Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Niesprawiedliwe oddłużanie    -   23/5/2005
W piątek w delegaturze Małopolskiego Urzedu Wojewódzkiego odbyła się konferencja poświęcona oddłużeniu służby zdrowia. W spotkaniu zorganizowanym przez Zwiazek Powiatów Polskich i Starostwo Tarnowskie wzięli udział samorządowcy i dyrektorzy placówek służby zdrowia z całej Polski południowo-wschodniej. Mówiono m.in., o tym jak skorzystać z rządowego programu oddłużeniowego, w którym zarezerwowano 2,5 mld zł. Aby móc otrzymać pomoc w ramach tego programu należy przedstawić teraz skrupulatny plan restrukturyzacji placówki.

Ogloszenie

Najwięcej pretensji zgłaszali ci dyrektorzy szpitali i samorządowcy, którzy niepopularny i związany z dużymi wyrzeczeniami proces restrukturyzacji rozpoczęli znacznie wcześniej. Okazuje się, że zostaną za to ... ukarani. Wielu mówców określało to mianem skandalu. - Okazuje się, nie po raz pierwszy, że najlepiej jest nic nie robić i po prostu czekać, że władza "da" - z goryczą stwierdzał jeden z uczestników debaty. I rzeczywiście. Rozwiązania proponowane przez rząd "doceniają" raczej tych, którzy nie podjęli dotąd żadnych lub niewiele kroków w celu wprowadzenia oszczędności w budżetach szpitalnych. Pieniędzy nie otrzymają placówki mające już spore sukcesy restrukturyzacyjne a nierzadko również dodatni bilans w budżecie, ponieważ ... nie mają już długów.
Nawet jednak zadłużone wciąż szpitale muszą się spieszyć. Pula rządowych funduszy przeznaczonych na oddłużenie nie wystarczy dla wszystkich chętnych.
Podczas konferencji jak bumerang wracał temat jednego z powodów obecnej sytuacji w służbie zdrowia, tj. skutków sławetnej ustawy "203", dla której realizacji posłowie "zapomnieli" wskazać źródło finansowania w budżecie państwa.
Związek Powiatów Polskich zgłosił swoją propozycję reformy finansowania służby zdrowia. ZPP żąda decentralizacji w zarządzaniu tymi funduszami. Zdaniem starosty bocheńskiego Ludwika Węgrzyna, szefa ZPP - zbierane i wydawane powinny być one na poziomie samorządu lokalnego.

O tym jak wyglądają obecne problemy służby zdrowia z punktu widzenia dyrektora szpitala, w przerwie konferencji mówił Józef Grabowski, prezes Związku Pracodawców Prywatnych ZOZ Województwa Świętokrzyskiego, dyrektor szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim, uczestnik konferencji. Jego zdaniem choćby takie oddłużenie szpitali jest sukcesem, ale jest to też oddłużenie pozorowane – większość pieniędzy i tak wróci do budżetu państwa, w formie podatków i rozmaitych świadczeń, w rodzaju ZUS itp. Poza tym udzielona pożyczka dotyczy lat 2001 – 2002, tymczasem podwyżka wynikająca z ustawy 203 obowiązuje przecież także w latach kolejnych; raz danej, nikt nie cofnie. Zatem chcąc restrukturyzować służbę zdrowia, należałoby „oczyścić przedpole” szpitalom, uwzględniając także chociażby przyszłe zobowiązania wynikające z tej ustawy.
Wskazywał również na niesprawiedliwość względem placówek, które restrukturyzację rozpoczęły stosunkowo wcześnie i dziś są na plusie; one pomocy nie dostaną, więc zostały ukarane za swoją zaradność. Zapytany, czy jego zdaniem nie lepiej byłoby po prostu sprywatyzować całą służbę zdrowia, zlikwidować przymusowe składki i niech każdy płaci sam za siebie, odparł, iż jest to model docelowy; na razie słuszne byłoby wprowadzenie częściowej odpłatności za niektóre świadczenia medyczne, poza tym „państwo ma obowiązek zapewnienia opieki medycznej” wszystkim obywatelom, w szczególności tym najbiedniejszym. Posłuchaj pełnej wypowiedzi J.Grabowskiego (((mp3)))

Wicestarosta dąbrowski Kazimierz Tęczar zapytany w przerwie konferencji, mówił jak wygląda problem oddłużenia szpitali z punktu widzenia samorządu powiatowego, opowiadał o procedurach. Samorząd ma zaopiniować program restrukturyzacji i poręczyć pożyczkę – forma poręczenia może być wekslowa, lub majątkiem, np. szpitala. Jednak jest to powiększanie deficytu budżetowego powiatu, nie wiadomo też czy takie zabezpieczenie przyjmie bank i w jakiej wysokości (w domyśle: wedle jakiej wyceny). Samorząd ma ograniczone możliwości finansowe. W przypadku szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej, w ostatnich latach poręczone zostały kredyty komercyjne, których wysokość wraz z odsetkami wynosi około 5 mln zł. On również wspomniał, iż niektóre placówki „ukarane” zostały za swoją zaradność. Posłuchaj pełnej wypowiedzi K.Tęczara (((mp3)))
MP,PD
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 10)Dodaj komentarz
(23-05-2005) M.Wietrzyk :
http://info.onet.pl/1102048,11 ,item.html Pan Bukiel z OZZL był w Tarnowie na zaproszenie UPR opowiadał o sposobach wychodzenia służby zdrowia z kryzysu. "...większość pieniędzy i tak wróci do budżetu państwa, w formie podatków i rozmaitych świadczeń, w rodzaju ZUS itp." Tak powiedział Józef Grabowski, prezes Związku Pracodawców Prywatnych ZOZ Województwa Świętokrzyskiego, dyrektor szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kiedy to samo mówi któryś z UPRowców od razu przypina nam się łatkę demagogów i nawiedzonych maniaków. Ile jeszcze musimy czekać, żeby ludzie zrozumieli, że nie ma nic za darmo i że o wiele taniej będzie ich kosztowała prywatna służba zdrowia! Mało tego. Nikomu z prywatnej służby zdrowia nie przyjdzie nawet do głowy pomysł aby uśmiercać ludzi żeby później sprzedawać "skóry". Kto chce żyć w normalnym kraju niech przyłączy się do nas! Czekamy na każdego chętnego, kto pomoże nam zmienić Polskę i skończyć wreszcie z coraz bardziej pochałniającym nas wariactwem biurokratów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-05-2005) M. Poświatowski :
No tak, ale jest i inny fragment wypowiedzi: „państwo ma obowiązek zapewnienia opieki medycznej” wszystkim obywatelom, w szczególności tym najbiedniejszym.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-05-2005) M.Wietrzyk :
"Państwo ma obowiązek" bo głosami wybranych przez nas posłów narzuciło sobie ten obowiązek. Jest to tylko (moim zdaniem) stwierdzenie faktu skoro rozwiązaniem docelowym ma być opłacanie usług medycznych samemu lub z ubezpieczenia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-05-2005) M. Poświatowski :
Nie jestem do końca przekonany do waszych pomysłów, ale wiem jedno: skończy się jak zwykle, czyli płacić będziemy dwa razy - ze składki i samemu...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-05-2005) M.Wietrzyk :
To zależy kto będzie rządził. Jeżeli UPR to każdy będzie płacił za siebie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-05-2005) R2D2 :
UPR rządzić nie będzie panie Wietrzyk. Sądzę że ludzie się boją waszego radykalizmu który spróbowlibyście wdrożyć w życie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-05-2005) M.Wietrzyk :
Za to nie boją się radykalizmu w wydaniu socjalistycznym. Na swoje nieszczęście niestety. Przecież wiadomo że nie da się od razu wprowadzić wszystkiego o czym mówimy i w wielu przypadkach potrzebne są "okresy przejściowe" ale jeżeli nie otrzymamy szansy to nawet "okresów przejściowych" nie będzie tylko coraz większe staczanie się ku temu co było czyli powtórki z PRL (wystarczy wspomnieć o projektach: europejskiego podatku od lotów, możliwości zrywania umów między dwoma prywatnymi podmiotami przez samorządy w zakresie wywozu smieci czy ostatnie przymiarki do obłożenia opłatą abonamentową internetu i wydawaniu na niego koncesji).

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-05-2005) gandolf :
Panie Wietrzyk, wszystkiego co proponujecie nie da się wprowadzić z innego powodu, mianowicie jest to sprzeczne z obecną wiedzą ekonomiczną.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-05-2005) gonzo :
Państwo ma obowiązek zapewnienia opieki medycznej ... Przecież wiadomo że lepiej zapobiegać niż leczyć ... A może "państwo" powinno zakazać niezdrowego trybu życia np. palenia, picia, jedzenia niezdrowych produktów (oczywiście uznanych przez odpowiednie urzędy państwowe w oparciu o "obecną wiedzę", uprawiania niebezpiecznych sportów itp itd ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-05-2005) M.Wietrzyk :
Panie gandolfie z czym? Raczej z przesądami ekonomicznymi.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947