To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: Okay/TEMI/UMT
  
   Ratusz na kurzej nóżce i św. Mikołaj   -   05/12/2003
Od czwartku na tarnowskim Rynku trwa kiermasz mikołajkowy, który będzie tłem dla zaplanowanego z rozmachem, baśniowego (a właściwie "bajśniowego") piątkowego wieczoru, w którym głównym aktorem będzie nie kto inny tylko sam św. Mikołaj. Magiczne, widowiskowe wydarzenie poprzedzi finał I festiwalu bajek i baśni "Bajśnia". Rezultat festiwalu - książkę, zawierającą zbiór 46 bajek napisanych przez Tarnowian, promowano też w czwartek rano w I programie TVP.

Ogloszenie
>

Książka została właśnie wydana i kosztuje 10 zł. O niej i o samym przedsięwzieciu, który spotkał się z wielkim zainteresowaniem mieszkanców miasta i regionu , mówili wczoraj w porannym programie "Kawa czy herbata ?" pomysłodawca - Jacek Kucaba i Prezydent Miasta Mieczysław Bień.

O projekcie i jego sukcesie można przeczytać na stronach ostatniego numeru TEMI .
"Dawno, dawno temu, dzieci żyły razem z rodzicami w rodzinnym domu, ale kiedy młodzieńcy osiągnęli już wiek dojrzały, ruszali w świat, by poznać życie i przeżyć różne przygody..."; "Zdarzyło się to całkiem niedawno, a może dzieje się teraz..." - tak zaczynają się dwie z ponad czterdziestu bajek. Pierwsza, autorstwa trzynastoletniej Karoliny Szalobryt , jest o pierścieniu spełniającym życzenia i o tym, że nic nie zastąpi życzliwości i wdzięczności. Druga - baśń współczesna napisana przez Katarzynę Nalezińską - opowiada o... przemianie w anioła. - Otrzymaliśmy ponad 160 prac - mówi Jacek Kucaba , autor projektu "Szkoła Latania". - To niezwykłe, biorąc pod uwagę, że organizowaliśmy wszystko w tym roku dość pospiesznie i na pisanie było ledwie miesiąc czasu. Świadczy to chyba, że pomysł chwycił. Dlatego chcemy taki konkurs organizować co roku, namówić do pisania bajek nie tylko dzieci i młodzież, ale także dorosłych. Tych dorosłych, którzy w tym roku czasem ukrywali się za plecami swoich dziećmi, bo dostaliśmy kilka bajek napisanych bardzo "dorosłym" stylem, a podpisanych prze kilkulatka... A przecież wcale nie jest powiedziane, że w konkursie nie mogą brać udziału dorośli! Z drugiej strony, trzeba będzie też w przyszłym roku obniżyć dolną granicę wieku uczestników - założyliśmy, że będzie to siedem lat, tymczasem okazało się, że wspaniałe bajki piszą także młodsi!

Organizatorzy konkursu - przedstawiciele wydziału kultury Urzędu Miasta Tarnowa, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Pałacu Młodzieży - zapewniają, że bardzo trudno było spośród nadesłanych utworów wybrać 46 prac do publikacji. - Wybieraliśmy w kilku etapach, zwracając uwagę przede wszystkim na oryginalność, po drugie, związki z Tarnowem i klasyczną, baśniową konstrukcję.
Zrezygnowaliśmy natomiast z większości bajek fantastycznych, nawiązujących do formuły Harry Pottera i podobnych historii ...
- Wydawnictwo z ilustracjami Jacka Kucaby i uczestników prowadzonej przez niego pracowni plastycznej, z wizerunkiem tarnowskiego Ratusza na kurzej stopce na okładce ukaże się drukiem tuż przed Mikołajem. Agnieszka Kawa, dyrektorka wydziału kultury UMT zapowiada związaną z promocją książki imprezę promocyjną na Rynku. - Będą choinki, będzie przygotowana dzień wcześniej wystawa tarnowskich aniołów, będą sanie św. Mikołaja oraz Mikołaje, anioły i postaci bajkowe rozdające upominki wśród widzów. Niezwykłe - bajkowe wydarzenie na tarnowskim Rynku otoczone będzie aurą czarów i magii. Podczas czarodziejskiego wieczoru pojawią się bajkowe postaci, kuglarze, diabły anioły oraz zaczarowane konie i dorożki, a wszystko dziać się będzie przy świątecznej muzyce i na świątecznie udekorowanym Rynku. Dzięki temu, przeniesiemy się w inny świat, dzieci dostaną prezenty a tarnowianie poznają pierwsza w historii Tarnowa książkę napisana przez samych mieszkańców.

Dochód ze sprzedaży książki przeznaczony zostanie na cel, który określi Kapituła "Bajśni", czyli grupa autorów publikowanych w wydawnictwie bajek. Organizatorzy podkreślają, że konkurs "Bajśni", jak i cały projekt " Szkoły Latania", będzie miał następne edycje w kolejnych latach, a formuła może się co roku nieco zmieniać. - Jest już kilka pomysłów na przyszły rok - np. żeby poza konkursem napisały kilka "bajśni" ważne osobistości z tarnowskiego środowiska - zapowiada Jacek Kucaba. - Jest też projekt, by następny konkurs skierować w kierunku baśni współczesnej, i tego jak współczesność - z jej wadami i zaletami wpływa na wyobraźnię. Mamy też pomysł, jak nadać miastu bardziej baśniowy charakter - poprzez rzeźby "zwierząt niestworzonych", wykonanych z metalowej siatki, obsadzonych kwiatami i umieszczanych na klombach ... (MT)

Finał festiwalu i promocję książki zaplanowano dziś na Rynku o godz. 16.00. To właśnie sami bajkopisarze wraz z organizatorami zaprowadzić nas mają do "Krainy Baśni" i zaproszą na czarodziejski plenerowy "Wieczór Mikołajowy", który rozpocznie się o 17.00. Śniegu nie ma, więc zamiast sani pojawią się bryczki i kucyki ... Ustawione są już stoiska ze świątecznymi ozdobami.
Niezwykłe – bajkowe wydarzenie na tarnowskim Rynku otoczone będzie aurą czarów i magii. Podczas czarodziejskiego wieczoru pojawi się oczywiście św.Mikołaj, bajkowe postaci, kuglarze, diabły, anioły oraz zaczarowane konie i dorożki a wszystko dziać się będzie przy świątecznej muzyce i na świątecznie udekorowanym Rynku. Przed publicznością w specjalnym świątecznym programie wystąpią uczniowie tarnowskich szkół, oraz Pałacu Młodzieży, zagrają muzycy Mościckiej Fundacji Kultury, bajki czytać będą aktorzy Tarnowskiego Teatru i pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej a czarodziejskimi dorożkami najmłodszych gości wozić będą dorożkarze z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Dzięki temu mamy się przenieść w inny świat ... Oby tylko pogoda dopisała !
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, May 19, 2024 04:19:42
IP     : 44.200.86.95
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html