To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: TEMI
  
   12. tom „Wielkiego Przewodnika po Tarnowie”   -   27/7/2005
Nakładem tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego Kulturalnego Muzeum Okręgowego w Tarnowie ukazał się 12 tom „Wielkiego Przewodnika po Tarnowie” pod redakcja Stanisława Potępy. W najnowszym tomie przewodnika opisano m.in. historię wojska w Tarnowie, dzieje cmentarza w Krzyżu, a także historię kościoła pw. św. Józefa i szkoły podstawowej nr 7. Do wydawnictwa dołączono również spis treści wszystkich wydanych do tej pory tomów „Wielkiego Przewodnika”.

Ogloszenie
>

„Zawale” to tytuł kolejnego, 12. już tomu „Wielkiego Przewodnika po Tarnowie”, który ukazał się właśnie w księgarniach nakładem Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego i Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Teksty kilkunastu autorów opracował i zredagował, podobnie jak w tomach poprzednich, dr Stanisław Potępa.

Na zawartość kolejnego tomu „Przewodnika” składają się: historia wojska w Tarnowie od dnia 31 sierpnia 1772 roku, kiedy to do miasta wkroczył pierwszy oddział armii austriackiej, krótka historia państwowej Wyższej szkoły Zawodowej, która przed kilku laty rozpoczęła działalność w budynku dawnych koszar, dzieje Szkoły Podstawowej nr 7 im. Stanisława Staszica, Fabryki Maszyn Pralniczych „Pralfa”, istniejącej w Tarnowie w latach 1952 – 2003, kościoła św. Józefa przy ulicy Dwernickiego, Spółdzielni Pracy „Pokój”, działającej w latach 1950 – 1999, a także historia cmentarza w Krzyżu, otwartego w roku 1928.

Ostatnia część książki poświęcona jest nietuzinkowym, nieżyjącym już, znanym tarnowianom. Opisano w niej m.in. postacie biskupa Franciszka Lisowskiego, Waleriana Wróblewskiego, Eugeniusza Kapralskiego, Wandy Flasińskiej, Pauliny Chrzanowskiej, Antoniego Kędrackiego, Jana Sroki, Wiesława Rohrenschefa, Stanisława Westwalewicza, Mariana Tuchaja, Stanisława Wróbla i Andrzeja Warżela.

Dodatkowym załącznikiem najnowszego tomu „Wielkiego Przewodnika po Tarnowie” jest spis treści wszystkich wydanych do tej pory tomów.
P.F.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 10:45:57
IP     : 35.172.230.21
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html