To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Magiczny koncert „Jorgi”    -   19/8/2005
Mówi się o nich żartobliwie „najmniejszy kwartet świata.” Trzyosobowy zwykle zespół od bodaj dwudziestu lat jest nie lada zjawiskiem, nie tylko na polskiej scenie muzycznej. Choć dźwięki, które wspólnie „składają” sytuują ich w kręgach muzyki folk, etnicznej czy „world music”, sami wolą mówić o nich „muzyka zielona”. W poniedziałek na tarnowskim rynku zagrały(li) „Jorgi”.

Ogloszenie
>

Setki koncertów w całej Polsce i na świecie, muzyka wykorzystywana w wielu programach oraz filmach polskich i zagranicznych, a także w audycjach radiowych, filmy poświęcone zespołowi i niezliczone festiwale – w Niemczech, Anglii, Czechach, Słowacji, Szwecji, Kanadzie i Wenezueli. „Jorgi” mają swój własny, rozpoznawalny styl, niezależnie od tego czy grają pełen barw, rytmu i ognia koncert, czy nagrywają złożoną z orkiestralnych suit opowieść – płytę. Sięgają do źródeł, do korzeni, które z braku lepszego określenia nazywa się „słowiańskimi”, ale przecie jest to także muzyka Karpat, Huculszczyzny i tych wszystkich zakątków, w których drzemią jeszcze echa grania obrzędowego. Instrumenty zwykle wyrabiają samodzielnie, z pospolitych rosnących na łąkach roślin – te wszystkie ludowe „klarnety”, „dwojanki”, „piszczałki”, „duduki”, fletnie – „multanki” – to z jarzębiny, to z wierzby, to z arcydzięgla, jakby żywcem przeniesione z kart wielotomowej, przedwojennej „Kultury duchowej Słowian” Muszyńskiego – ostatniego bodaj tego rodzaju opracowania. Nawiązują do starych tematów, czy to w warstwie muzycznej, eksplorując skoczne oberki, czy „słownej” (przykładem niech będzie tytuł jednego z utworów – „Daj ać ja pobruszę, a ty poczywaj” – pierwsze słowa zapisane w języku polskim); jednocześnie improwizują, a każdy ich koncert to odrębna, bardzo bezpośrednia opowieść, misterium lub pełne zabawy widowisko. Tak też było w Tarnowie, gdy muzycy w pierwszej części koncertu wciągnęli do zabawy dzieci, zapraszając je na scenę i próbując wspólnie z nimi coś zagrać, zaśpiewać, zatańczyć. Nazwa grupy pochodzi od nazwiska poznańskiego flecisty z XVI wieku, Tomasza Jorgi. „Kwartet” Jorgi tworzą: Maciej Rychły – muzyk, psycholog, absolwent psychologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, były pracownik naukowy na Wydziale Nauk Społecznych w Instytucie Psychologii, Waldemar Rychły – muzyk, architekt, absolwent Politechniki Poznańskiej; niedawno dołączył do nich „Kuba” (bębny).

Posłuchaj (((mp3))) ; składają się na niego: fragment z płyty „To i Tao”, fragmenty koncertu i wypowiedzi muzyków.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 08:38:33
IP          : 18.217.220.114
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html