To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Plon niesiemy plon, w gospodarza dom...   -   06/9/2005
To już po raz 15 odbyły się w Lisiej Górze gminne dożynki. Podobnie jak w poprzednich latach tegoroczne, jubileuszowe, świętowano przy pięknej słonecznej pogodzie. Ta leżąca przy drodze krajowej nr 73 z Tarnowa do Kielc i Warszawy, zaledwie 8 kilometrów od Tarnowa wieś, będąca tak naprawdę podmiejską sypialnią, jest siedzibą jednej z najlepszych gmin w regionie tarnowskim.

Ogloszenie
>

Liczy 13 tys. mieszkańców zamieszkałych w sołectwach: Brzozówka, Kobierzyn, Breń, Łukowa, Lisia Góra, Zaczarnie, Nowe Żukowice, Stare Żukowice, Nowa Jastrząbka, Śmigno i Pawęzów. Święto plonów organizowane tam tradycyjnie w pierwszą niedzielę września, co roku przyciąga tłumy mieszkańców gminy i ich rodzin. Także z pobliskiego Tarnowa przyjeżdża wówczas sporo mieszczuchów, złaknionych kontaktu z naturą. To także okazja do zapoznania się z bogatą kulturą wsi, jej tradycją i dniem dzisiejszym.

Uroczystości rozpoczęła specjalna Msza Święta dożynkowa w kościele parafialnym w Lisiej Górze, z okolicznościowym kazaniem i z udziałem delegacji z wieńcami reprezentującymi wszystkie wsie tworzące gminę. Po oddaniu tego, co boskie Bogu, nastąpił oczekiwany z dużym zainteresowaniem przemarsz korowodu dożynkowego z kościoła na pobliski stadion sportowy, gdzie odbyła się właściwa część dożynkowego święta. Były konie z paradnymi zaprzęgami, wozy bojowe strażaków, poczty sztandarowe, kapele i zespoły, oraz cały odpustowo-dożynkowy kram. Na tym kolorowym jarmarku dominowały nadmuchiwane zjeżdżalnie, cukierkowo-plastykowe stragany oraz wata cukrowa dla dzieci, a dla dorosłych danie główne dożynkowego menu czyli piwo z beczki i kiełbasa z rożna, ułatwiające polityczne dysputy z kandydatami na polityków. Ale głównymi bohaterami uroczystości były niezwykłej urody wieńce dożynkowe, których w tym roku był równy tuzin. Zachwycały oczy kolorystyką i religijno-patriotyczną tematyką oraz budziły niekłamany podziw dla maestrii wykonujących je kobiet, wywodzących się głównie z kół gospodyń wiejskich.

O tym, że Lisia Góra jest gminą liczącą się na mapie powiatu najlepiej świadczył cały garnitur lokalnych polityków / w tym kilku kandydatów na posłów/ różnych szczebli i proweniencji wypełniających do ostatniego m miejsca specjalny sektor dla gości. Tej wyjątkowej m. in. z racji zbliżających się wyborów stawce oficjeli przewodził starosta tarnowski Michał Wojtkiewicz, sam kandydujący do parlamentu. Towarzyszyli mu wójtowie ościennych gmin wraz z różnego kalibru biznesmenami, wśród których brylował m.in. znany tarnowski cukiernik S. Bańbor. Wśród innych VIP-ów dostrzec można było m.in. marszałka S. Zimowskiego oraz prezesa A. Sztorca. Byli również miejscowi księża.

Starostami tegorocznych dożynek w Gminie Lisia Góra byli przodujący rolnicy z Nowej Jastrząbki – Barbara Pabian i Jan Wątroba. Pani Barbara prowadzi niewielkie gospodarstwo rolne, ma czwórkę dzieci i jest przewodniczącą Rady Rodziców w miejscowej szkole. Mąż pracuje zawodowo poza rolnictwem, dwóch najstarszych synów uczy się w jednym z tarnowskich techników, trzeci syn jest uczniem trzeciej klasy gimnazjum, a najmłodsza córka uczennicą klasy piątej szkoły podstawowej.
Z kolei pan Jan gospodaruje na pięciu hektarach i specjalizuje się w produkcji mleka. Oddaje do skupu ponad 20 tys. litrów mleka rocznie. Ma trójkę dzieci i jest bardzo skromnym człowiekiem.

Zresztą obydwoje starostowie mieli ogromną tremę przed swoim pierwszym publicznym występem. Pierwszy raz w życiu będę mówił do mikrofonu – zwierzał się Jan Wątroba tuż przed rozpoczęciem dożynek. A Barbara Pabian dodawała, że ze zgodzili się przyjąć funkcje starostów powodowani wyłącznie lokalnym patriotyzmem, gdyby odmówili, wybór padłby na rolników z innej miejscowości.

Na szczęście wszystko poszło bardzo dobrze. Bez cienia tremy powitali gospodarza gminy, wójta Stanisława Wolaka, który w towarzystwie miejscowego proboszcza ks. Stanisława Szałdy odebrał od nich okazały bochen chleba. Jak zgodnie podkreślali, wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Następnie wszyscy wspólnie pokroili go i poczęstowali nim dożynkowych gości. Po okolicznościowych wystąpieniach wójta S. Wolaka i przewodniczącego Rady Gminy K. Walusa odegrano hymn dożynkowy i rozpoczął się przegląd wieńców dożynkowych. Prezentacji każdego z nich towarzyszył krótki program artystyczny. Muzycznie dożynki oprawiła kapela „Niwa” z Niwisk, zaś w części artystycznej wystąpili: zespól „Sektor B” oraz kabaret „Rżysko”. Całość zwieńczył tradycyjny festyn ludowy.

Głównym organizatorem dożynek anno domini 2005 w Lisiej Górze był Dom Kultury w Śmignie, którego dyrektor Edward Kędzierski bardzo udanie poprowadził konferansjerkę całości imprezy.

Ryszard Zaprzałka
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 08:20:00
IP          : 3.142.198.129
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html