Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Słuchacie Państwo RDN Małopolska…    -   29/9/2005
Półtora roku upłynęło od chwili, w której podjęto kontrowersyjną zdaniem niektórych decyzję o wystąpieniu RDN z ogólnopolskiej sieci „Plus”. Spekulowano wówczas, iż jedną z przyczyn takiej decyzji była „odgórnie” narzucana, ograniczająca lokalny charakter radia ramówka i obawa przed utratą katolickiego charakteru rozgłośni. Czy z tej półtorarocznej perspektywy czasu był to słuszny wybór? Czy nie łatwiej byłoby funkcjonować na rynku jako część dużej sieci?

Ogloszenie
>

Życie dopisało tu swój własny epilog – jeszcze w lipcu zanosiło się na to, iż sieć Plus przejęta zostanie przez firmę powiązaną z Włodzimierzem Czarzastym; wątpliwości budził również fakt, iż w zainteresowanej przejęciem grupie CR Media znajdowało się „Antyradio”, ukarane w 2004 roku za szerzenie treści satanistycznych. Problemy sieci Plus powróciły na łamy prasy ponownie – pisała o nich niedawno Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza. Z tej perspektywy wydaje się więc, że zdobycie się na samodzielność było właściwą decyzją. O tym, jaka jest obecna kondycja RDN Małopolska mówi dyrektora radia, ksiądz Bogusław Wójcik.

Do sieci Radia Plus należało 21 rozgłośni katolickich; przejęcie warszawskiej stacji umożliwiało więc kontrolę nad pozostałymi, choć „ostatnie słowo” należeć ponoć miało do biskupów. Od miesięcy zanosiło się również na rozpad całej grupy. Tymczasem na radiowym rynku nie od dziś wiadomo, że liczą się nie tylko ogólnopolskie rozgłośnie – coraz chętniej słuchamy stacji rodzimych, regionalnych, poświęcających więcej uwagi lokalnym wydarzeniom i problemom. Zainteresowanie Radiem Plus, ku zaniepokojeniu Episkopatu, wykazała m.in. wspomniana firma CR Media; nie brak było też chętnych na poszczególne, wchodzące w skład sieci rozgłośnie. I choć wydawałoby się, że „duży może więcej”, to wobec powstałego zamieszania, podjęta półtora roku temu decyzja RDN Małopolska o wystąpieniu z sieci Plus była korzystna. Z drugiej strony patrząc, nie jest łatwo funkcjonować na lokalnym rynku, w sytuacji, gdy pełni się swego rodzaju misję publiczną; część programu antenowego RDN ma charakter ewangelizacyjny, nie brak też publicystyki, od której stronią stacje nastawione na „szybkie informacje” i „łatwą muzykę”. Ale czy katolickiej rozgłośni udaje się łączyć przysłowiowy „ogień z wodą” – to ocenić mogą sami słuchacze.
My zapytaliśmy się dyrektora stacji o obecną kondycję radia – we wrześniu zmieniono ramówkę, wprowadzono również zmiany kadrowe i obecnie średnia wieku w pracującym tu zespole to trzydzieści lat. Jakie więc jest RDN Małopolska? Jak wygląda jego udział w rynku? Jaki ma charakter i do jakiego odbiorcy jest kierowane?
Zdaniem księdza dyrektora największą grupą odbiorców są ludzie w wieku od trzydziestu do czterdziestu kilku lat; wielu z nich pochodzi z terenów wiejskich, choć rośnie liczba miejskich i małomiasteczkowych. –Zwracamy się do słuchacza otwartego, gotowego na pewną zmianę myślenia – mówi Bogusław Wójcik. –Nie jesteśmy radiem stricte muzycznym, ale radiem wymagającym także refleksji. Staramy się być obiektywni, dajemy się wypowiedzieć obu stronom. (…) W rezultacie słuchają nas zarówno ludzie oczekujący, że będziemy takim lekkim, przyjemnym „środkiem towarzyszącym”, jak i odbiorcy, którzy chcą czegoś więcej niż tylko lekkiej muzyki. Jesteśmy obecni w wielu lokalnych wydarzeniach, otwieramy się na Małopolskę, mamy informacje, mamy publicystykę, mamy elementy ewangelizacyjne i muzykę, która trafia do słuchacza, pozytywnie go stymulując.
Posłuchaj pełnej wypowiedzi (((mp3)))
M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 10)Dodaj komentarz
(29-09-2005) ? :
Czy jakikolwiek katolik 50 lat temu patrzący na takie zdjęcie mógłby powiedzieć, że to ksiądz?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-09-2005) klekle :
50 lat temu, przed Soborem to był trochę inny kościół. Nie można tego porównywać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-09-2005) druid :
I dobrze że mamy "swoje" radio RDN dla Tarnowa i okolic. Tak trzymać!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-09-2005) JKM :
JAsne że inny: tamten to był Kościół Boży, a ten...? No czyj? Jak myślisz, koteczku? JAsne, że nasz, a jakże, taki bardzo nasz, że aż ... tylko nasz?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-09-2005) Jurek :
Bodzio! Dlaczego chodzisz bez sutanny. Wstydzisz się?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-09-2005) ask :
Dlaczego ksiądz biskup(?)/redaktor/inny czynnik sprawczy wstydził się nazwy Radio Dobra Nowina i obowiązuje nazwa RDN Małopolska?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-09-2005) były słuchacz :
z tego samego zapewne powodu, dla ktorego dyrektorem zostal koles wstydzacy sie sutanny i koloratki

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-09-2005) trzeźwy :
"Tu Radio Dobra Nowina. Cztery osoby zginęły w wypadku samochodowym, do jakiego doszło na międzynarodowej "czwórce w okolicach Dębna...". A ja się cieszę, że zmieniliście nazwę. :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-09-2005) osolemio :
fajne radio tylko ta diecezjalna formuła, w której czasami więcej newsów jest z Sącza niż od nas troche mnie wkurza. Maks ma mniejszy zasieg ale przynajmniej ograniczony do regionu który tarnowiaków interesuje

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-09-2005) Ben :
Dobrze ze sie odlaczyli w radiu Plus bylo wiecej audycji z Gdanska czy Warszawy niz z Tarnowa, nie podoba mi sie ze sie wstydzą Radia Dobra Nowina i zmienili to na RDN, nie podobaja mi sie tez zbyt krotkie relacje z pielgrzymki w sierpniu poza tym moze byc:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl