To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  "Pociąg pamięci" dotarł nie w komplecie ...    -   14/6/2005
Na dzisiejsze uroczystości w Oświęcimiu z okazji 65. rocznicy pierwszej deportacji do największego obozu zagłady nie dotarli wszyscy, którzy się tam wybrali. W "Pociągu Pamieci", który wyruszył z Tarnowa rano zasłabł i zmarł nagle jeden z byłych więźniów Aschwitz Ludwik Wrona (nr obozowy 457). Uczestnicy uroczystości modlili się również za jego duszę przed blokiem 11, podczas ekumenicznego nabożeństwa. Poturbowany wróci z oświęcimskiego wyjazdu prezydent Mieczysław Bień.

Ogloszenie

14 czerwca 1940r. czyli dzień pierwszego transportu więźniów z tarnowskiego więzienia do Oświęcimia, uważa się również za początek istnienia obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Posłuchaj opowieści byłego więźnia Auschwitz Kazimierza Zająca - (((mp3)))

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się już wczoraj w Tarnowie. Otwarto m.in. Krajową Wystawę Filatelistyczną poświęconą I transportowi więźniów do obozu w KL Auschwitz (w hotelu Tarnovia), wystawę malarstwa Jerzego Skolimowskiego oraz fotograficzne ekspozycje - plenerową i w holu dworca PKP, odbyto też uroczystą sesję Rady Miasta w Sali Lustrzanej, podczas której promowano książkę \\\"Bilans życia\\\" jednego z oświęcimskich więźniów - Eugeniusza Niedojadły. Uroczystości rocznicowe odbywały się pod budynkiem dawnego Gestapo przy ul. Urszulańskiej, pod świeżo odsłonietą tablicą pamiątkową pod Zakładem Karnym oraz oczywiście pod Pomnikiem I Transportu przy ul. Bóźnic.
Dziś - druga część uroczystości rocznicowych. Głównie w Oświęcimu. Zaczęło się od smutnego wydarzenia. W \\\"Pociągu Pamięci\\\", który o 8.00 wyruszył z dworca PKP w Tarnowie zmarł jeden z byłych więźniów - Ludwik Wrona.
Rzecznik organizatora uroczystości – Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich Bogdan Wasztyl potwierdził, że mężczyzna zasłabł, a wkrótce potem zmarł, przed Krakowem. Przybyły na miejsce lekarz, stwierdził zgon.
Poszkodowany z wyjazdu wrócił do Tarnowa prezydenta miasta - Mieczysław Bień. Był on jedną z ofiar wypadku samochodowego, który wydarzył się w Krakowie. Jak podaje PAP, do zdarzenia doszło, kiedy prezydent wraz z bliską krewną zmarłego w \\\"Pociągu pamięci\\\" Ludwika Wrony, jechał załatwić formalności w Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie. M.Bień był pasażerem w służbowym oplu - aucie Urzędu Marszałkowskiego - współorganizatora uroczystości 65. rocznicy pierwszej deportacji więźniów do byłego obozu Auschwitz. Oprócz kierowcy samochodem tym podróżowali prezydent Tarnowa, pracownik Urzędu Marszałkowskiego i krewna zmarłego.
W wtyniku niebezpiecznego zderzenia opla z wolkswagenem golfem prezydent Bień doznał niegroźnych obrażeń ręki i ma wybite dwa zęby. U kierowcy lekarze podejrzewają skręcenie kręgosłupa szyjnego. Dwie osoby pozostały w szpitalu - pracownik urzędu marszałkowskiego doznał stłuczenia kolan, a kobieta ma uraz głowy i obu podudzi. Policja bada przyczyny i okoliczności wypadku. Kierujący golfem nie doznał poważnych obrażeń i nie chciał skorzystać z pomocy lekarzy.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 24, 2021 14:29:46
IP     : 3.239.2.222
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html