To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Transkarpatia”…    -   26/6/2005
Dobiegła końca kolejna edycja Dni Pamięci Żydów Galicyjskich, organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. W niedzielę mogliśmy wziąć udział w spacerze po cmentarzu żydowskim, zaś dwa dni wcześniej, w piątek, wysłuchać znakomitego koncertu grupy „Transkapela”, który odbył się w „Willi Krzyskiej”. Być może był to najciekawszy element projektu „Galicjanersztetl”.

Ogloszenie

Transkapela gościła w naszym mieście nie pierwszy raz, a klezmerska muzyka Karpat rozbrzmiała nie tylko w Tarnowie, ale także w synagodze w Bobowej oraz w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie zagrał również zespół Ruah, który gościliśmy w roku ubiegłym w ramach festiwalu „Buskerbus” (nawiasem mówiąc szkoda, że festiwal tym razem do nas nie zawitał – był o niebo lepszy od „Dni Tarnowa”). „Transkapela to artystyczne zamierzenie czwórki muzyków działających na gruncie muzyki tradycyjnej, poszukujących dla niej nowych znaczeń i miejsca we współczesności” – piszą o sobie członkowie grupy. „-Nasze poszukiwania muzyczne dotyczą muzyki tradycyjnej wielu obszarów kulturowych: Małopolski, Galicji, Bukowiny, Huculszczyzny, Maramureszu czy Siedmiogrodu (…). Muzyka źródłowa stanowi dla nas inspirację dla własnych, nowych aranżacji i kompozycji. Próbujemy naszą muzykę kształtować nie poprzez naśladownictwo, a twórcze korzystanie z tradycyjnych wzorców. Naszym źródłem inspiracji jest żydowska kultura muzyczna obszaru Karpat, obejmującego tereny Polski, Ukrainy, Słowacji, Rumunii i Węgier. Górski łańcuch Karpat jest tu motywem wiążącym różnorodne wątki muzyczne przez wieki kształtowane przez wiele grup etnicznych (Polacy, Żydzi, Rumuni, Ukraińcy, Słowacy, Ormianie, Cyganie, Niemcy, Węgrzy) i wiele religii (katolicyzm, prawosławie, grekokatolicyzm, judaizm, protestantyzm). Karpaty do dziś są mozaiką kulturową będącą ostoją tradycyjnego, zgodnego z naturą stylu życia, opartego na zmaganiu się z górskim żywiołem i czerpaniu z jego piękna. Inspiruje nas muzyka wędrownych kapel żydowskich z przełomu XIX i XX, którą znamy z nagrań archiwalnych i zapisów nutowych. Jest to muzyka wiejska i muzyka małych miasteczek, która wykształciła swój bardzo charakterystyczny styl, czerpiąc wiele elementów z kultur ją otaczających, na które jednocześnie wywierała silny wpływ. To muzyka grana przez Żydów dla Żydów, ale również na huculskich weselach, w bukowińskich karczmach czy na polskich jarmarkach. To muzyka tworzona pod wpływem kultur krajów diaspory, gdzie muzyka była płaszczyzną spotkania, wymiany, przenikania, zawierając w sobie pierwiastek uniwersalny dla wszystkich zrozumiały i bliski. To muzyka niosąca historię, historię o czasach wieloletniego zadomowienia pokoleń Żydów na tym terenie i ich wspólnej egzystencji z nieżydowskimi sąsiadami.”

Muzyka Transkapeli jest „magiczna” i „transkarpacka”; podczas koncertu chwilami nawet mniej wprawne ucho wyłowić mogło w kompozycjach wpływy muzyczne „naszych” górali czy muzyki węgierskiej. W tym piątkowym wieczorze pojawił się tylko jeden zgrzyt: szumnie zapowiadana „degustacja” przygotowanych przez „eksperta” potraw żydowskich okazała się jak najbardziej płatnym menu, daleko droższym niż wzbudzające tyle emocji, a też nie zapowiedziane „dwa złocisze” podczas pikniku lotniczego. Na przyszłość zatem będę staranniej się informował, czy dana impreza obejmuje degustację, czy może raczej „degustację”, wobec której człowiek pozostaje nieco „zdegustowany”. Jeśli „Willa Krzyska” zapłaciła za muzyków lub w inny sposób wsparła „Galicjanersztetl”, to cześć i chwała jej za to; jeśli zorganizowała sobie koncert – to też byśmy napisali, jak staramy się pisać o koncertach organizowanych przez różne prywatne podmioty; jeśli jednak – a tak to wygląda – zrobiła sobie naciąganą promocję, w którą mnie wmanewrowano – to nie widzę tu ani żadnego Galicjaner, ani Sztetl, ani jaki ma to związek z Muzeum Okręgowym i Dniami Pamięci Żydów Galicyjskich.

Skład Transkapeli: Ewa Wasilewska – skrzypce, Maciej Filipczuk – skrzypce, vioara cu guarna, Robert Wasilewski – cymbały strunowe, altówka, Piotr Pniewski – basy, bęben. Grupa w roku ubiegłym wystąpiła w Paryżu w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej oraz współtworzyła międzynarodowy projekt muzyczny „TIKKUN”.
Posłuchaj mini-wywiadu, fragmentów z płyty zespołu oraz z tarnowskiego koncertu (((mp3))) .
M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 05:27:33
IP          : 18.221.141.44
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html