To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Unia bez tajemnic (7) – S. Michalkiewicz (odc. 3)    -   14/8/2005
To już jeden z ostatnich odcinków naszego cyklu „Unia bez tajemnic”. Stanisław Michalkiewicz opowiada nam o jawnych i ukrytych państwotwórczych zapisach w projekcie unijnej konstytucji, z którą zapewne jeszcze nie raz przyjdzie nam się borykać. Za tydzień zamieścimy wywiad z tym wybitnym polskim publicystą.

Ogloszenie

Podczas majowego spotkania „Uniokonstytucji – nie!”, zorganizowanego w restauracji „Pasaż” Stanisław Michalkiewicz nawiązał do dwóch, bliźniaczo podobnych, „orwelowskich” orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego – tym z początku lat 90-tych, gdy Trybunał uznał za zgodną z Konstytucją ordynację wyborczą faworyzującą mniejszość niemiecką, bo prawdziwa równość obywateli wobec prawa panuje wtedy, gdy obywatele traktowani są nierówno – i tym sprzed paru miesięcy, dotyczącym Traktatu Akcesyjnego, gdy Trybunał uznał, iż kształt akcesji Polski do UE jest zgodny z Konstytucją RP, mimo iż akcesja ta – a uściślając, szereg towarzyszących jej zapisów - pociągnęła za sobą naruszenie zasady suwerenności Narodu i nadrzędności Konstytucji w porządku prawnym Rzeczypospolitej. Tak mniej więcej brzmiały zarzuty grupy posłów. Niestety, Trybunał usankcjonował oczywistą sprzeczność – i wychodzi na to, że wciąż „nadrzędna” konstytucja tak naprawdę niezupełnie jest „nadrzędna”. Nie było to zresztą jedyne takie kuriozalne rozstrzygnięcie Trybunału – o innym, dotyczącym ekstradycji polskich obywateli wspominał w czwartym odcinku naszego cyklu Janusz Korwin Mikke, mówiąc przy tym wprost o „grupie zdrajców, którzy muszą stanąć przed sądem”.
Stanisław Michalkiewicz w swym wystąpieniu wskazywał także na te elementy projektu konstytucji UE, które za parawanem 300 stron okrągłych sformułowań czynić miały z UE superpaństwo; prowincja o nazwie Polska miałaby być oczywiście państwem suwerennym, choć zdrowy rozsądek podpowiada nam, że suwerenność jest jedna, a nie dwie – albo suwerenna jest Unia Europejska, albo Rzeczpospolita Polska. Te państwotwórcze elementy uniokonstytucji są następujące: UE staje się odrębnym podmiotem prawa międzynarodowego, powstanie urzędu Ministra Spraw Zagranicznych UE, Bank Centralny, wspólna waluta, Europol – unijna policja, unijna prokuratura i siły zbrojne Unii Europejskiej.

Stanisław Michalkiewicz wskazał także na pewną analogię ze Związkiem Radzieckim, w którym niektóre republiki miały teoretyczne „prawo wychoda”, czyli opuszczenia ZSRR, w praktyce go nie mając. Podobnie rzecz ma się w przypadku UE – gdy jakieś państwo chce wystąpić z Unii, składa podanie, które, nie wiedzieć czemu, jest przez d w a l a t a „rozpatrywane”.
Niebezpieczeństwo tej procedury tkwi w tzw. „zasadzie solidarności”, która polega na tym, że tak jak za czasów Związku Radzieckiego, ZSRR mogło dokonać „bratniej pomocy” w sytuacji, gdy w jednym z państw – satelitów zagrożony jest socjalizm, tak w UE państwa członkowskie mogą udzielić „bratniej pomocy”, gdy w jednym z krajów zagrożona jest „demokracja” (np. przez terroryzm). – Skąd mamy wiedzieć, że dane państwo jest zagrożone przez terrorystów? – pyta Stanisław Michalkiewicz? – A jakiegoż lepszego dowodu nam trzeba, niż ten, że państwo chce wystąpić z UE? Mamy „prawo wychoda”, ale tak, jakby go nie było. Tak wygląda konstytucja europejska. My zaś, w miarę postępowania integracji „przez uszy” coraz bardziej będziemy oswajani z tą orwelowską logiką.

Cóż, projekt uniokonstytucji padł (?), lecz doświadczenia innych państw, w których wielokrotnie, do skutku powtarzano referenda dotyczące członkostwa w UE pokazują nam, że w tej czy w innej formie z zapisami tej konstytucji przyjdzie nam się jeszcze nie raz borykać, a gros zapisów, także tych ograniczających naszą suwerenność, krok po kroku wprowadzać można „kuchennymi drzwiami”. Ale o tym będziemy mogli przekonać się nie wcześniej, niż za kilka lat.

Nasz cykl „Unia bez tajemnic” powoli dobiega końca. Ku naszemu ubolewaniu nikt, żaden reprezentant gardłującego wcześniej za UE ugrupowania, i to pomimo trwającej kampanii wyborczej !, nie podjął wyzwania, próbując polemizować z opiniami i argumentami Stanisława Michalkiewicza i Janusza Korwina Mikke; nikt też nie poważył się chociażby wspomnieć o owym obfitym strumieniu pieniędzy, który za sprawą unijnych programów trafia do naszych kieszeni i czyni nas szczęśliwymi. Tymczasem tak jak deklarowaliśmy na początku cyklu – otwarci byliśmy i jesteśmy na polemikę i współpracę.
Za tydzień zamieścimy jeszcze wywiad ze Stanisławem Michalkiewiczem, a w najbliższym czasie będziemy chcieli przypomnieć postać twórcy Optimusa Romana Kluski i historię jego problemów z polskim aparatem skarbowym. Zapraszamy.

M. Poświatowski

Posłuchaj trzeciej części wypowiedzi Stanisława Michalkiewicza o obecnej Unii Europejskiej (((mp3)))
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 12:22:11
IP          : 3.144.28.50
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html