Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  61 rocznica akcji „Trzeci Most”    -   29/7/2005
W sobotę, 30 lipca w Wał Rudzie rozpoczynają się połączone uroczystości urodzin Bł. Karoliny i 61 rocznicy słynnej akcji „Trzeci Most”, podczas której polskiemu wywiadowi udało się zdobyć i przekazać aliantom części i dokumentację niemieckich rakiet „V-2” – tajnej broni, mającej zmienić losy wojny. – Chcemy, by to wydarzenie stało się przyczynkiem do tego, aby zacząć mówić o dokonaniach polskiego wywiadu podczas II Wojny Światowej – powiedział Ryszard Żądło, kierownik Referatu ds. Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Tarnowie, współorganizatora uroczystości.

Ogloszenie

Spadające na Londyn rakiety V-2 miały złamać ducha walki Brytyjczyków i doprowadzić do kapitulacji Anglii. Dzięki działaniom polskiego wywiadu, którego wyjątkowa rola podczas wojny tak często jest pomijana (przykład „Enigmy”), udało się przekazać aliantom części rakiet. Stało się to sześćdziesiąt jeden lat temu, w nocy z 25 na 26 lipca, kiedy to mimo wielu trudności i licznie stacjonujących w pobliżu wojsk niemieckich, na lądowisku w Wał Rudzie wylądował samolot z kurierami rządu londyńskiego na pokładzie – m.in. Janem Nowakiem Jeziorańskim.
Tegoroczne uroczystości upamiętniające to wydarzenie, połączone zostały z obchodami urodzin Błogosławionej Karoliny. Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 30 lipca w kaplicy muzeum Bł. Karoliny o godzinie 15-tej, drogą krzyżową szlakiem męczeństwa. Następnie w Zabawie, o 18-tej odbędzie się urodzinowe spotkania czcicieli Błogosławionej, o 19.30 koncert urodziny, zaś o 22.00 zobaczymy „Tryptyki Rzymski” – spektakl w wykonaniu Ryszarda Peryta z Warszawy. Program dnia zakończy Eucharystia o godzinie 23.00.
Niedziela, 31 lipca rozpocznie się od wspomnienia uczestnika akcji „Trzeci Most”, płk Zdzisława Baszaka (godz. 9.45, Sanktuarium - kaplica Bł. Karoliny). Po Mszy Świętej w intencji Ruchu Czystych Serc i uczestników akcji „Trzeci Most”, w Wał Rudzie złożone zostaną wieńce pod pomnikiem (11.30); na godzinę 12-tą zaplanowano festyn na boisku sportowym w Zabawie – turniej piłki nożnej seniorów o puchar Bł. Karoliny, zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych i i zabawa taneczna (od 19-tej).
-W niedzielę podpisany będzie list intencyjny między samorządami – Starostwem Powiatowym w Tarnowie, Gminą Radłów, a parafią pw. Trójcy Przenajświętszej w Zabawie i związkiem kombatanckim Armii Krajowej, o wspólnym organizowaniu uroczystości w nadchodzących latach, o przekazywaniu pamięci o tych wydarzeniach kolejnym pokoleniom – mówi Ryszard Żądło. –Chcemy, by stały się one się przyczynkiem do tego, aby zacząć mówić o dokonaniach polskiego wywiadu podczas II Wojny Światowej.
Posłuchaj wypowiedzi Ryszarda Żądło (((mp3)))
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(29-07-2005) opamietaj sie :
coć chłopie vzrobił dla normalnegom człowieka za darmo . nie jest sztuką robić na koszt Starostwa Powiatowego obchody byleCie tylko widzieli . Nie nadajesz sie na Senatora . Pomóz najpierw biednym .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-07-2005) kris :
,,Opamietaj się" ...nie zły nick...twój tekst przypomina zdezelowany rower. Pytasz co zrobił, dla normalnego obywatela...? Na pewno więcej niż Ty!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-07-2005) zestawienie :
bł Karolina na V2 ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-07-2005) simpatico :
Czy urzędaski nie powinni mieć na czas sprawowania funkcji zakazu bycia partjniakami? Jak oceniać nadaktywność p.Żądły jeśli nie kampanią na rzecz P.O.? To samo dotyczy p. Starosty Wojtkiewicza i innych wykorzystujących stanowisko opłacane przez podatników do własnych celów kampanijnych?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-07-2005) moralitet :
Czy na zabawie tanecznej będą obowiązywały rygory moralne dzięki którym bł. Karolina oparła się rosyjskiemu "adoratorowi" w lesie aż do śmierci, czy też będzie jak na wiejskim disco - rowy zajęte przez "pary"?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947