To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Grzechów odpuszczenie…   -   23/7/2005
Uroczystą Mszą Świętą zakończył się w piątek odpust w Kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej. W uroczystościach wzięły tłumy tarnowian, których nie był wstanie pomieścić zabytkowy kościółek przy „Burku”. Mszę, celebrowaną przez księdza biskupa Władysława Bobowskiego poprzedził różaniec, którego jedną tajemnicę odmówiono … po łacinie.

Ogloszenie
>

W transmitowanych przez RDN uroczystościach wziął udział m.in. rektor Wyższego Seminarium Duchownego ksiądz rektor Wiesław Lechowicz, karmelita ojciec Melchior i siostry misjonarki.
Warto przypomnieć, że Kościół p.w. Matki Bożej Szkaplerznej, obecnie znajdujący się na „szlaku architektury drewnianej” wzniesiony został w 1458 roku „przez sześciu wieśniaków z Przedmieścia Większego.” Uszkodzony pożarem, odbudowany został przed rokiem 1640 staraniem ks. Andrzeja Tarły. W ołtarzu głównym gotyckiego kościoła znajduje się łaskami słynący szesnastowieczny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem , który w Kościele na Burku jest obecny od 151 lat.

Warto także wspomnieć o samym szkaplerzu, o którym, jak się okazuje – wielu słyszało, ale nie każdy wie „co to jest”. Szkaplerz do XIII wieku służył jako ochrona habitu w czasie pracy. Od połowy XIII wieku, od czasu wizji generała Karmelitów Szymona Stocka stał się on znakiem opieki Matki Bożej. Pierwotnie szkaplerz był szatą złożoną z dwóch płatów sukna z wycięciem na głowę – część opadająca na plecy do dziś symbolizuje „trudy, doświadczenia i krzyże” które poddając się woli Bożej, a pod opieką Maryi winniśmy znosić, a część przednia przypomina że „serce ma bić dla Boga i bliźnich, z miłości odrywając się od przywiązań doczesnych i wiązać się za pośrednictwem Maryi z dobrami wiecznymi.” Przez wieki szkaplerz ewoluował, (pojawił się m.in. w etosie rycerskim); dziś ma formę medalika, lub dwóch prostokątnych skrawków płótna połączonych dwoma sznureczkami – część z wizerunkiem Maryi z dzieciątkiem Jezus nosi się na piersi, część z wizerunkiem Najświętszego Serca Jezusowego na plecach.
Szkaplerz nie jest żadnym „chrześcijańskim talizmanem”; jest raczej aktem zawierzenia Bogu, uznaniem Maryi za duchową Matkę, wyrazem autentycznego, chrześcijańskiego życia i chęci wartościowania, myślenia, działania i apostołowania na jej podobieństwo oraz znakiem nadziei dla innych.
Noszenie szkaplerza nakłada pewne obowiązki – naśladowanie cnót Matki Najświętszej, szerzenie jej cześci, noszenie szkaplerza w dzień i w nocy i codzienne odmawianie modlitwy wyznaczonej w dniu przyjęcia do Bractwa (zwykle jest to „Zdrowaś Maryjo” lub „Pod Twoją obronę…”). Szkaplerz karmelitański przyjmujemy z rąk kapłana i wpisujemy się do Księgi Bractwa Szkaplerznego.
Choć samo noszenie szkaplerza nie jest „automatyczną przepustką do Nieba”, to jednak tradycja przekazuje szereg związanych z nim przywilejów – „kto umrze odziany szkaplerzem świętym, nie zostanie potępiony; noszący szkaplerz święty zapewnia sobie opiekę Matki Bożej w tym życiu, a w szczególności w godzinie śmierci; każdy, kto pobożnie nosi szkaplerz i naśladuje cnoty Maryi, zostanie wybawiony z czyśćca w pierwszą sobotę po swojej śmierci; ci, którzy należą do Bractwa Szkaplerznego, są duchowo złączeni z Zakonem Karmelitańskim i mają udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci, w Mszach Świętych, Komuniach Świętych, umartwieniach, modlitwach, postach itp.”

Wydaje się że dziś noszenie szkaplerza przeżywa swój renesans – umęczeni codzienną pogonią chcemy pełniej, w sposób bardziej aktywny zawierzyć się Bogu, mocniej odczuwać jego obecność w naszym życiu. Szkaplerz, związane z nim modlitwy i nakładane przezeń obowiązki nam to ułatwiają.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 24, 2021 14:44:15
IP     : 3.239.2.222
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html