To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kolekcja harcerska w Muzeum   -   09/7/2005
W tarnowskim Muzeum Okręgowym istnieje spora kolekcja harcerska, która powstaał na bazie eksponatów zebranych na dużą wystawę, zorganizowaną w 1980 r. z okazji 70-lecia tarnowskiego ruchu harcerskiego. Kolekcja ta obejmuje materiały od 1910 roku, a powstała dzięki wielkiej pracy i skrupulatności pani dr Marii Żychowskiej, która będąc harcerką od dziecięcych lat zabiegała o zachowanie historycznych pamiątek po kolejnych pokoleniach tarnowskich skautów. Dziś w muzealnych zbiorach znajdują się m.in.: sztandar Hufca Harcerzy z Mościc z 1939 r. oraz niedawno przekazany proporzec byłej 10 Tarnowskiej Drużyny Harcerskiej im. Partyzantów AK Oddziału Regina II, która sprawowała patronat nad cmentarzem partyzanckim w Dąbrach k. Rzepiennika i wybudowała tam pomnik.

Ogloszenie
>

Bogaty zbiór ekslibrisów o tematyce harcerskiej przekazał nieoceniony tarnowski kolekcjoner inż. Norbert Lippóczy. Niezwykły dar przekazał ostatnio historyk p. Andrzej Leo. Jest to kurtka skórzana, dwukrotnie przestrzelona, ze śladami krwi i spalenizny , w której poległ w Dąbrach dowódca oddziału AK Regina II - por. Zdzisław Bossowski.
W kolekcji znajdują się też liczne proporce drużyn, totemy i godła oraz osobiste pamiątki z obozów i zlotów.
Dr Żychowska od dłuższego czasu poszukuje kapelusza skautowskiego po prof. Maurycym Godowskim, w którym prowadził zwykle przedwojenne defilady, a pochodził ten kapelusz z pierwszego skautowego zlotu w Anglii w 1913 r. Poszukiwana tez jest kronika ruchu harcerskiego z Mościc od 1934 r., która zaginęła w latach 60 - tych. W szufladach naszych jest jeszcze wiele pamiątek i zdjęć, z którymi nie zawsze wiadomo co zrobić, a stanowią dziś ślad minionej przeszłości, prawdziwej historii o ruchu harcerskim.
Pani Maria Żychowska ma nadzieję, że jeszcze wiele z tych ważnych zabytków trafi do Muzeum i wzbogaci kolekcję harcerską.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 11:32:58
IP     : 35.172.230.21
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html