To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
  Nie lubię jak mówią do mnie "Premierze" ...    -   20/9/2005
Bardzo nie lubię, gdy mówią do mnie per Premierze, ale nie mam innego wyjścia niż się przyzwyczajać - powiedział dzienikarzowi RDN-Małopolska Jan Rokita. Polityk PO sam jednak występuje w tych wyborach z hasłem "Premier z Krakowa". Rokita, przewodniczący klubu parlamentarnego partii szykującej się do przejęcia władzy, co najmniej od dwóch lat przymierzany jest do stanowiska premiera w nowym rządzie. Posłuchaj rozmowy Łukasza Winczury z przyszłym(?) premierem.

Ogloszenie

Poza pytaniem o fotel premiera, Łukasz Winczura pyta Jana Rokitę m.in. o różnice programowe z PiSem, o prognozy dotyczące radykalnej podwyzki cen gazu i plany dywersyfikacji jego dostaw, o postulat Rokity dotyczący \\\"nacjonalizacji\\\" linii przesyłowych oraz o inne przedsiębiorstwa, które nie powinny być poddane prywatyzacji a także o wydźwięk \\\"Raportu Rokity\\\" - książki będącej listą nieprawości i osób zdeprawowanych a napisanej w oparciu o ustalenia specjalnej komisji sejmowej z początku lat 90.

Posłuchaj całego wywiadu (((mp3)))

Jan Rokita ma 47 lat, od 16 lat jest posłem na Sejm, obecnie przewodniczącym klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej.
Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 80. działacz NZS- Niezależnego Zrzeszenia Studentów, i opozycyjnego ruchu Wolność i Pokój, organizacji o profilu antykomunistycznym i pacyfistycznym.
W Sejmie Kontraktowym przewodniczył specjalnej komisji do spraw zbadania archiwów dawnej Służby Bezpieczeństwa, zwanej Komisją Rokity. Był wówczas jednym z najmłodszych posłów na Sejm. W 1991 roku przystąpił do Unii Demokratycznej, był przedstawicielem jej prawicowego skrzydła. W tym samym roku ponownie wybrany na posła. W rządzie Hanny Suchockiej pełnił funkcję szefa Urzędu Rady Ministrów. Zajmował się wówczas między innymi reformą podziału administracyjnego. Po obaleniu rządu pozostał parlamentarzystą Unii Demokratycznej, od 1994 roku nowopowstałej Unii Wolności. W 1995 roku był współautorem Inicjatywy 3/4, mającej za cel niedopuszczenie do zwycięstwa Aleksandra Kwaśniewskiego w wyborach prezydenckich w tym samym roku. Otwarcie odżegnywał się od poparcia Jacka Kuronia w wyborach. Za swą postawę został ukarany naganą przez władze Unii Wolności.
W styczniu 1997 rozstał się z dotychczasową partią i został działaczem Koła Konserwatywno-Ludowego. W tym samym roku przystąpił do Akcji Wyborczej Solidarność, kandydując we wrześniu 1997 z list koalicji zmontowanej przez Mariana Krzaklewskiego. W Sejmie III kadencji został odsunięty na boczny tor przez działaczy AWS, którzy nie mogli zapomnieć mu członkostwa w Unii Wolności, został szefem komisji spraw wewnętrznych i administracji. Zdecydowanie pozytywnie wypowiadał się o reformach rządu Buzka. W 2000 roku wybrano go prezesem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, zajął miejsce Mirosława Stycznia. Zasłynął jako zdecydowany przeciwnik kandydatury Mariana Krzaklewskiego w wyborach prezydenckich. On też wezwał go do ustąpienia na rzecz Jerzego Buzka z fotela szefa Akcji Wyborczej Solidarność, do czego jednak doszło dopiero po przegranych wyborach w 2001 roku.
Po powstaniu Platformy Obywatelskiej w styczniu 2001 był przeciwnikiem przyłączenia się do niej Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, zmienił jednak zdanie pod wpływem fatalnych notowań Akcji Wyborczej Solidarność nie gwarantujących tej formacji przekroczenia progu wyborczego. Dramatycznie niskie notowania AWS-u były spowodowane ujawnieniem wielu afer, w których zamieszani byli ludzie z tej partii oraz doprowadzeniem do załamania gospodarczego w Polsce, które spowodowało wzrost bezrobocia o ponad milion osób. We wrześniu 2001 wybrany ponownie posłem na sejm RP, zdobył 20251 głosów w okręgu krakowskim. W 2002 roku kandydował na prezydenta Krakowa, przegrał jednak o włos z kandydatami Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Wolności. Od czasu pierwszej krajowej konwencji Platformy Obywatelskiej w czerwcu 2003, Rokita pełni funkcję przewodniczącego klubu poselskiego Platformy Obywatelskiej, jak również jest członkiem zarządu krajowego PO. Od wielu lat związany jest z sejmową komisją administracji i spraw wewnętrznych. W poprzedniej kadencji sejmu był jej przewodniczącym oraz jednym z głównych twórców reformy administracyjnej kraju.
Ogromną popularność zapewniła Janowi Marii Rokicie praca w komisji śledczej badającej tak zwaną sprawę Lwa Rywina. Jako agresywny i dociekliwy członek komisji, starał się skompromitować i udowodnić rządowi Leszka Millera jego winę w całej sprawie. Od czasu komisji notuje się stały wzrost zaufania społecznego do Rokity, a notowania Platformy Obywatelskiej gwałtownie poszybowały w górę.
We wrześniu 2003 Jan Maria Rokita zabłysnął sejmową mową zobowiązującą rząd Leszka Millera do twardego obstawania przy przyznanych Polsce przywilejach nicejskich. Ukuł wówczas hasło - Nicea albo śmierć, będące parafrazą castrowskiego socialismo o muerte.

Tekst i opis - intarnet.pl, biogram na podstawie Wikipedii
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 17:23:47
IP          : 3.147.104.248
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html