Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Święto młodego kina za nami    -   01/6/2005
Z całą pewnością było to prawdziwe, „żywe” święto kina; kina nieprofesjonalnego, czasem „offowego” ale silnego pasją młodych ludzi. Pałacowi Młodzieży udało się przyciągnąć do Tarnowa międzynarodową imprezę z długimi tradycjami i chciałoby się, by impreza pozostała w naszym mieście na zawsze. Festiwal „Dozwolone do 21” chwalili zarówno uczestnicy warsztatów „Europejski zoom na Tarnów”, jak i uczestnicy samego festiwalu, którzy z różnych zakątków Polski i Europy przywieźli nań swoje filmy.

Ogloszenie

Filmy lepsze, z ciekawymi pomysłami i rozwiniętym już warsztatem i gorsze – zawsze jednak realizowane z zapałem. Impreza umożliwiała skonfrontowanie własnych umiejętności, z umiejętnościami innych, młodych twórców – a więc także nauczenie się czegoś i stary, urzędowy slogan „wymiana doświadczeń” nabierał tu zupełnie innego znaczenia. Szczególnie widoczne było to podczas warsztatów filmowych, których uczestnicy w mieszanych grupach musieli ze sobą współpracować. I kto wie – być może za ileś tam lat, o niektórych z – młodych dziś twórcach, będzie jeszcze głośno…

Samemu festiwalowi oczywiście nie brakowało też pewnych mankamentów - raził zbyt duży wybór filmów (zakwalifikowano ich aż 96), w tym, zdaniem jurorów – takich, które nie powinny były się tu znaleźć, z uwagi na prestiż imprezy; żal też publiczności, która wybrała się na sam finał „Dozwolone do 21”, w nadziei obejrzenia wszystkich nagrodzonych propozycji – jednak organizatorzy obiecują, że zorganizują jeszcze odrębny przegląd. Mimo tych uchybień Pałac Młodzieży stanął na wysokości zadania i pozostaje tylko życzyć – tak dyrektor Marcie Komorowskiej, Tadeuszowi Koniarzowi, jak i pozostałym organizatorom, by festiwal udało się w naszym mieście zatrzymać.

Jak było – wiedzą najlepiej, ci którzy wybrali się na przynajmniej część prezentacji; my staraliśmy się w kilku odcinkach relacjonować imprezę. W strefie dźwięku – podsumowanie, a w nim wypowiedź uczestnika warsztatów - członka bułgarskiej ekipy filmowej, prowadzącego warsztaty Dariusza Kuciewicza, uczestników festiwalu – ekipy z Ostrołęki oraz dyrektor Pałacu Młodzieży Marty Komorowskiej (((mp3)))

A oto i nagrodzone obrazy…
Jury dysponowało 12 nagrodami – niezależnie od nich „honorowo” wyróżniono następujące propozycje: „Święto” – Dom Kultury „Dorożkarnia” w Warszawie; „Ferdydurke” – film Jana Mazurczaka; „American Dream” – film Krzysztofa Młostka; „Espion” – film Mateusza Staniszewa; „Wizytę” – „Studio Krok”, Kijów, Ukraina; „Niezniszczalni” – AKF „Zoom”, Jelenia Góra.

Jury przyznało pięć wyróżnień – odtwarzacze mp3 ufundowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej otrzymali: dzieci z Children’s Cartoon Studio Krok, Kijów, Ukraina – za film „Miłosny most”; młodzież z Children’s Cartoon Studio Krok, Kijów, Ukraina – za film „Tajemnica Syzyfa”; Tima Drougge, Szwecja – za film „Kobieta” („Kvina”); Michael Bundsen – „Nadzieja” („L’Epsoir”).
Za najlepszy zestaw filmowy uznano prace nadesłane przez Children’s Cartoon Studio Krok, Kijów, Ukraina – powędruje tam monitor, ufundowany przez Małopolską Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Tarnowie.

Przyznano dwie trzecie nagrody główne – aparat cyfrowy ofiarowany przez Tarnowską Fundację Kultury trafi w ręce Jakuba Piątki, autora filmu „Nauczyciel fizyki z Sieradza”, zaś aparat cyfrowy Canon, zakupiony przez Kopalnię Soli w Bochni odbierze Maciej Karkosza za „Wpellzliśmy”. Drugą nagrodę otrzymali – Martin Steinberg za „Dotyk” („Touch”) – aparat cyfrowy od MWSE oraz Erik Lekmann za „”Mikrosen” („Secundenschlaf”) – odtwarzacz mp3 512 MB Creative ufundowany przez firmę Czakram Jacek Koński. Również dwie były pierwsze nagrody główne – laptop ufundowany przez Prezydenta Miasta Tarnowa otrzymał 21-letni Damian Nenow z PWSFTviT za film „The Aim” – czterominutową, animowaną opowieść o człowieku poszukującym celu w swoim życiu; natomiast kamera Canon, zakupiona przez Zakłady Azotowe w Tarnowie – Mościkach powędruje do Nicka Franklina z Wielkiej Brytanii – film „The Lepidoptesist”. Dwudziestoletni autor zrealizował kilkuminutową animację o perypetiach pewnego kolekcjonera motyli.

GRAND PRIX festiwalu przypadło w udziale Danielowi Wawrzyniakowi, autorowi filmu „Wilgoć”; podczas finału mieliśmy okazję obejrzeć raz jeszcze nagrodzony obraz, znakomicie poprowadzony i zrealizowany, ze wspaniale zbudowanym napięciem – naprawdę, wielce to obiecujące i przypomina, że to nie efekty specjalne decydują o klasie dzieła. Nagrodę – projektor Panasonic ufundował miesięcznik Foto-Video-Digital.
Swoją nagrodę przyznała także publiczność – do ekipy z kawiarni „Alchemik”, za film „Pasje” trafią koszulki i płyty DVD.

23 Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Dozwolone do 21” zorganizował Pałac Młodzieży w Tarnowie, przy współpracy Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Warszawie. Organizatorzy dziękują prezydentowi Miasta Tarnowa, Ministerstwu Kultury, Ministerstwu Edukacji Narodowej i Sportu, Urzędowi Miasta Tarnowa oraz sponsorom – Miesięcznikowi Foto-Video-Digital, MPEC w Tarnowie, ZAT w Tarnowie-Mościcach, Tarnowskim Wodociągom S.A., WSE, TFK, Kopalni Soli w Bochni, firmie „Roleski”, Apgrafix, Top 8000, Paris Music, Czakram – auto na gaz – Jacek Koński, Copytec – drukarki i kserokopiarki. Festiwal odbył się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Tarnowa i Światowej Unii Filmu Niezależnego UNICA, a także pod patronatem medialnym: TVP 3, Kino Polska, miesięcznika Cinema, miesięcznika Foto-Video-Digital, magazynu Eurostudent, Magazynu Młodych i Dynamicznych, Gazety Krakowskiej, Dziennika Polskiego, Galicyjskiego Magazynu Informacyjnego TEMI, Radia Maks, Radia Kraków, Małopolskiej Telewizji Kablowej, portalu internetowego Film-Forum, oficjalnego internetowego Serwisu Miasta Tarnowa – tarnow.pl oraz naszego, Tarnowskiego Portalu Internetowego inTARnet.

Organizatorzy dziękują także firmom, instytucjom i organizacjom, dzięki którym mogły odbyć się warsztaty filmowe. Uczestnicy zakwaterowani byli w hotelu Tarnovia. Na realizację warsztatów uzyskano pomoc finansową Wspólnoty Europejskiej. Zgodnie z umową z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji organizatorzy informują: „Niniejszy projekt został zrealizowany przy wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu „MŁODZIEŻ”. Treści tego programu niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Wspólnoty Europejskiej, czy Narodowej Agencji i instytucje te nie ponoszą za nie odpowiedzialności.”

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl