Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kolekcja harcerska w Muzeum   -   09/7/2005
W tarnowskim Muzeum Okręgowym istnieje spora kolekcja harcerska, która powstaał na bazie eksponatów zebranych na dużą wystawę, zorganizowaną w 1980 r. z okazji 70-lecia tarnowskiego ruchu harcerskiego. Kolekcja ta obejmuje materiały od 1910 roku, a powstała dzięki wielkiej pracy i skrupulatności pani dr Marii Żychowskiej, która będąc harcerką od dziecięcych lat zabiegała o zachowanie historycznych pamiątek po kolejnych pokoleniach tarnowskich skautów. Dziś w muzealnych zbiorach znajdują się m.in.: sztandar Hufca Harcerzy z Mościc z 1939 r. oraz niedawno przekazany proporzec byłej 10 Tarnowskiej Drużyny Harcerskiej im. Partyzantów AK Oddziału Regina II, która sprawowała patronat nad cmentarzem partyzanckim w Dąbrach k. Rzepiennika i wybudowała tam pomnik.

Ogloszenie

Bogaty zbiór ekslibrisów o tematyce harcerskiej przekazał nieoceniony tarnowski kolekcjoner inż. Norbert Lippóczy. Niezwykły dar przekazał ostatnio historyk p. Andrzej Leo. Jest to kurtka skórzana, dwukrotnie przestrzelona, ze śladami krwi i spalenizny , w której poległ w Dąbrach dowódca oddziału AK Regina II - por. Zdzisław Bossowski.
W kolekcji znajdują się też liczne proporce drużyn, totemy i godła oraz osobiste pamiątki z obozów i zlotów.
Dr Żychowska od dłuższego czasu poszukuje kapelusza skautowskiego po prof. Maurycym Godowskim, w którym prowadził zwykle przedwojenne defilady, a pochodził ten kapelusz z pierwszego skautowego zlotu w Anglii w 1913 r. Poszukiwana tez jest kronika ruchu harcerskiego z Mościc od 1934 r., która zaginęła w latach 60 - tych. W szufladach naszych jest jeszcze wiele pamiątek i zdjęć, z którymi nie zawsze wiadomo co zrobić, a stanowią dziś ślad minionej przeszłości, prawdziwej historii o ruchu harcerskim.
Pani Maria Żychowska ma nadzieję, że jeszcze wiele z tych ważnych zabytków trafi do Muzeum i wzbogaci kolekcję harcerską.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947