Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: TEMI
  
   12. tom „Wielkiego Przewodnika po Tarnowie”   -   27/7/2005
Nakładem tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego Kulturalnego Muzeum Okręgowego w Tarnowie ukazał się 12 tom „Wielkiego Przewodnika po Tarnowie” pod redakcja Stanisława Potępy. W najnowszym tomie przewodnika opisano m.in. historię wojska w Tarnowie, dzieje cmentarza w Krzyżu, a także historię kościoła pw. św. Józefa i szkoły podstawowej nr 7. Do wydawnictwa dołączono również spis treści wszystkich wydanych do tej pory tomów „Wielkiego Przewodnika”.

Ogloszenie

„Zawale” to tytuł kolejnego, 12. już tomu „Wielkiego Przewodnika po Tarnowie”, który ukazał się właśnie w księgarniach nakładem Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego i Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Teksty kilkunastu autorów opracował i zredagował, podobnie jak w tomach poprzednich, dr Stanisław Potępa.

Na zawartość kolejnego tomu „Przewodnika” składają się: historia wojska w Tarnowie od dnia 31 sierpnia 1772 roku, kiedy to do miasta wkroczył pierwszy oddział armii austriackiej, krótka historia państwowej Wyższej szkoły Zawodowej, która przed kilku laty rozpoczęła działalność w budynku dawnych koszar, dzieje Szkoły Podstawowej nr 7 im. Stanisława Staszica, Fabryki Maszyn Pralniczych „Pralfa”, istniejącej w Tarnowie w latach 1952 – 2003, kościoła św. Józefa przy ulicy Dwernickiego, Spółdzielni Pracy „Pokój”, działającej w latach 1950 – 1999, a także historia cmentarza w Krzyżu, otwartego w roku 1928.

Ostatnia część książki poświęcona jest nietuzinkowym, nieżyjącym już, znanym tarnowianom. Opisano w niej m.in. postacie biskupa Franciszka Lisowskiego, Waleriana Wróblewskiego, Eugeniusza Kapralskiego, Wandy Flasińskiej, Pauliny Chrzanowskiej, Antoniego Kędrackiego, Jana Sroki, Wiesława Rohrenschefa, Stanisława Westwalewicza, Mariana Tuchaja, Stanisława Wróbla i Andrzeja Warżela.

Dodatkowym załącznikiem najnowszego tomu „Wielkiego Przewodnika po Tarnowie” jest spis treści wszystkich wydanych do tej pory tomów.
P.F.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947