To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Z wizytą u Paderewskiego   -   10/8/2005
Zupełnie nietypowo rozpoczął się w Kąśnej Dolnej kolejny koncert z cyklu „Muzyczne spotkania u Paderewskiego”, jaki odbył się tam w ubiegły piątek. Główna sala koncertowa dworku wraz z przyległymi salonami zamieniona została na stylową artystyczną kawiarnię. Zamiast równych rzędów krzeseł na melomanów czekały stoliki a na nich kawa i herbata. Również i sam program wieczoru różnił się od poprzednich tego typu spotkań.

Ogloszenie

Wyjątkowo obok gospodyni Kąśnej dyr. Krystyny Szymańskiej honory domu czynił Roman Zubek, jeden z „ojców założycieli” Centrum Paderewskiego. Był wernisaż i wspomnienia. Ale oczywiście najważniejsza była muzyka. Tym razem „Z wizytą u Paderewskiego”, bo taki tytuł nosił piątkowy koncert, gościli Fryderyk Chopin i Johannes Brahms, którego utworów wysłuchaliśmy w interesującym wykonaniu krakowskich artystów: Anny Boczar – fortepian i Piotra Lato – klarnet.

Anna Boczar jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2001 roku w klasie fortepianu. Rok później została stypendystką Rządu Francuskiego, na zaproszenie którego odbyła roczne studia podyplomowe w Paryżu w renomowanej La Schola Cantorum. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Występuje z powodzeniem, jako solistka i kameralistka grając głównie koncerty fortepianowe Chopina, Griega i Beethovena.

Piotr Lato będąc jeszcze uczniem krakowskiego Liceum Muzycznego zdobył I nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Szkół Muzycznych II st. klas instrumentów dętych drewnianych w Olsztynie. Natomiast studiując na V roku Akademii Muzycznej w Krakowie odbył staż asystencki, zaś uczelnię ukończył w klasie klarnetu z wynikiem celującym. Dwukrotnie był uczestnikiem Międzynarodowej Akademii Bachowskiej oraz także dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury. Koncertuje w kraju i za granicą, solo i z wieloma renomowanymi zespołami.

W Kąśnej Dolnej utalentowani krakowianie najpierw wykonali wspólnie Sonatę na klarnet i fortepian Es-dur op. 120 J. Brahmsa, a później A. Boczar zagrała na fortepianie trzy utwory F. Chopina: Walc e-moll op.posth., Ballady g-moll op.23 i Scherzo b-moll op.31. Szczególnie ten ostatni utwór wzbudził ogromny aplauz licznie zebranej publiczności, która zmusiła młodą artystkę do bisu.

Ale to nie koniec atrakcji tego wyjątkowego wieczoru w uroczym dworku mistrza Ignacego J. Paderewskiego. Po przerwie odbył się wernisaż muzycznych ekslibrisów z kolekcji Józefa Tadeusza Czosnyki z Wojcieszowa. Wystawa zatytułowana „Chopin i muzyka w ekslibrisie” przygotowana została z okazji przypadających w tym roku 145 urodzin patrona Kąśnej. Zgromadzono na niej 168 ekslibrisów wykonanych przez 60 grafików z 12 krajów świata, wśród nich licznie reprezentowana jest polska szkoła ekslibrisu. Szczególną uwagę zwracają te znaki, które przedstawiają I. J. Paderewskiego, wykonane m.in. przez Herberta Grycza z Bielska Białej, Czesława Kelma z Poznania i Klemensa Raczka również z Poznania. Z dużą admiracją wernisażowi goście oglądali oryginalny ekslibris Stanisława Zgaińskiego wykonany w 1938 roku dla samego mistrza Paderewskiego. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzały „ekslibrisowi wizytówki” znanych osobistości, m.in. G. Hesse-Bukowskiej, A. M. Jopek, K. Pendereckiego, W. Ochmana, W. Małcużyńskiego, L. A. Moczulskiego, G. Turnaua, A. Awdiejewa, oraz... K. Szymańskiej.

Autor tej ciekawej ekspozycji J. T. Czosnyka ze swadą opowiadał o historii ekslibrisów i losach artystów oraz dzieł ją tworzących. Dzięki niej dworek w Kąśanej dorobił się także własnego ekslibrisu autorstwa Kazimierza Z. Łońskiego, który uroczyście wręczył dyr. K. Szymańskiej twórca wystawy. Obok niego gośćmi specjalnymi wieczoru byli m.in. znani twórcy tej oryginalnej dziedziny sztuki - szef Galerii Ekslibrisu w Krakowie A. Znamirowski, dr K. Kmieć z Krakowa i J. Napieracz z Tarnowa.

Wieczór zakończyła bardzo osobista, serdeczna opowieść niezwykle zasłużonego dla tarnowskiego środowiska muzycznego Romana Zubka, twórcy i wieloletniego dyrektora tarnowskich szkół muzycznych oraz jednego z założycieli Tarnowskiego Towarzystwa Muzycznego. To właśnie to Towarzystwo przejęło od państwa zdewastowany dworek w Kąśnej Dolnej i zapoczątkowało jego stopniowa rewaloryzację. To m.in. Romanowi Zubkowi przewodzącemu przez czas jakiś TTM zawdzięczamy uratowanie dworu i przywrócenie mu jego właściwej funkcji. O tych trudnych, pionierskich muzycznych początkach Kąśnej Dolnej snuł swoją sentymentalną opowieść Roman Zubek.

Coraz ciekawiej robi się w Kąśnej Dolnej pod rządami Krystyny Szymańskiej. Nic też dziwnego, że stale poszerza się grono stałych bywalców kąśnieńskich koncertów. Będziemy tam wracać. Tym bardziej, że tuż po zakończeniu jubileuszowych „XX Muzycznych Spotkań u Paderewskiego” rozpoczną się tam pod koniec sierpnia kolejne „Mistrzowskie wieczory”...

Ryszard Zaprzałka
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Wed, April 24, 2024 03:30:47
IP          : 18.223.32.230
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html