To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Targi pracy    -   13/7/2005
Zakończyły się „Targi Pracy 2005” – „Młodzi kreatywni” organizowane w Sali Konferencyjnej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie. 12 lipca młodzi ludzie w wieku do 25 lat mogli zapoznać się z ofertami ponad 30 firm czy porozmawiać z pracodawcą o wzajemnych oczekiwaniach. Zainteresowanych targami nie brakowało – niemałą grupę stanowili rozpoczynający studia absolwenci liceów.

Ogloszenie

Wśród firmowych stoisk znaleźli się m.in. przedstawiciele Zakładów Mechanicznych, „Fritaru”, sieci handlowych, wielu firm prywatnych a nawet Urzędu Skarbowego. Poszukiwano osób na następujące stanowiska: sprzedawca, fakturzysta, krawiec – szwacz, elektryk, mechanik maszyn, mechanik i elektryk samochodowy, spawacz, tokarz, ślusarz, blacharz, aparatowy, technik chemik, operator obrabiarek sterowanych numerycznie, magazynier, introligator, pomocnik piekarza, pomocnik cukiernika, murarz, tynkarz, monter instalacji wodno-kanalizacyjnej. Na osoby z wyższym wykształceniem czekały stanowiska: pracownika biurowego, referenta, specjalisty ds. marketingu, specjalisty ds. księgowych, przedstawiciela handlowego; szukano także informatyków, inżynierów chemików, inżynierów elektryków, inżynierów elektroników i inżynierów elektroenergetyków.
Z kolei na stanowiskach PUP można było zasięgnąć wszelkich informacji dotyczących aktywnego poszukiwania pracy i szkoleń czy też przyznawanych jednorazowo bezzwrotnych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Targi Pracy „Młodzi Kreatywni” realizowane były w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich 2004 – 2006 „Działanie 1.2 Perspektywy dla młodzieży”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Podstawowym celem przedsięwzięcia było zwiększenie szans bezrobotnej młodzieży w wieku do 25 roku życia na uzyskanie zatrudnienia, poprzez m.in. prezentację instytucji i firm działających na lokalnym rynku pracy, określenie ich możliwości zatrudnieniowych, stworzenie odpowiednich warunków kontaktu osób poszukujących pracy z potencjalnym pracodawcą, umożliwienie pracodawcom utworzenie bazy danych osób poszukujących zatrudnienia dla aktualnych i przyszłych potrzeb przedsiębiorstwa oraz zapoznanie młodych ludzi z aktualnymi wymogami pracodawców. Wydaje się, że niemała część młodzieży przybyła na targi m.in. w tym właśnie celu – dokonania „rozeznania na przyszłość”, zorientowania się w trendach na lokalnym rynku pracy.
Sam projekt „Młodzi Kreatywni” kierowany jest do bezrobotnej młodzieży w wieku do 25 lat, ale pozostającej w ewidencji PUP nie dłużej niż 24 miesiące. Obejmuje on m.in. poradnictwo zawodowe, staże (również dla absolwentów szkół wyższych w wieku do 27 lat), przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, szkolenia (językowe, pozyskiwanie funduszy strukturalnych, sekretarsko – asystencki, „nowoczesny handlowiec”, magazynier z uprawnieniami na wózki widłowe, księgowość komputerowa, „własna firma” i szkolenia indywidualne), pomoc w samozatrudnieniu (wspomniane wcześniej bezzwrotne środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, szkolenie „ABC przedsiębiorczości” i inne).

Innym projektem PUP, realizowanym w ramach „Działania 1.2”, z którym można było zapoznać się na targach był projekt „Druga szansa”, kierowany do osób długotrwale bezrobotnych w wieku powyżej 25 lat, pozostających w ewidencji PUP łącznie przez okres ponad 12 miesięcy, lecz nie mniej niż 24 miesiące w okresie ostatnich 2 lat. Celem projektu jest umożliwienie bezrobotnym ponowne wejście na rynek pracy, poprzez pomoc w samozatrudnieniu (przyznanie bezzwrotnych środków na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i jak wyżej), przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, poradnictwo zawodowe i szkolenia – podnoszące lub zmieniające dotychczasowe kwalifikacje (językowe, obsługi kasy fiskalnej, magazyniera z obsługą programów fakturujących, obsługi wózków widłowych, spawacza – podstawowy, „własna firma” i indywidualne).

Cóż, jeżeli chodzi o same „Targi pracy” wydaje się, że w takich warunkach kontakt z poszczególnymi pracodawcami był nieoceniony i z samej inicjatywy targów ich prawdziwi beneficjenci – młodzi ludzie – byli zadowoleni. Czy to zadowolenie przełoży się na zatrudnienie – czas pokaże…

Posłuchaj reportażu z targów – a w nim wypowiedzi uczestników, pracodawców i organizatorów – m.in. o bezzwrotnych środkach na rozpoczęcie działalności gospodarczej (((mp3))) .
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 10:23:50
IP     : 35.172.230.21
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html