To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Millennium.inTARnet.pl zaprasza   -   29/9/2005
OLIVER TWIST, film Romana Polańskiego na motywach klasycznej powieści Dickensa wchodzi jutro na ekrany polskich kin. Film rekomendowany jako największy przebój jesieni przez 2 tygodnie gościć będzie na ekranie kina Millennium. Jak zwykle mamy zaproszenia dla inTARnautów, ale też inne związane z filmem nagrody-niespodzianki. Zapraszamy do udziału w konkursie !

Ogloszenie

OLIVER TWIST Wlk.Bryt., 2005, dramat/familijny, 10 lat,
reżyseria: Roman Polański
scenariusz: Ronald Harwood (na podstawie powieści Karola Dickensa)
obsada: Barney Clark, Ben Kingsley
czas trwania: 130 min

Anglia, około 1830 r. Oliver Twist przebywa w zakładzie dla sierot prowadzonym przez bezwzględnego pana Bumble`a. Sprzedany właścicielowi zakładu pogrzebowego Sowerberry`emu, po bójce z jego zawistnym pomocnikiem chłopiec ucieka do Londynu. Wpada tam w środowisko nieletnich złodziei kieszonkowych, mieszkający w melinie Fagina i pracujących dla niego. Jego pierwsza złodziejska wyprawa kończy się fatalnie...

Roman Polański o swoim najnowszym filmie : Uważałem, że ten film jestem winien moim dzieciom. Zawsze były zainteresowane moją twórczością, ale nie jej tematyką. Od dzieciństwa byłem oczarowany Dickensem, zwłaszcza \\\"Wielkimi nadziejami\\\". W dodatku ta epoka podobała mi się zarówno na ekranie jak i w literaturze. \\\"Oliver Twist\\\" jest długi i bogaty w szczegóły, bo w tym okresie twórcy często pisali dla gazet i magazynów, a ich dzieła ukazywały się w cotygodniowych lub comiesięcznych odcinkach. Pracując nad adaptacją, musieliśmy być wierni duchowi powieści, bez szkody dla scen i postaci, a jednocześnie uprościć historię tak, aby można ją było opowiedzieć w 2-godzinnym filmie. Wycięliśmy wątki poboczne i skoncentrowaliśmy się na wątku głównym. Rozplanowaliśmy całość jak grecką tragedię w 3 aktach i staraliśmy się tego trzymać.
Znalezienie odpowiedniego odtwórcy roli Olivera było kluczowe dla sukcesu przedsięwzięcia. Chciałem, żeby ten chłopiec miał coś, co rzucałoby się do razu w oczy, a widząc Barneya Clarka, zrozumiałem, że jest najciekawszym kandydatem. Nie szukałem chłopca, który byłby ładny, ale musiał być w jakiś sposób atrakcyjny - posiadać sporo inteligencji i trochę melancholii. Tym wszystkim dysponował Barney. W przypadku Fagina, szukałem brytyjskiego aktora, którego warunki fizyczne pozwalałyby na zagranie tej postaci. Bardzo szybko pomyślałem o Sir Benie Kingsleyu, gdyż mógł dokonać transformacji, opisanej w książce. Jeśli chodzi o pozostałych bohaterów, chciałem, aby zapadli w pamięć widzów i wydaje mi się, że zdołaliśmy to osiągnąć.
Londyn jest jednym z bohaterów powieści. Istnieje sporo dokumentów na temat wyglądu miasta w tamtej epoce, zwłaszcza autorstwa Gustava Dore, choć jego ryciny powstały 10 lub 20 lat później. Wielu innych artystów uwieczniało szczegóły z życia codziennego w Londynie. Pośród nich był Niemiec, który zakochał się w tym mieście i postanowił w nim osiąść na stałe. Jego szkice posłużyły za wzór dla portretu Londynu w filmie.
Powieść można czytać na wielu poziomach. Jest mroczna, ale nie brakuje w niej elementów humorystycznych. Dickens pisał z dużą dozą sarkazmu i ironii. Nie obawiałem się mrocznej strony \\\"Olivera\\\", bo wiem, że młoda publiczność gustuje w tego typu opowieściach, o czym świadczą nierzadko przerażające baśnie Andersena czy braci Grimm.
Każda dobra książka, bez względu na epokę i archaiczność języka, w jakim została napisana, wydaje się aktualna. Tematyka, którą porusza, jest uniwersalna i dlatego utwór trafia do współczesnego czytelnika. Los sieroty jest ten sam w każdym rozwijającym się kraju. Oczywiście nie sposób porównać akcji \\\"Olivera Twista\\\" ze współczesnym Londynem czy Paryżem, ale w miastach takich jak Bombaj czy Bangkok mieszkają tysiące biednych dzieci. Ówczesny Londyn rozwijał się w niesamowitym tempie. Sytuację komplikował stały napływ ludzi z prowincji, którzy wkrótce pozostawali bez żadnych środków na przeżycie. Takie właśnie tło społeczne opisuje \\\"Oliver Twist\\\".


Tym razem dla inTARnautów mamy nie tylko dwa podwójne zaproszenia na jeden z niedzielnych seansów filmu (2 października), ale też gadżety związane z filmem, które ufundował dystrybutor - m.in. plecak, książki, bloki rysunkowe, plakaty i wiele innych.

Aby wziąć udział w konkursie, w którym rozdamy/rozlosujemy aż 10 nagród wystarczy nadesłać nam na adres: poczta@intarnet.pl pocztę zatytułowaną OLIVIER TWIST a zawierającą : tytuły co najmniej dwóch wcześniejszych filmów R.Polańskiego, które były adaptacjami literackimi. E-listy należy podpisać, podać ewentualny kontakt tel. i wysłać. Na zgłoszenia dotyczące niedzielnych zaproszeń do kina czekamy do godziny 14.30 w piątek 30 września. Osoby, które nie zostaną wylosowane wezmą udział w losowaniu innych nagród. Codziennie, przez cały tydzień (do czwartku 6 października do godziny 23.00) czekamy też na prawidłowe odpowiedzi od innych inTARnautów.
Codziennie oczekujcie zwrotnej informacji w swojej skrzynce e-mailowej czy wygraliście. ZAPRASZAMY.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, October 27, 2021 22:41:41
IP     : 35.175.107.77
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html