyzję o aborcji, lekarz oczekuje zaliczki, ale ona nie ma pieniędzy. Chwilę potem Ewa dowiaduje się, że dwumiesięczny płód już słyszy, a jej ojciec twierdzi, że człowiek staje się człowiekiem, właśnie od kiedy słyszy. Od tej pory zmienia się jej stosunek do płodu: nie tylko zaczyna go szanować, ale i przygotowywać do wyjścia na świat. Zmienia się także jej stosunek do świata. Wsłuchuje się w otaczające ją dźwięki, w tłumie osobliwych, ale ciekawych ludzi odnajduje punka, który jest dealerem narkotykowym i który nieświadomie udaremnił usunięcie ciąży. Zaprzyjaźnia się też z prostytutką, która potem towarzyszy jej w zajęciach szkoły rodzenia i która wkrótce zaprosi ją na swój ślub w odległej wiosce. Przede wszystkim jednak zmieniają się relacje Ewy z rodzicami, oschłe - jak się wydaje - od czasu, gdy dziewczyna rzuciła naukę i zaczęła pracować na stacji benzynowej. Dystans narzuca matka - wyniosła strażniczka mieszczańskich tradycji domu, ojciec o duszy artysty stara się go zmniejszyć, ale coraz bardziej nieporadny pod wpływem choroby Alzheimera niewiele może zdziałać. Odejdzie, robiąc miejsce dla swego wnuka. Film Małgorzaty Szumowskiej rozgrywa się na kilku planach. Pierwszy i zarazem najważniejszy - to kontakt przyszłej matki z tytułowym bohaterem filmu. Zaczyna go monolog o perle jako owocu niechcianej ingerencji obcego ciała w organizm perłopławu. To punkt zwrotny - od tego momentu Ono będzie z każdą chwilą piękniało, stając się z ciała niechcianego obiektem najbardziej pożądanym. Będzie zasypywane dziesiątkami informacji, przekonywane, że warto żyć, ale i pouczane, jakie życie wybrać.
Nosi to znamiona spóźnionej lekcji, jakiej Ewa udziela sobie sama, lekcji, jakiej - być może - zapomniała udzielić jej matka, egoistycznie skupiona na sobie. Tymczasem Ono sprawia, że jego matka także skupia się na sobie, ale wyłącznie po to, by lepiej zrozumieć to, co odczuwa jej dziecko. Poznawanie świata zewnętrznego, by lepiej go opisać i zrozumieć, prowadzi Ewę do poszukiwań innej drogi niż ta, jaką dotąd przechodziła przez życie. Ta nowa prowadzi między ludzi. Zmieniający się stosunek Ewy do innych ludzi to trzecia płaszczyzna filmu Szumowskiej. O relacjach z rodzicami była już mowa. Najistotniejsza jest więź z Michałem, wspomnianym już punkiem i narkomanem, który w tej historii zajmuje specjalne miejsce. Powstrzymując Ewę przed aborcją zyskuje szansę odkupienia swoich grzechów, szansę, z której jednak nie potrafi - a może zwyczajnie nie chce - skorzystać. Ale ofiarowany przez niego Ewie i jej dziecku dar życia procentuje. Również dzięki kontaktowi z Ewą szlachetnieje wspomniana już prostytutka Iwona. Dla odkupienia jej grzechów potrzebna jest szczególna ofiara - i Ewa ją złoży. W imię przyszłości swej przyjaciółki i swego dziecka.

A jednak jest coś, co sprawia, że nie potrafię przyjąć filmu \\\"Ono\\\" jako dzieła zamkniętego, sumującego jakąś uniwersalną prawdę. Dla mnie film Szumowskiej - w wielu elementach pełny i wykończony z dużym znawstwem - pozostaje ledwie znakiem, sygnałem: jest pewien problem, zatrzymajcie się, proszę, zastanówcie się. Być może sprawia to nazbyt intymna materia tego problemu, wyczuwalna ucieczka od stereotypów, jakimi kino opisuje zazwyczaj macierzyństwo, a może po prostu wielość pytań, na które zabrakło w filmie odpowiedzi. Dlaczego Ewa nie kontynuuje nauki? Dlaczego nie ma wokół niej znajomych i przyjaciół? Dlaczego Iwona uprawia swój zawód, skoro w rodzinnej wsi czeka na nią zakochany narzeczony? Dlaczego w końcu, skoro wywód Szumowskiej tak wyraźnie zmierza do ujęcia całościowego, w filmie brakuje pierwiastka wiary, nie ma mowy o bólu, o lęku przed rozwiązaniem? Wreszcie najważniejsze: dlaczego świat wokół Ewy sprawia wrażenie chaosu? Obok miejsc niezwykłej urody - tu warto podkreślić pracę operatora, Michała Englerta - znajdują się oazy kiczu i punkty porażające turpistyczną estetyką, zwłaszcza na tle starego Krakowa. Czy istotnie tak widzi świat kobieta w ciąży? \\\"Wy, mężczyźni, nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak poetycka potrafi być głowa kobiety\\\" - odpowiada na te pytania moja żona. Czy na pewno to ja powinienem pisać o tym filmie?
Recenzja Konrada J. Zarębskiego - KINO

