Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Debata młodych kandydatów    -   16/9/2005
W czwartkowe popołudnie w Restauracji "Pasaż" odbyła się, zorganizowana przez redakcję portalu inTARnet.pl oraz RDN-Małopolska, debata młodych kandydatów do parlamentu z naszego okręgu wyborczego. W debacie udział wzięli: Artur Janik (31 lat, SDPl), Bartosz Chronowski (23, Polska Partia Pracy), Bogusław Sobczak (26, LPR), Zbigniew Filar (23, SLD), Krzysztof Nowak (31, PO), Tomasz Zieliński (31, demokraci.pl), Maciej Wietrzyk (27, Platforma JKM) oraz najmłodszy z kandydatów do Senatu w okręgu - Paweł Augustyn (38, Dom Ojczysty). Na debatę nie mógł dotrzeć wcześniej zgłaszany do udziału w niej Roman Wcisło (PiS). Posłuchaj dźwiękowego zapisu debaty.

Ogloszenie

Zawód. Tak najprościej można wyrazić nasze odczucie po upływie godziny zaplanowanej na debatę, odczucie jakie mieliśmy wraz z współprowadzącym spotkanie dyrektorem RDN-Małopolska. Zamiast ostrej wymiany zdań, spodziewanej przez nas - wszak mamy kulminacyjny moment kampanii wyborczej, usłyszeliśmy grzeczne wypowiedzi uczestników, ograniczone w praktyce do autoprezentacji znanych nam z reklamowych spotów radiowych i telewizyjnych. Na taki przebieg spotkania na pewno miał wpływ okrągły stół (nomen omen ?) przy jakim zasiedliśmy i dosłowna, rzadka przecież, bliskość konkurentów politycznych. Nie od dziś wiadomo, iż łatwiej atakuje się przeciwnika, któremu nie trzeba patrzeć w oczy ...
Nie tłumaczy to jednak wszystkiego. Część wypowiedzi dowodziła albo wielkiej tremy, zrozumiałej w kontekście niekiedy bardzo młodego wieku uczestników, albo po prostu braku przygotowania do dyskusji. I nie chodzi tu wyłącznie o umiejętność wypowiadania treści. Nie każdy polityk musi być oczywiście porywającym mówcą. Nie może nim być jednak ktoś, kto nie ma nic lub ma bardzo niewiele do powiedzenia.
Gdyby nie te obiekcje debatę można by uznać za kojącą, bo dowodzacą, że młodzi pretendenci do parlamentu umieją wypowiadać się bez zacietrzewienia, słuchać w spokoju wypowiedzi rywali a nawet odnajdywać łączące ich pokolenie cechy wspólne oraz ... wspólne fragmenty programowe ! Miło było popatrzeć i posłuchać jak młody socjaldemokrata zgadza się i odwołuje się do myśli uprzednio wyrażonej przez wszechpolaka ...
Tylko czy ta kurtuazja była autentyczna i czy rzeczywiście możemy się spodziewać w obyczajach politycznych istotnej zmiany na lepsze ?

Piotr Dziża

Wysłuchaj :
zapisu pierwszej części debaty (((mp3))) - cz. 1
zapisu drugiej części debaty (((mp3))) - cz. 2
zapisu trzeciej części debaty (((mp3))) - cz. 3
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 14)Dodaj komentarz
(17-09-2005) kuba j. :
czego spodziewać się po dzieciach, pójdą do sejmu żeby się uczyć? Trochę trzeba popracować, a nie z przedszkola do parlamentu. Mamy w sejmie idiotów teraz będzie dzieciarnia.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-09-2005) www.pjkm.pl :
A tymczasem Platforma Korwina (nr12) we Wrześni 6,29% w Bochni 8,43%. Za tydzień poseł PJKM z Tarnowa!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-09-2005) luks :
to tylko mrzonki. Szkoda marnować głosu na PJKM bo otrzymają około 2-2,5 % to głos stracony.Ultrasocjaliści z PiS mocno atakują i każdy oddany głos na PJKM umacnia oszołomów z ZCHN o przepraszam z PiS. Jedyną szansą jest wsparcie PO przeciw marazmowi PiS bo ich siła to kłótnie i konflikt z sąsiadami. Wieczne teczki, rocznice powstań i państwo ala wyznaniowe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-09-2005) luks :
to tylko mrzonki. Szkoda marnować głosu na PJKM bo otrzymają około 2-2,5 % to głos stracony.Ultrasocjaliści z PiS mocno atakują i każdy oddany głos na PJKM umacnia oszołomów z ZCHN o przepraszam z PiS. Jedyną szansą jest wsparcie PO przeciw marazmowi PiS bo ich siła to kłótnie i konflikt z sąsiadami. Wieczne teczki, rocznice powstań i państwo ala-wyznaniowe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-09-2005) Jakub Kwaśny www.sojusz.pl :
Nie PO nie PiS nie pjkm i inni :P Polsce potrzebna jest silna przeciwwaga dla rozpedzonej po wladze prawicy - potrzebna jest silna lewica w postaci SLD - ktora jako jedyna partia w historii polskiej demokracji, po glebokim kryzysie potrafila sie zmienic i uczciwie pod ta sama nazwa - isc do wyborow :) takiej lewicy nam potrzeba. Nie mozna bowiem pozwolic by znow powtorzyla sie sytuacja z lat 1997-2001 ( kiedy juz PO i PiS - rzadzilo jako AWS i UW ) a zanosi sie na to iz po 25 wrzesnia w Polsce wszystko sie zmieni - boje sie na gorsze, ale na tym polega demokracja ze to wyborcy dokonuja wyborów , i skoro chca zaufac Miodowiczom, Wassermanom, Kaczynskim, Rokicie Janie Marii Wladyslawowi czy Prezydentowi Tuskowi DONALDOWI - to juz sprawa narodu, wazne aby w parlamencie zdominowanym przez prawice - znalazl sie glos rozsadku - glos lewicy. Dlatego zachecam do glosowania na liste nr 7 :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-09-2005) M.Wietrzyk :
Zmiana zmianą ale żeby chwalić się aferzystami w swoich szeregach? Jeżeli bylibyście w porządku to zmiana nie byłaby potrzebna. Szkoda, że wyżej wspomniany głos rozsądku pojawił się przed wyborami a nie zaraz po albo jeszcze lepiej przed aferami.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-09-2005) kwasieluch :
będzie jeden: SLD-owcom skręcić jaja i puścić jak oddadzą forsę co ukradli.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-09-2005) the question :
Czy jest większa hańba niż mieć dziecko w SLD?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-09-2005) boduch :
Panie Kwaśny z uśmiechem czytam pańską propagandę. Proponuje Pan SLD ale czy nie zauważył Pan, że od 4 lat ta partia właśnie zniechęca ludzi do egzystowania w tym kraju. Jest Pan śmieszny pisząc "nie można dopuścić sytuacji z 1997-2001 kiedy rządziła AWS”. Ja Panu powiem nie można dopuścić rządów z lat 2001- 2005 czasów SLD. Skąd wziął się Miller, Jakubowska, prezydent Opola, Gorzowa, Piotrkowa (oskarżeni o korupcję ) kim jest Pan Jagiełło co to za miasto Starachowice, Bydgoszcz, Włocławek . SLD najbliższe 4 lata ma na odbudowanie zaufania społecznego, teraz musi ponieść karę. AWS zapłaciła wysoką ale sprawiedliwą cenę za. To ugrupowanie musiało się rozpaść z takimi ludźmi jak Olszewski, Janowski, Piłka, Kurowski, Macierewicz, Krzaklewski. W wyborach wolę głosować na ludzi którzy proponują coś innego, nie proponują rozdawnictwa i zasiłki za moje i moich dwóch pracowników . Dlaczego miałbym zagłosować na Pańską partię i pozwolić Wam kontynuować dotychczasową politykę rozdawnictwa i utrudniania życia tym którzy chcą pracować. Dlaczego ja drobny przedsiębiorca mam tak maksymalnie utrudnione życie. dlaczego łupie minie urząd skarbowy, zus dlaczego płace tak duże para podatki. Niech Pan wytłumaczy dlaczego opłaca mi się kręcić przy fakturach odliczać wysokie koszty wypłacać pracownikowi premię bez tak wysokiego haraczu na ZUS. Dlaczego Wasza partia nie. ułatwiła życia takim ludziom jak ja? Zagłosuję na tych dzięki którym, nie będę musiał kręcić aby móc wyżywić swoją rodzinę, zagłosuję na tych dzięki którym kombinowanie będzie nieopłacalne, dzięki którym będę mógł pozwolić na zatrudnienie dodatkowych ludzi Ja dam im pracę Pan dałoby im zasiłek.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-09-2005) jjm :
podobno Intarnet patronował spotkaniu kandydatek do Sejmu w Pasażu? Skąd nagle taka cisza, czyżby nie po myśli?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-09-2005) JKM :
Głos rozsądku???? Ale kpina. Obywatelu Kwaśny, to był bardzo kwaśny żart. AWS i SLD są siebie warci, ze swoja gonitwą wokóół okrągłego stolu. Dośc tego całego układu z MAgdalenki. Niech PAn posłucha Krzysztofa JAnika, on juz wie, że to koniec. Ciekawe kogo będzie PAn lansował za rok, czyim PAn bedzie admiratorem? Może SDPl? Czy może "Samoobrona"? A może jednak PiS, ze swoją pseudo-prawicowością?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-09-2005) zjednoczenie :
Kwaśny do PiS! Socjaliści razem!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-09-2005) centrolewicowiec :
Przedszkolaki do Sejmu! W normalnym kraju najpierw człowiek do czegoś dochodzi - np. prowadzi własną firmę,jest dobrym prawnikiem, nauczycielem, wykładowcą, lekarzem, etc, etc. a później wykorzystuje swoje doświadczenie w dziedzinie publicznej. U nas na odwrót - najpierw poprzez działalność publiczną chce się do czegoś dojść. Ale można też popatrzeć na całą sprawę inaczej - wszyscy ci kandydaci - z całym szacunkiem dla nich - mają być tylko ściągaczami głosów na swoich liderów - pamiętajmy, że do Sejmu wybory mamy proporcjonalne. Szans i tak nie mają a przynajmniej ich liderzy zyskają parę głosów, ponieważ na młodych zagłosuje wielu ich znajomych, kolegów etc, którzy normalnie pewnie by nie poszli do wyborów. Trzeba więc listy wyborcze zapchać kandydatami, by lider miał większe szanse. Problem w tym jednak, że niewielu 40,50,60 - latków chce się publicznie ośmieszać - otrzymując potem 200 czy 300 głosów - więc trzeba znaleźć młodych i naiwnych... Niestety wiele osób ubzduralo sobie, że młodość i tzw. świeżość to konkurencja dla wieku i doświadczenia. I tak na koniec - mam 19 lat, nie myślice, że jestem jakimś reprezentantem starych aktywów, którzy nie chcą pozwolić działać młodym...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-09-2005) centrolewicowiec :
Panie Jakubie Kwaśny! Do Sejmu na 7, ale do Senatu - w naszym okręgu - na 9 - na pana Mieczysława Mietłę :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl