To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Caritas dziękuje   -   04/6/2005
Cartas Diecezji Tarnowskiej serdecznie dziękuje wszystkim ofiarodawcom, którzy skorzystali z przywileju odpisania 1 % podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. – Dziękujemy wszystkim, którzy zadali sobie trud, zdobywając się na ten „gest przywracania nadziei ubogim” – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej ksiądz Antoni Mikrut. – Dziękujemy wszystkim darczyńcom, bez względu na to, do jakiej organizacji przekazali część swoich pieniędzy.

Ogloszenie

Caritas Diecezji Tarnowskiej posiada status organizacji pożytku publicznego od 30 czerwca ub. roku. Dzięki odpisom od podatku, w tym roku udało się zebrać kwotę 316.071 zł, przekazanych przez około 6 tysięcy podatników. Większość wpłat oscylowała w granicach od kilku do kilkudziesięciu złotych. Caritas przeznaczy zebrane w ten sposób środki na następujące cele:
działalność Hospicjum Św. Brata Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej, które otacza oopieką paliatywną osoby w terminalnym stadium życia (ponad 100 osób rocznie) oraz działalność Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej (30 miejsc) – 140.000 zł;
pomoc chorym w leczeniu i zakupie lekarstw – 15.000 zł; poszerzenie bazy rehabilitacyjnej Ośrodka Opiekuńczo – Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych, w którym funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej (25 dzieci), Ośrodek Wsparcia Dziennego (43 dzieci), Szkoła Specjalna – Podstawowa i Gimnazjum (20 dzieci); turnusy rehabilitacyjne (820 dzieci i opiekunów rocznie) i Zakład Rehabilitacji Leczniczej (około 1100 porad i 800 zabiegów rocznie) – 156.071 zł; inne koszty (rezerwa) – do 5.000 zł.

–Dziękujemy wszystkim, którzy zadali sobie trud, zdobywając się na ten „gest przywracania nadziei ubogim” – powiedział ksiądz Antoni Mikrut. –Dziękujemy wszystkim darczyńcom, bez względu na to do jakiej organizacji pożytku społecznego przekazali część swoich pieniędzy. Choć wszyscy o ten odpis zabiegamy, to jednak wszyscy służymy jednej sprawie, tworząc dzieło pomocy potrzebującym. Podczas zorganizowanej w piątek konferencji prasowej ksiądz Antoni Mikrut dziękował także wszystkim mediom – katolickim i świeckim, za wsparcie udzielone Caritasowi i innym organizacjom.

Jednak choć w Caritasie cieszą się, iż tak znaczne środki można będzie przekazać potrzebującym, to nie sposób ukryć, iż z możliwości odpisania 1 % podatku skorzystało zaledwie 3 % podatników; znaczny wypływ mają na to skomplikowane procedury i najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby to Urząd Skarbowy przekazywał pieniądze wybranej organizacji.

Wyszczególnione powyżej wydatki, to oczywiście tylko część działań podejmowanych przez Caritas; z innych źródeł, m.in. ze zbiórek diecezjalnych oraz dotacji budżetowych utrzymywane i dofinansowywane są m.in. świetlice, wypoczynek dzieci i młodzieży, świadczona jest pomoc rodzinom wielodzietym itp. I tak, dzięki akcji rozprowadzania świec w ramach „Wigilijnego dzieła pomocy dzieciom”, zgromadzono 25 tysięcy złotych, przeznaczonych na wypoczynek zimowy, z którego skorzystało kilkaset dzieci. Dofinansowaniem objęty będzie także wypoczynek letni; do tej pory złożono prawie 20 wniosków i wiadomo już, iż z tej formy pomocy skorzysta około 800 osób; łącznie, na wypoczynek dla dzieci z rodzin wielodzietnych i najuboższych, w tym roku przeznaczonych zostanie 85 tys. zł. Rozwija się również akcja pomocy żywnościowej – z krajów UE przekazywane są gotowe produkty, które Caritas przekazuje kuchniom dla ubogich oraz rozprowadza wśród najbardziej potrzebujących rodzin. W tym roku będzie to bardzo duży program – tylko do Diecezji Tarnowskiej trafi w ten sposób 370 ton żywności. –Dostawy są systematyczne i w tej chwili przekazaliśmy już mleko w kartonach, ryż i ser topiony – mówią przedstawiciele tej największej i najdłużej, systematycznie działającej organizacji charytatywnej w Polsce.

„Caritas Diecezji Tarnowskiej wyraża serdeczne podziękowanie wszystkim darcyńcom, którzy mu zaufali i podjęli kłopotliwy trud związany z przekazaniem 1 % swojego podatku, a przez to znacznie wsparli działalność na rzecz osób potrzebujących. Jest to czytelny gest służący „przywracaniu nadziei ubogim” i świadczący o rozwoju w naszym społeczeństwie „wyboraźni miłosierdzia”, o co apelował wielokrotnie Sługa Boży Jan Paweł II” – czytamy w wystosowanym w komunikacie.
M.P
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 24, 2021 16:34:21
IP     : 3.239.2.222
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html