WESELE

Premiera : 2004.10.15
Polska, 2004
Komedia/Dramat, 109 min.
Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Obsada: Tamara Arciuch-Szyc, Marian Dziędziel, Bartłomiej Topa, Iwona Bielska, Maciej Stuhr

Wojnar, zamożny mieszkaniec małego miasteczka, urządza córce wystawne wesele. Zgodnie z \\\"polską tradycją\\\" impreza przybiera charakter pokazowy. Kiedy zabawa rozkręca się na całego, panna młoda dostrzega wśród gości weselnych kamerzystę, swojego byłego chłopaka, którego nadal kocha.
W kolejne festiwalowe dni organizatorzy zaplanowali jeszcze następujące seanse i wydarzenia :

12 maja 2005 r. (czwartek)
TWÓRCY POLSKIEGO KINA – Wojciech Pszoniak
9.00 – „ZIEMIA OBIECANA” reż. Andrzej Wajda (140’)– kino Marzenie
17.00 - „W DÓŁ KOLOROWYM WZGÓRZEM” reż. Przemysław Wojcieszek (114’) – Kino „Marzenie” – pokaz premierowy
19.00 – Spotkanie z odtwórcą głównej roli Dariuszem Majchrzakiem – kawiarnia Kina „Marzenie”
19.30 - Wernisaż wystawy „KOBIETY POLSKIEGO KINA w obrazach Henryka Cześnika” – TCK – Rynek 5
20.30 – „PRĘGI” reż. Magdalena Piekorz (91’)– kino „Marzenie”

13 maja 2005 r. (piątek)
TWÓRCY POLSKIEGO KINA – Wojciech Pszoniak
9.00 – „DANTON” reż. Andrzej Wajda (130’)– kino Marzenie
11.15 - Spotkanie z aktorem Przewodniczącym Jury 19 TNF – Wojciechem Pszoniakiem - (TCK lub Kino)
12.00-16.00 - „CO NAS KRĘCI czyli zróbmy sobie film” – otwarte warsztaty filmowe dla wszystkich -wielka prezentacja technologii obróbki obrazu - Tarnowski Rynek – prezentuje Akademia Filmu i telewizji
17.00 – „ONO” reż. Małgorzata Szumowska (101’) – kino Marzenie – pokaz premierowy
19.00 – „ WESELE” reż. Wojtek Smarzowski (109’) – kino „Marzenie”
ok.21.00 – Spotkanie z twórcami filmu: reżyserem Wojciechem Smarzowskim i aktorem Bartłomiejem Topą – kawiarnia kina Marzenie
21.30 - NOC DOKUMENTU – „POSZUKIWANIE CZŁOWIEKA” - pokaz filmów dokumentalnych TVN 24 – piwnice TCK – Runek 5

14 maja 2005 r. (sobota)
15.00 - „MÓJ NIKIFOR” reż. Krzysztof Krauze (100’) - kino Marzenie
17.00 - „TULIPANY” reż. Jacek Borcuch (92’) - .kino „Marzenie” - pokaz premierowy
19.00 – „NIEPOCHOWANY” reż. Marta Meszaros (96’) - kino „Marzenie” – pokaz przedpremierowy
20.45 – Spotkanie z odtwórcą głównych ról w filmach „Tulipany” i „Niepochowany” Janem Nowickim – kawiarnia kina „Marzenie”
21.30 – NOC ETIUD FILMOWYCH – studentów Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie – piwnice TCK – wstęp wolny

15 maja 2005 r. (niedziela)
16.00 - „BAR POD MŁYNKIEM” reż. Andrzej Kondratiuk (80’) - .kino „Marzenie” - pokaz przedpremierowy
17.30 – „TRZECI” reż. Jan Hryniak (95’) - kino „Marzenie” – pokaz premierowy
19.00 – Spotkanie z Katarzyną Figurą – Laureatką 18 TNF – kawiarnia kina „Marzenie”
20.00 – „SERWUS MADONNA” - recital JANUSZA RADKA - UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE I OGŁOSZENIE WYNIKÓW 19 TARNOWSKIEJ NAGRODY FILMOWEJ z udziałem laureatów 18 TNF.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 22:08:10
IP          : 18.117.91.153
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html