Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Okolice kina norweskiego    -   06/10/2005
Honorowym gościem zakończonego właśnie IV Przeglądu Filmów Norweskich był Witold Leszczyński – o którym można powiedzieć, iż jest „polskim reżyserem skandynawskim”. Mogliśmy obejrzeć kilka filmów i etiud jego autorstwa, w tym znakomity „Żywot Mateusza” z 1968 roku – ekranizację powieści Tarjei Vesaasa, z Franciszkiem Pieczką w roli głównej. Obraz ten wzbudził duże zainteresowanie podczas spotkania publiczności z autorem.

Ogloszenie
>

Podczas przeglądu zobaczyliśmy kilka filmów Witolda Leszczyńskiego – dziesięciominutową etiudę filmową „Zabawa” z 1961 roku, dzięki której zaczęła się reżyserska przygoda pana Witolda z krajami skandynawskimi, „Requiem” z 2000 roku, „Koloss” z 1993 i „Żywot Mateusza” (1968). Warto w tym miejscu dodać, że urodzony w 1933 roku reżyser, scenarzysta i operator filmowy (po Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej i „filmówce” w Łodzi), zarazem wykładowca w łódzkiej PWSFTviT, ma na swoim koncie kilka głośnych i nagradzanych obrazów. W jego filmografii znajdują się, prócz wspomnianych – „Mansarda”, „Przygoda noworoczna”, „Rewizja osobista”, „Rekolekcje”, „Pełnia”, „Konopielka”, „Siekierezada” i „Po sezonie” (2005). Z tego nagradzany, i to wielokrotnie był film „Konopielka” (nagroda krytyki na MFF w Haugesund i Nagroda Główna Jury na gdańskim FPFF), „Siekierezada” (Nagroda Przewodniczącego Kinematografii w 1986, Grand Prix w Gdyni, Złote Grono w Łagowie i nagroda Forum Młodego Kina w Berlinie), Requiem (Nagroda Specjalna w Gdyni w 2001r oraz nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej); wreszcie – wspomniany „Żywot Mateusza”, honorowany obficie Nagrodą im. Andrzeja Munka, Złotą Kaczką, nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Cejlonu na MFF w Kolombo, I Nagrodą na MFF w Adelaide-Auckland, w Valladolid, w Kolombo, wreszcie Grand Prix w Cannes (MFF dla Młodzieży).
Podczas spotkania w „Tatrzańskiej” gros pytań kierowanych do reżysera dotyczyło tego właśnie filmu, obecności w nim Franciszka Pieczki, wówczas świeżo po „Czterech Pancernych” i samej wymowy filmu. Posłuchaj fragmentu z tego spotkania (((mp3)))

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947