Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Finał TALII    -   10/10/2005
I stało się! Wszystkie karty teatralnej talii rozdane. Dokonało się to tuż przed północą z soboty na niedzielę na dużej scenie tarnowskiego teatru, przy wypełnionej sali i z kompletem lokalnych VIP-ów. Publiczność to jeden z fenomenów tegorocznej TALII. Jak to skrupulatnie podliczyła dyrektor Grażyna Nowak w czasie trwania IX Festiwalu Komedii TALIA odwiedziło Solskiego około pięciu tysięcy widzów, co jest absolutnym rekordem w dotychczasowej historii tej imprezy. Festiwal trwał równe 10 dni, co daje wcale niezłą średnią 500 widzów na każdym ze spektakli, nie licząc wielu imprez towarzyszących TALII, takich jak chociażby Salon Poezji w Ratuszu, czytanie dramatu współczesnego w Pasażu, wernisaże, warsztaty i koncerty. Przez cały ten czas, codziennie obszernie relacjonowaliśmy, to co działo się na TALII i wokół niej, teraz pora na małe resume.

Ogloszenie
>

Epilog TALII miał równie koronacyjny charakter, co i jej prolog. Najpierw na scenie „zainstalowano” dyżurną młodą parę królewską, w osobach królowej Agnieszki Kawy, na co dzień zwykłej dyrektor magistrackiego wydziału kultury, oraz Andrzeja Jelenia, w cywilu wiceprezydenta miasta, który oprócz korony otrzymał jeszcze lisi kołnierz. Zdaniem wielu korona na głowie Kawy leżała równie gustownie, jak... lis na Jeleniu. Oprócz młodych królewiąt, na scenie był jeszcze obecny król ojciec miasta – prezydent Mieczysław Bień przyobleczon w paradny płaszcz królewski i obdarzon berłem przez... błazna, którym mianował się samozwańczo główny rozgrywający TALII, dyrektor teatru Wojciech Markiewicz. Jak na prawdziwy dwór królewski przystało był jeszcze Kopciuszek, którą to rolę z wdziękiem pełniła wicedyrektor teatru Grażyna Nowak Zaś rola kapeli dworskiej przypadła znanemu tarnowsko-cygańskiemu „Andrasz Trio”. Właściwy orszak dworzan płci obojga stanowiło szacowne Jury IX Festiwalu Komedii TALIA. Po jego wkroczeniu nastąpił kulminacyjny moment festiwalowej gali. Przewodnicząca Jury Olga Lipińska w ścisłej współpracy ze swoim sekretarzem dr Józefem Opalskim odczytała werdykt tego gremium. Aby niczego zeń nie uronić przytaczamy go w całości.

JURY IX FESTIWALU KOMEDII TALIA 2005
w składzie: Olga Lipińska –(przewodnicząca), Anna Burzyńska, Anna Retmaniak, Paweł Głowacki, Józef Opalski (sekretarz) postanowiło przyznać następujące nagrody:

* rola żeńska - 1000 złotych, ufundowana przez Dyrektora Zakładów Azotowych w Tarnowie – Mościcach w spektaklu „Życie trzy wersje” Yasminy Rezy z Teatru Polskiego we Wrocławiu, w reżyserii Macieja Sobocińskiego. Otrzymuje ją: Halina Skoczyńska.
* rola męska w spektaklu „Życie w teatrze” Dawida Mameta, w reżyserii Marcina Kuźmińskiego, z Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie ufundowana przez dyrektora Zakładów Azotowych w Tarnowie- Mościcach A że obaj grali ładnie, to każdemu w rękę wpadnie po 1000 złotych otrzymują: Marian Dziędziel i Grzegorz Mielczarek
* rola męska w spektaklu „Mąż mojej żony” Miro Gavrana w reżyserii Tomasza Obary z Teatru Ludowego w Krakowie, ufundowana przez Prezydenta Miasta Tarnowa A że obaj grali ładnie, to każdemu w rękę wpadnie po 1000 złotych otrzymują: Andrzej Franczyk i Jacek Strama
* Za reżyserię tego samego spektaklu, czyli „Męża mojej żony”, nagrodę ufundowaną przez Marszałka Województwa Małopolskiego 1000 złotych otrzymuje: Tomasz Obara
* Za inscenizację spektaklu „Aj waj! czyli historie z cynamonem” Grupy Rafała Kmity nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego w wysokości 2000 złotych otrzymuje Rafał Kmita
* Za muzykę do tego samego spektaklu, „Aj waj! Czyli historie z cynamonem” nagrodę Prezydenta Miasta Tarnowa w wysokości 1000 złotych otrzymuje: Bolesław Rawski
* Za scenariusz spektaklu „Świniopolis” z Teatru Biuro Podróży w Poznaniu , nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego w wysokości 1000 złotych otrzymuje Paweł Szkotak

Jury przyznało
Grand Prix – 10 000 złotych Spektaklowi „Kandyd czyli optymizm” Voltaire’a z Teatru Groteska w Krakowie, w reżyserii Pawła Aignera. Jest to nagroda Ministerstwa Kultury. Statuetkę Talii ufundował Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego. Autorką jest artystka –rzeźbiarz Ewa Fleszar.
Natomiast nagroda publiczności ufundowana przez Spółkę FRED /odtwarzacz DVD/ przypadła „Rodzinie Deptaków”, spektaklowi Teatru Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego z Warszawy. Posłuchaj fragmentu spektaklu
Jury zwróciło uwagę na trudną sytuację komedii w polskim życiu teatralnym. Komedia jest bowiem, najzupełniej niesłusznie, uważana za gorszy gatunek sztuki, co znajduje wyraz w lekceważeniu jej w systemie edukacji aktorów i reżyserów.

