Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
  Książe Sanguszko "odbierze" swoją własność   -   02/9/2005
Tarnowski sąd nakazał miejscowemu Muzeum Okręgowemu zwrócić pięć eksponatów rodzinie Sanguszków. W zbiorach muzeum jest jeszcze około dziesięciu tysięcy innych, często bezcennych przedmiotów, które przeszły na własność Skarbu Państwa w 1945 roku. Ich prawowici właściciele, potomkowie wielkich rodów, zaczynają coraz głośniej dopominać się o ich zwrot. Kolejne procesy to tylko kwestia czasu - pisze "Gazeta Krakowska".

Ogloszenie
>

Rozpoczęte kilka lat temu pertraktacje z pełnomocnikami rodziny Sanguszków doprowadziły do wstępnej ugody. Byli właściciele przystali na pozostawienie w muzeum 80 procent (z kilku tysięcy) przejętych niegdyś przez muzeum obrazów, ceramiki, mebli. - Takie ustalenia były możliwe dzięki wykładni prawnej, którą otrzymałem jeszcze w sierpniu 2000 roku. Kiedy jednak wszcząłem procedury negocjacyjne, ostrzeżono mnie w ministerstwie kultury że aczkolwiek minister formalnie wyda zgodę na wykreślenie przedmiotów, to konsekwencjami tej decyzji zostanę obciążony personalnie - mówi dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adam Bartosz, który o pomoc w rozwikłaniu problemu zwrócił się do marszałka Janusza Sepioła. Zamiast ugody ustalono, że potomek rodziny Sanguszków - książę Paweł wystąpi do sądu, sondażowo żądając zwrotu kilku przedmiotów. Wyrok, który niedawno zapadł, jest jednoznaczny - muzeum ma oddać Sanguszkom trzy portrety, świecznik oraz puchar z pokrywą. Skutkiem procesu są dodatkowo zasądzone koszty sądowe (blisko osiem tysięcy złotych) poniesione przez muzeum. Książę Paweł Sanguszko przyjeżdża we wtorek do Tarnowa. Odbierze \\\"odzyskane\\\" przedmioty, jednak nie zabierze ich ze sobą do Brazylii, gdzie obecnie mieszka. Zadeklarował już, że przekaże je muzeum, ale już jako swoją własność, w depozyt. W kolejce do odzyskania \\\"zajętych\\\" po wojnie przedmiotów są już potomkowie innych rodzin: m. in. Stadnickich oraz Zborowskich. Muzeum grożą kolejne procesy, które prawdopodobnie są skazane z góry na przegraną.
PACH
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(02-09-2005) M.Wietrzyk :
Własność należy zwrócić. Doświadczenie uczy jednak , że sami właściciele nie szawsze są przygotowani na przejęcie swojej własności i zazwyczaj zwracają odzyskane mienie lub odstępują je komuś.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-09-2005) court :
Brawo! Wreszcie ktoś ściga paserów i klientów paserów!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-09-2005) czarne myśli :
" konsekwencjami tej decyzji zostanę obciążony personalnie ", znaczy się że mnie mogą wykopsać, pomyślałem. Tu spękałem bo myśle sobie, gdzie ja taką posadę znajdę. Luz blues, kasa płynie, wicieczki, autografy, twarz w muzeum cygańskim i myśle sobie - Niedobrze Adaś, niedobrze. Niby wypada oddać kradzione, ale te cwane z Warszawy mówili przecież że niby oddają ale najlepiej aby nie oddawać bo co będziemy robić jak wszystko skradzione oddamy? Trzeba by innej roboty szukać. I tak wykombinowałem, że mówię do Janusza - ratuch brachu! Ten doradził jak człowiekowi: oddaj coś na próbę, Brazylijczyk i tak nie chce się w to bawić i kosztów pokrywać więc robotę będziesz nadal miał a i glejt że chciałeś. - Niby tak, ale koszty Januszku, koszty! - Parę tysięcy przebolejesz, i tak nie ze swoich płacisz nie? To głowa do góry! I tak żeśmy to razem wykombinowali i wszystko pozostało po staremu. Byle tylko się nie upominali o inne rzeczy bo na stare lata trzeba będzie jakiej roboty szukać i się gimnastykować, dobrze że Janusz młyn kupił to na parę lat zajęcie się znajdzie. Ech..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-09-2005) M.Wietrzyk :
Pan dyr Bartosz powiedział " minister formalnie wyda zgodę na wykreślenie przedmiotów, to konsekwencjami tej decyzji zostanę obciążony personalnie " . Nie! Personalnie powinien pan odpowiadać nie za wydanie przedmiotów prawowitym właścicielom ale za wydanie 8 tys. zł żeby sondażowo skierować sprawę do sądu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947