To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Afera wokół "UL-a" ?   -   10/12/2003
Wczoraj podczas zorganizowanej przez Zarząd Krajowy ZMW "Wici" konferencji prasowej - na terenie Uniwersytetu Ludowego im. W. Witosa w Wierzchosławicach - w związku ze sprzedażą tego obiektu, panowała bardzo napięta atmosfera. Andrzej Sztorc, prezes Zarządu Powiatowego PSL w Tarnowie, krzycząc, że odbywa się farsa, pospiesznie opuścił teren Uniwersytetu.

Ogloszenie
>

Najpierw organizator konferencji - Zarząd Krajowy ZMW "Wici" - chciał przyjąć dziennikarzy w jednym z gospodarstw. Ale przybyły na to spotkanie prezes Sztorc oponował: - Róbcie panowie konferencje tu, w Uniwersytecie, niech prasa zobaczy, ile milionów utopiło się w błocie, co żeście jako gospodarze obiektu z nim zrobili! A po wsze czasy miał służyć on młodzieży wiejskiej jako ośrodek oświaty i kultury. To tutaj, na tych schodach, wasi chlubni poprzednicy, wasi koledzy, czuwali nocą, kiedy Uniwersytet odbierało się ZSMP-owi. A wy do czego doprowadziliście? Co macie wspólnego jako obecne władze ZMW "Wici" z ideą Witosową, z ruchem ludowym? Jesteście wierchuszką, która konsumuje dawną tradycję, handluje nią. Proszę, niech wszyscy zobaczą, jakimi samochodami jeździcie...
Te ostre słowa były skierowane do Artura Ławniczaka, przewodniczącego ZK ZMW "Wici", który przyjechał do Wierzchosławic wyjaśnić okoliczności sprzedaży UL Mieczysławowi Świderskiemu, przedsiębiorcy z gminy Zakliczyn, za kwotę 550 tys. zł. A. Ławniczak tłumaczył, że ZMW "Wici", przejąwszy obiekt w 1990 r., po kilku latach nie miał już funduszy na dokończenie rozpoczętego remontu. Budynek stał i niszczał. Twierdził, że oferta M. Świderskiego, który chce UL wyremontować i przeznaczyć na Centrum Wymiany Młodzieży i wyższą szkołę rolniczą, była najkorzystniejsza. Joanna Kupiec, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach, zarzuciła Ławniczakowi, że nie wypełnił pisemnego zobowiązania z sierpnia br., iż za kwotę 200 tys. zł UL zostanie przekazany samorządowi gminnemu.

Uniwersytet Ludowy im. W. Witosa powstał z funduszy państwowych i społecznych w 1947 r. Prowadził ożywioną działalność kulturalno-oświatową. W przeszłości miał wielu użytkowników, w latach 1976 - 90 był nim ZSMP, potem ZMW "Wici". W latach 90. rozpoczął się remont, który nie został dokończony. Dzisiaj obiekt znajduje się w złym stanie technicznym. Gmina Wierzchosławice za jego przejęcie oferowała ostatecznie 398 tys. zł. Zdaniem wójta, Wiesława Rajskiego, obiekt sprzedano poza plecami gminy, w niejasnych okolicznościach, stawiając samorząd przed faktem dokonanym.
(ziob)

na fot.: Andrzej Sztorc
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 2, 2022 22:43:36
IP     : 100.25.42.211
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html