Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Czy Senator musi być zależny od partii ?   -   23/9/2005
Na zaproszenie kandydatki PO do Senatu Urszuli Gacek oraz kandydata PiS prof. Kazimierza Wiatra do restauracji PASAŻ w środowy wieczór przybyło 4 z 14 pozostałych kandydatów do Senatu RP w okręgu nr 14: Paweł Augustyn(Dom Ojczysty), Mariusz Grabowski (Porozumienie Polskie), Jerzy Pantera (PD) oraz Roman Ciepiela (Wspólnota Małopolska). Przypomnijmy, kilka dni temu przedstawiciele nieformalnej "senackiej koalicji" PO-PiS zapytali publicznie swoich konkurentów o program wyborczy i rękojmię jego realizacji w czasie kadencji. Z wyjątkiem kandydata demokratów wszyscy pozostali zaproszeni na debatę pretendenci protestowali przeciwko tezie, że tylko uzależnieni od partii Senatorzy, mający za sobą silne zaplecze polityczne, są w stanie wprowadzać w życie swój program. Najpełniej uzasadniał to Roman Ciepiela.

Ogloszenie
>

Zdaniem byłego prezydenta Tarnowa najważniejsze dziś pytanie to : Jak odpartyjnić państwo ? Za najpotrzebniejszy krajowi i pożądany przez niego uważa Roman Ciepiela - model apartyjnego Senatu, w którym działają przedstawiciele różnych, również regionalnych środowisk i społeczności. -Spór partyjny, oczywiście potrzebny demokracji, powinien pozostać wyłączną domeną Sejmu - z naciskiem podkreślał R.Ciepiela i apelował do kandydatów PO-PiSu o większą ilość pokory, również wobec wyborców, którzy nie będą się w niedzielę kierować przy wyborze Senatora kryterium jego przynależności do jakiegoś stronnictwa politycznego. Były prezydent nawiązywał przy tym do swojego hasła wyborczego Głosuj na ludzi, nie na partie.
Radykalnie wypowiadał się w tej kwestii Paweł Augustyn, szef Małopolskiej Izby Rolniczej. Co prawda na początku swego żywiołowego wystąpienia stwierdził, że nie należy upolityczniać Senatu, ale zaraz potem obwieścił, że zmierza do Senatu właśnie po to, aby zorganizować opór i zatrzymać, przede wszystkim PO, w dążeniach - jego zdaniem - do wprowadzenia w kraju podatku katastralnego, wprowadzenia podatku dochodowego dla rolników, likwidacji KRUS, etc. Przeciwko przypisywaniu takich zamiarów Platformie (z wyjątkiem kwestii podatku dochodowego, ale przy likwidacji podatku rolnego) protestowała później Urszula Gacek.
Przeciwko formule \\\"przepytywania\\\" przez kandydatów PO-PiS protestował z kolei Mariusz Grabowski. Twierdził, że jako Poseł Ziemi Tarnowskiej trzech kadencji nie musi udowadniać swojej dojrzałości programowej. Dziś kandyduje do Senatu, jako kandydat zależny od Ojczyzny, której chce służyć, nie chcąc uczestniczyć w sporze partyjnym jaki prowadzą w wyborach do Sejmu jego przyjaciele polityczni porozsiewani po różnych ugrupowaniach prawicowych. Jego zdaniem wybór Senatora już obecnie oparty jest o kryterium personalne, a nie partyjne; nie rozumie zatem zarzutów PO i PiS pod adresem tzw. niezależnych.
Częściowo z tezą gospodarzy debaty zgodził się Jerzy Pantera, kandydat Partii Demokratycznej. Jego zdaniem tylko partia polityczna jest w stanie kontrolować meteora politycznego i tylko wtedy polityk daje jakąś wiarygodną rekojmię programu. Senator powinien mieć jednak - mówił J.Pantera - większą autonomię niż poseł, być bliżej ludzi i szybciej reagować na przeróżne zgłaszane mu przez wyborców problemy, z pominięciem filtra partyjnego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 18)Dodaj komentarz
(23-09-2005) Apolityczna :
Ciepieła był w Unii Wolności a póżniej pomogał zakładać PO. Teraz nagle zmienia zdanie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) Tarnowianin :
Czy Ciepiela mieszka w Zakopanem? Na jego reklamie widzimy Tatry!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) KOLO :
TO BLEDNIE POSTAWIONE PYTANIE. PYTANIE POWINNO BRZMIEC CO SENATOR MOZE BEZ PARTII??? BO BYC SENATOREM TO MOZE ALE CO DAJE.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) JKM :
Przynależnośc do partii, i to długotrwała, określa poglądy kandydata, jest najwyraźniejszym sygnałem, czego sie po takim kandydacie spodziewać. Ktoś tu myli koterie, sitwy, klany, z partiami. TAk się stało w Polsce, ze niektóre partie działaja jak mafie, wzajemnie sie zwalczające, ale to nie ma nic wspólnego z programowymi partiami, których program wykracza poza jedyny cel koterii, jakim jest dojście do władzy. Szkoda, że takich czystych partii jest mało: Unia Pracy, Unia Polityki Realnej, to pewnie jedyne wyraziste. Najlepiej o mafijności pozostałych świadczy wzrost liczby członków w miarę wzrostu notowań przedwyborczych. Ten "szlam" koniunkturalny potem gubi każdą partię.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) JKM :
Albo doprowadza do śmieszności, jak we wczorajszym oswiadczeniu MAzowieckiego, które można streścić tak: "pomóżcie nam, koledzy z PO, dostac sie doo sejmu, a my potem bedziemy zawsze głosować, tak jak chcecie".Ohyda. Mdłości dostałem, jak tego wysłuchałem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) Wyborca :
Głosujemy na Ciepielę, to najlepszy kandydat, Gackowa to primadonna Grada i jego człowiek, Grad się boi Ciepieli (dlatego Ciepieli nia ma już w PO, choć kiedyś był....szkoda). Kto nie lubi Grada niech głosuje na Ciepiele. !!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) Weredyk :
Glosuje na Ciepiele, na pewno to lepszy kandydat niz Gackowa i paru innych razem wzietych. I majacy doswiadczenie, ktore zawsze uwazam za najwazniejsze. Zycze powodzenia!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) prawdy :
no to pis rzeczywiscie trzyma sie w kupie to dla was chrakterystyczne....glosuje na pis ale nie na pis...weredyk ty naprawde nie rozumiesz polityki..... rzolam sie poglebia okazuje sie J. rojek nie jest kandydatem PIS to kukulcze jajo, podrzucenie ktorego kulisy wyjasnil Labedz. A co do Ciepieli to naprawde mialem okazje wspolpracowac z tym Panem i tak samo jak Wam , jak tobie weredyk powiem on slabiutko (to eufemuzm..) zna sie na samorzadzie....Powiedzcie w koncu prawde jestescie PIS czy nie ...Prosta nieskomplikowana odpowiedz...Jezeli tak ...to dlaczego ciepiela....a nie Wiatr ...No przyznaj sie Weredyk kim ty jestes. ....i co zrobiles dla PIS rok , dwa lata temu. Gdzie byles. I dlaczego J. Rojek twoimi ustami walczy z kadydatm PIS. Bo o tym ze ty nie masz wlasnego zdania to ja wiem od dawna

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) prawdy :
swojego zdania o Ciepieli jestem w stanie bronic zawsze i przed kazdym. Ciepiela to nie PO to czlowiek jednego goscia Marka Nawarry a on kurcze jakos nie jest z Tarnowa. Bedziemy mieli Senatora z Zielonek??Nawarra i PO to ogien i woda . Nikt w PO nie powinien glosowac na ugrupowanie, ktorego kandydaci walcza z PO jak i gdzie moga a takim jest Wspolnota Malopolska i jej kandydat Ciepiela. PO trzyma sie razem.....!!! Nie siac zamentu.!!! Kandydatem POjest Urszula Gacek.!!! Oczywiscie kazdy ma wybor ale nie mozna oklamywac wybocow ze Ciepiela to niby taki przyjazny, ze zalozyciel. Gdzie byles Ciepiela.....dwa , trzy lata temu...wlczyles z PO.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) realista :
Mam dość tej propagandy! Zagłosuje na Platformę Korwina Mikke. Dość gości przeskakujących co parę lat do innego pociągu gdzie można zrobić kasę!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) Weredyk :
Nie bylem nigdy czlonkiem jakiegokolwiek ugrupowania, ani nie jestem aktualnie. I moge oprocz wspierania JR (a co za tym idzie i PiS) miec wiele wlasnych pogladow i przemyslen. Nie rozumiem czemu uzurpujesz sobie prawo do oceny mojego swiatopogladu. Zwazywszy ze glosujemy na 2 kandydatow do Senatu (pomijajac ze ma isc do likwidacji i adekwatniejsza dla niego jest nazwa "senatorium" i ta druga osoba moze byc prof. Wiatr. Wlasnie widze gdzie sa czlonkowie wczesniejszego PiS i jak z nim byli zwiazani. Jeden w LPR, drugi przegral sprawe z Rojkiem w trybie wyborczym. I nie moge pominac faktu, iz to wladze PiS zwrocily sie do Rojka o kandydowanie, on sam o to nie zabiegał.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) kluk :
Nie wygłupiajcie się z PJKM to stracony głos lepiej, oddalić widmo ultra socjalnej Polski z ojcem dyrektorem i zagłosować na PO. UPR wejdzie do parlamentu za 12 lat.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) prawdy :
czyli jestes aktualnym teczkonoscem J. Rojka. Fajnie mi nie bedziemy na Was liczyc.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) pilot :
brawo ciepiela - wracaj gry!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) pilot :
do gry !!! i z takim zamachem jak pare lat temu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) zdecydowany :
"prawdy" gdyby nie Ciepiela i jego Wspólnota Małopolska PO nie miałoby marszałka. :)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) Tarnowianin :
W ostatnim Senacie był tylko 2 niezależnych, a SLD z 42% poparciem miału 75 mandatów. Taka jest statystyka. Wygra PO i PIS. Szkoda marnować głosu na niezależnych bo to ludzie bez szans.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-09-2005) anda :
ale menażeria

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl