Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Nie będzie nowej reformy administracyjnej    -   23/9/2005
- Nieprawdziwe są informacje, jakoby Platforma Obywatelska miała zamiar wprowadzić nową reformę administracyjną kraju – stwierdza poseł Aleksander Grad. – Pogłoski te rozpowszechniane są przez naszych przeciwników politycznych. Nie będziemy dotykać ani powiatów, ani województw; chcemy decentralizować państwo, przekazywać maksimum kompetencji i środków samorządom.

Ogloszenie

Od jakiegoś czasu można było usłyszeć pogłoski, jakoby PO, w koalicji z PiS przymierzała się do wprowadzenia nowego podziału administracyjnego kraju. Informacje takie podawały również niektóre media – mówiło się o wariancie ośmiu, dziewięciu (z wyodrębnioną Warszawą) lub dwunastu regionach, budowanych zdaniem niektórych, „pod euroregiony”. Taki podział z jednej strony wydaje się być bardziej naturalny, szczególnie wobec słabości już istniejących, niewielkich powiatów, z drugiej strony jednak, zdaniem niektórych, prowadziłby w dalszej persektywie, w miarę postępowania procesów „integracji”, do budowania tożsamości „małych Ojczyzn” nie mających nic wspólnego z tożsamością narodową. Innymi słowy: duże „województwa” rzekomo miałyby być w przyszłości mocniej gospodarczo związane z euroregionami, wspólnie starającymi się pozyskiwać unijne środki i realizować własne programy, niż np z Polską. Nie brak opinii, że doprowadziłoby to w ostateczności do rozbicia tożsamości narodowej i stopniowego rozbioru dzielnicowego Polski; nie sposób zauważyć, że taka jest właśnie brukselska polityka, zmierzająca do przemiany UE w jedno superpaństwo, w którym wszyscy jesteśmy „europejczykami” czy „unijczykami”. Stąd też nacisk na wspieranie „mniejszości etnicznych i narodowych” i w ten sposób, w dalszej perspektywie, z równym powodzeniem będziemy mogli być „osobą narodowości polskiej”, jak „kaszubskiej” czy „śląskiej”.

Niezależnie jednak od tej długofalowej polityki europejskich technokratów, obecny, jak się wydaje – niezbyt szczęśliwy podział administracyjny kraju, jest wynikiem niedokończonej reformy, która wymknęła się spod kontroli; co jakiś czas powracają więc niepopularne pytania nie tylko o sens funkcjonowania tak dużej liczby, niewielkich przecież powiatów, jak też i niektórych, zbyt słabych gospodarczo województw. Twierdzenie to nie jest obce niektórym kandydatom Platformy, jednak w ocenie osób, z którymi rozmawialiśmy, w obecnej sytuacji kraju reformowanie podziału administracyjnego Polski nie ma sensu – ważne jest, by dokończyć przerwaną reformę poprzedniej ekipy, przekazując więcej kompetencji, a także środków samorządom lokalnym.
Jednak w mediach można było spotkać się z opinią, że tak Platforma, jak i przyszły koalicjant – PiS, unikają tego tematu, bojąc się stracić głosy wyborców. Wszystkim tym pogłoskom stanowczo zaprzecza poseł Aleksander Grad, który uważa, iż za rozpowszechnianie tego rodzaju nieprawdziwych informacji odpowiadają przeciwnicy polityczni. -Nieprawdziwe są informacje, jakoby Platforma Obywatelska miała zamiar wprowadzić nową reformę administracyjną kraju – stwierdza. -Nie będziemy dotykać ani powiatów, ani województw. Chcemy decentralizować państwo, przekazywać maksimum kompetencji i środków samorządom.
Posłuchaj wypowiedzi posła Aleksandra Grada na ten temat (((mp3)))
M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(23-09-2005) M.Wietrzyk :
A szkoda, że nie chcecie dotykać, bo powiaty zostały stworzone chyba tylko po to aby móc w nich obsadzać swoich partyjnych kolegów i po to by móc niemiłosiernie doić podatników.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2005) pot :
Pan Grad już raz decentralizował władze....z Tarnowa do Krakowa...i jeszcze się ma czelność tu pokazywać

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl