Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Muzyka odnaleziona    -   13/5/2005
Trwa XII Festiwal Muzyki Odnalezionej. Festiwal, pozostający prawdziwą muzyczną perłą, ma tarnowskie korzenie i o nich nie zapomina. Największe natężenie koncertów festiwalowych w Tarnowie i okolicach obserwowaliśmy w miniony weekend, ale Festiwal wróci jeszcze do naszego miasta 22 maja. Tego dnia w Sali Lustrzanej zostanie zakończony koncertem fortepianowym Carlo Pari z Włoch.

Ogloszenie

Trudno oczywiście być gościem na wszystkich, organizowanych w ramach Festiwalu koncertach – część z nich odbyła się i odbywać się będzie w Tarnowie lub w naszym regionie – w Brzesku, Dębnie, Wieliczce, ale też w Wieluniu, Czeladzi, Radomsku, Ożarowie, Dąbrowie Górniczej, Skierniewicach, Jastrzębiu Zdroju, Siemianowicach Śląskich i Trzebini.
W programie festiwalu znajdują się koncerty kwartetu wokalnego „Sonore” z Ukrainy (pieśni cerkiewne i starocerkiewne), koncert „Historyczne dumki Podola i Wołynia”, koncert węgierskiego zespołu muzyki dawnej „Misztral”, koncert grupy „”Musica historica” ze Słowacji oraz recitale fortepianowe i organowe. I tak np. na Zamku w Dębnie wysłuchać można było programu „Bandury, śpiew i domra w historycznych pieśniach i dumkach”. Tarnowianie mieli już okazję „posmakować” festiwalu słuchając koncertów 7 i 8 maja – w Sali Lustrzanej, Ratuszu i Bazylice Katedralnej. Z pewnością duże wrażenie wywarł na słuchaczach koncert węgierskiego zespołu muzyki dawnej „Misztral”, który odbył się w sobotni wieczór w Ratuszu. Grupa zaprezentowała m.in. ludowe pieśni węgierskie; usłyszeliśmy także wiersze węgierskich poetów – Balista Balassiego i Attili Józefa. Fragmentu niezapomnianego koncertu wysłuchać można TUTAJ(((mp3)))

Na tym jednak przygotowane dla mieszkańców naszego miasta atrakcje się nie kończą - 22 maja 2005 o godz.19.00 w Sali Lustrzanej odbędzie się recital fortepianowy włoskiego pianisty Carlo Pari; usłyszymy w nim utwory fortepianowe pisane przez najwybitniejszych twórców oper m.in. G.Verdiego, G.Rossiniego, G.Pucciniego, R.Leoncavallo. Warto także wybrać się do Bochni – 13 maja w Kaplicy Św. Kingi w Kopalni Soli, w strojach z epoki baroku wystąpi zespół muzyki dawnej „Musica Historica” ze Słowacji. W programie znajdą się kompozycje z czasów króla Jana III Sobieskiego, w tym utwory Cesarza Leopolda I, któremu król pospieszył z pomocą pod Wiedniem.

O znaczeniu festiwalu zaświadcza jego specyfika, sprawiająca, iż jest on naprawdę unikalną w Europie imprezą muzyczną. Podczas jej trwania bowiem prezentowane są niedawno odnalezione, rzadko wykonywane lub zapomniane utwory kompozytorów różnych epok i stylów. Dzięki temu np. w Tarnowie usłyszeć mogliśmy utwory pochodzące z odnalezionego Manuskryptu Choceńskiego z XVIII wieku oraz „Improwizację Strahowska” W.A. Mozarta, która została zapisana przez jednego ze słuchaczy na nieformalnym koncercie, jaki Mozart dał podczas swojego ostatniego pobytu w Pradze na organach w Klasztorze Strachowskim.

Słowem – „Muzyka Odnaleziona” to impreza ambitna i niezwykła; warto tu podkreślić fakt, że cały festiwal ma swoje tarnowskie korzenie – tworzy go bowiem para muzyków: Teresa Kaban i Henryk Błażej, kierujący Agencją Inter-Art. Ja miałem przyjemność zasmakować jedynie sobotniego koncertu w Ratuszu i rozsmakować się było w czym. Choć przypuszczam, że muzycy, ze swoim znakomitym, liryczno – dynamicznym repertuarem zapewne nie przywykli do tak „statycznego” skupienia i zasłuchania ze strony widzów…

Szczegółowy program festiwalu już podawaliśmy; przypomnę tylko, że znaleźć go można na stronie: www.inter-art.com.pl Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947