To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Na pomoc Hospicjum    -   12/10/2005
W sobotę, podczas obchodów I Światowgo Dnia Hospicjów, w kościele Księży Misjonarzy odbył się koncert zespołu „Ekumenia”, podczas którego zbierano datki na rzecz Tarnowskiego Hospicjum Domowego im. bł. Fryderyka Ozanama. Kolejna charytatywna inicjatywa doktora Jacka Roika i księdza Jerzego Berdychowskiego (oboje na zdjęciu) ingaugurowała w Tarnowie ogólnopolską kampanię „Zdążyć z prawdą. Hospicjum to też życie”.

Ogloszenie

Hospicjum – mieszkająca gdzieś w zakamarkach naszych myśli „umieralnia”; miejsce, do którego wyrzucamy naszych rodziców i dziadków, by tam umierając nie zakłócali nam rodzinnej atmosfery. Czy ta opinia jest prawdziwa, czy krzywdząca? Prawdziwy niewątpliwie jest stwierdzenie, że ludzie w ostatnim stadium choroby nowotworowej wymagają nie tylko specjalistycznej opieki medycznej, ale też kogoś, z kim można zwyczajnie porozmawiać, dzięki komu można dokonać wewnętrznego rozrachunku z życia, przygotować się na to, co nieuchronne i – cieszyć się tymi chwilami życia, które jeszcze pozostały. Zabiegani nie zawsze mamy na to czas czy ochotę. Czasem zaś posiedzieć obok zwyczajnie nie ma kto... Prawdą jest również to, że śmierć, cierpienie i umieranie zepchnięte zostały na margines życia, za wyjątkiem tych ich aspektów, które można dobrze medialnie sprzedać, trysnąwszy na ekran krwią, ochłapem mięsa w wiadomościach czy filmie sensacyjnym, żeby dobrze nam się trawiło kolejne kęsy kolacji. Tymczasem przemijanie i odchodzenie jest treścią naszego życia; jakże daleko odeszliśmy od wielopokoleniowych rodzin, w których „umierało się i rodziło” na jednym łożu, w których dzieci od maleńkości wiedziały czym jest śmierć, w których miał kto odchodzącą matkę potrzymać za rękę.

Ogólnopolska akcja „Hospicjum to też życie – zdążyć z prawdą” wylicza trzy aspekty „białych plam” w opiece hospicyjnej. Jedną z nich jest właśnie ta biała plama „społeczna” – tabu milczenia wokół nieuleczalnych chorób; nie potrafimy rozmawiać, obcować z chorymi, nie rozumiemy potrzeb umierających. Drugą białą plamą jest aspekt komunikacyjny – jak powiedzieć drugiemu człowiekowi i jego bliskim o nadchodzącym końcu ziemskiego życia? I wreszcie plama trzecia, „geograficzna” – wciąż około 30 % powiatów pozbawionych jest opieki hospicyjnej. W likwidacji tych plam pomóc ma właśnie zainaugurowana w niedzielę, podczas Światowego Dnia Hospicjów ogólnopolska kampania medialna; jej celem jest utworzenie możliwie największej liczby miejsc opieki paliatywnej, pomoc rzeczowa hospicjom, uwrażliwienie społeczeństwa na żyjących w pobliżu chorych na nowotwory i sprowokowanie publicznej dyskusji. Stąd też i trwająca do końca grudnia zbiórka środków m.in. na zakup sprzętu i niezbędnych leków. Pomocy można udzielić sms-em o treści „Hospicja”, wysłanym na numer 7534 (6,10 zł z VAT), dzwoniąc na Linię Charytatywną TP 0 400 407 400 (3,18 za min z VAT), dokonując wpłaty na rachunek bankowy 61 1540 1098 2001 5562 4727, (dla Tarnowskiego Hospicjum Domowego - 65 1240 1910 1111 0010 0544 1276) lub biorąc udział w Zakładach Specjalnych Totalizatora Sportowego, w dniach od 8 października do 14 listopada. Można również podpisać petycję – apel o zwrócenie większej uwagi na sytuację osób nieuleczalnie chorych, kierowany do różnych władz i decydentów, dostępny na stronie: http://www.hospicja.pl/szkolenia/article/1321/chapter_11.html.

W Tarnowie II Ogólnopolska Kampania Hospicyjna rozpoczęła się od koncertu zespołu „Ekumenia”, który z inicjatywy znanego społecznika doktora Jacka Roika odbył się w sobotę w Kościele XX Misjonarzy. A niewiele brakowało, by koncert się nie doszedł do skutku – okazało się, że zaproszony zespół Claritas nie mógł dojechać – w drodze przydarzył się samochodowy wypadek; na szczęście nikt w nim nie zginął. Tym większe uznanie dla „Ekumenii”, że w krótkim czasie zdążyła opanować zaplanowany repertuar. Sam koncert zakończyła wspólnie odśpiewana piosenka Marka Grechuty, „Ważne są dni których jeszcze nie znamy” i przeprowadzona wśród gości kwesta. Doktor Jacek Roik planuje również utworzenie grupy honorowych członków Hospicjum, którzy stale wspieraliby je finansowo.
Lokalnym akcentem będzie również poświęcona temu zagadnieniu konferencja, zaplanowana w Urzędzie Wojewódzkim na 9 listopada (godzina 11-ta). Przygotowywany jest ponadto specjalny film instruktażowy.
Dotycząca hospicjów akcja, to także przyczynek do szerszych rozważań – takich jak te, że w naszym kraju, w porównaniu z innymi wciąż nie dość rozwinięta jest profilaktyka chorób nowotworowych. Aż chciałoby się przy tej okazji podyskutować także o eutanazji i skutkach jej wprowadzenia – obecnie w Holandii wielu starszych ludzi z obawy o swoją przyszłość nosi przy sobie karteczki z informacją, iż tego „aktu miłosierdzia” sobie nie życzą.

W całej Polsce znajduje się obecnie 118 hospicjów – w przypadku każdego z nich lista potrzeb jest ogromna; Tarnowskie Hospicjum Domowe, zorganizowane 5 lat temu przez ks. proboszcza Jerzego Berdychowskiego dysponuje zaledwie trzema koncentratorami tlenowymi, dziesięcioma materacami przeciwodleżynowymi, zmienno- ciśnieniowymi, jednym łóżkiem ortopdycznym sterowanym automatycznie pilotem oraz czterema łóżkami przenośnymi. To kropla w morzu potrzeb. Także i my możemy pomóc przejść cierpiącym „na drugą stronę”; pomóc w stopniu podobnym, jak niosący tu pomoc wolontariusze, lekarze czy pielęgniarki, w obecności których do Boga odeszło dotąd 120 pacjentów. Wystarczy, że wspomożemy Hospicjum dowolną wpłatą – liczy się każdy grosz, a nasz stosunek do śmierci i umierających, jest miarą naszego człowieczeństwa i... „jakości” życia.

Posłuchaj rozmowy z księdzem Jerzym Berdychowskim – „(..) jeżeli ktoś siedzi za biurkiem, wówczas widzi tylko przepisy, a nie drugiego człowieka (...). Hospicjum domowe – to jest przechodzenie z życia do życia tak, jak czynił to Ojciec Święty – w domu, w swoim pokoju, wśród najbliższych... (...) To smutne, że w tych ostatnich chwilach rodzice chowają babcię przed dziećmi; okazuje się, że właśnie dzieci takie rzeczy przyjmują łatwiej. Rodzice wychodzą mówiąc, że nie można przeszkadzać babci w odejściu, a przecież ona całą sobą woła: zostań ze mną, trzymaj mnie za rękę.” – to tylko niektóre wątki, które – z przyczyn obiektywnych - nie znalazły się w przygotowanym przeze mnie zapisie tej długiej rozmowy. Zapraszam do wysłuchania pozostałej części tego bardzo ciekawego wywiadu ... (((mp3)))

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, January 17, 2022 10:16:08
IP     : 54.224.117.125
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html