Jury wyraziło tym serdeczniejsze podziękowania Dyrekcji Festiwalu Komedii Talia - KOMEDII właśnie! - za wspaniałą organizację i atmosferę. I przyznało wyróżnienie „DROŻDŻY ARTYSTYCZNYCH” Teatrowi im. Ludwika Solskiego w Tarnowie za twórczy zaczyn, który inspiruje życie kulturalne miasta i regionu.

Tyle oficjalny komunikat. Ale po jego odczytaniu i wręczeniu nagród, częściowo zaocznie, bowiem nie wszyscy sponsorzy i laureaci dotrwali do końca, rozdział festiwalowych łupów trwał nadal. I tak niejako w rewanżu za nagrodę jury dla dyrekcji, ta ostatnia obdarowała jurorkę i dramatopisarkę Annę Burzyńską pozaregulaminową nagrodą „Złotej Lancy” za ostrą pikanterię, obecną szczególnie w Pasażu podczas czytania jej dramatu „Jeżeli potrzebujesz kobiety...”. Podobną nagrodę, tym razem „Latającego hebla” otrzymała przewodnicząca jury Olga Lipińska, którą „zmuszono” do publicznego wytłumaczenia się z sympatii do latających hebli, aliści dowcip opowiedziany przez nią ze względu na pewne niecenzuralne słowo nie nadaje się do publikacji, nawet internetowej. Na całość poszedł król ojciec Mieczysław, który każdemu z jurorów wręczył świeżo wydany album „Magia Tarnowa”, po czym zaprosił wszystkich na finałowego browara, jako że jednym z głównych sponsorów TALII był browar OKOCIM. W ten sposób IX Festiwal Komedii TALIA Tarnów - 2005 przeszedł do historii. W powszechnej opinii była to jedna z najlepszych edycji tej imprezy, co dobrze rokuje na rok przyszły, kiedy obchodzić będziemy jubileuszową dziesiątą TALIĘ, na którą już teraz zaprosili organizatorzy.

Ryszard Zaprzałka
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(10-10-2005) statystyk :
Oj, Panie Ryśku... Jak na handlowca to kiepski z Pana matematyk. Jeżeli wieżyć skrupulatnym obliczeniom Pani Grażyny Nowak, to 5 tys. widzów dzielone na 10 dni festiwalu daję "niezłą" średnią 500 osób dziennie, a nie "na każdym ze spektakli". To delikatne nadużycie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-10-2005) purystka :
a dni festiwalu bylo 9

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-10-2005) autor :
Drogi panie Statystyku, jak sam waść zauważyłeś podałem średnią widzów, dodając iż dotyczy to nie tylko samych spektakli /15/ ale także imprez towarzyszących /9/, i wyliczona średnia jest nawet nieco zaniżona. widać, w przeciwieństwie do mnie nie był pan na całej TALII. Zaś zacnej jejmość Purystce pragne wyjasnić, iż Festiwal Komedii TALIA trwał jednak dni 10, zaczął się w piątek 30 września a zakończył grubo po północy z soboty na niedzielę /spektakl, recital i ogłoszenie wyników oraz bankiet, także z udziałem widzów/ czyli 9 października. Rzecz jest do sprawdzenia w teatrze. Ja też tam byłem miód i wino a raczej piwo piłem, więc wiem o czym piszę.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-10-2005) statystyk :
Pląta się Pan coraz bardziej... Podał pan średnią widzów na spektaklach - 500 os. Dla niezorientowanych wyjaśniam, że tzw. średnią artymetyczną liczy się sumując l. widzów na każdym spektaklu a następnie dzieląc przez ilość tych spektakli. Jak łatwo policzyć, aby uzyskać średnią 500 widzów w 15 spektaklach, Teatr musiałby gościć łacznie 7500 osób (a podobno było tylko 5000). Wg. moich obliczeń, aby uzyskać zbliżoną łączną średnią, przez Teatr musiałoby przewinąć się ok. 10 000 osób. No bo: 15 spektakli, 9 imp. tow. (razem 24 imprezy) 10 000 : 24 = 416,7 os.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-10-2005) Ironista :
Widocznie średnią zaprzałkową liczy się inaczej niż średnią arytmetyczną. Pytanie tylko jak...?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-10-2005) Malko :
Gdzie były media ogólnopolskie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl