To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: InTARnet.pl
  
  Archeologiczne sukcesy w Łętowicach   -   07/11/2005
W ostatnich dniach media ogólnopolskie obiegła informacja o nowych znaleziskach archeologicznych w Łętowicach. Odkryto tam kolejne groby Wandali z I wieku n.e., tym razem wojowników tego germańskiego plemienia. Cmentarzysko, którego pierwsze ślady zostały odkryte już ponad 20 lat temu, jest jednym z największych znaków obecności w naszym regionie ludu reprezentujacego tzw. kulturę przeworską. Badania archeologiczne w Łętowicach będą prawdopodobnie kontynuowane w roku 2006.

Ogloszenie
>

W 1979 roku mieszkaniec wsi Łętowice, pan Józef Adamus, w trakcie prac budowlanych na swojej posesji odkrył w ziemi naczynia gliniane, popioły i przedmioty metalowe. Znaleziska te przekazał do Muzeum w Tarnowie. Analiza tych przedmiotów wykazała, że całość znaleziska pochodzi z ciałopalnego cmentarzyska z początków naszej ery, Naczynia to urny, zaś przedmioty metalowe to elementy wyposażenia grobów.
Od 1984 do 1988 roku w Łętowicach trwały badania archeologiczne. Cmentarzysko jest całkowicie zabudowane domami, jedyne dostępne dla wykopalisk przestrzenie to były fragmenty ogródków przydomowych, na których urządzono wykopy. W trakcie badań odkryto 33 obiekty archeologiczne, w tym 22 groby ciałopalne, oraz kilka śladów po ogniskach i jamach starożytnych. Badania zostały przerwane, ponieważ pozostała przestrzeń cmentarzyska to podwórka przy domach i ogrody.
Cmentarzysko jest wpisane do rejestru zabytków, co teoretycznie powinno zapewnić mu należytą ochronę, niestety tak nie jest. W trakcie prac ziemnych związanych z budową kanalizacji zniszczeniu uległy kolejne odkryte tam groby, ocalały tylko - grot włóczni i fragment uchwytu do tarczy. W trakcie kolejnych prac ziemnych na podwórku pana Adamusa odkryto kolejne bogato wyposażone groby ciałopalne starożytnych wojowników. Zabytki z tych grobów zastały przekazane do Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Tak w skrócie wygląda historia odkrycia i badań cmentarzyska kultury przeworskiej, które powstało i było używane przez dawnych mieszkańców Łętowic od 20 - 100 roku naszej ery.
Zwykle nie wiemy jak nazywali się ludzie mieszkający na naszych ziemiach w czasach przedhistorycznych, dlatego też stosowane są nazwy umowne. Wygląda to tak, że nazwę nadaje się od miejsca gdzie po raz pierwszy odkryto podobne, później powtarzające się na innych terenach przedmioty, groby, osady. Pierwsze podobne do łętowickiego cmentarzysko odkryto w okolicach Przeworska i stąd nazwa: ludy kultury przeworskiej, obecnie identyfikowane z germańskim ludem Wandali.
Starożytni mieszkańcy Łętowic, podobnie jak my obecnie, wierzyli, że człowiek nie ginie wraz ze śmiercią, że istnieje dusza żyjąca w zaświatach. Zgodnie z panującym wówczas zwyczajem palili swoich zmarłych na stosach wierząc, że w oczyszczającym ogniu stosu z doczesnej powłoki uwalnia się ludzka dusza. Aby jednak zapewnić swemu krewnemu dostatnie życie w zaświatach wkładano mu do grobu liczne dary. Były to przedmioty codziennego użytku, takie jak narzędzia: np. noże, nożyce, osełki, ozdoby: paciorki, zapinki do szat wykonane z brązu i żelaza. Kobietom wkładano do grobów igły i przęśliki do przędzenia wełny, mężczyźni dostawali do grobów broń, groty włóczni, miecze, tarcze, noże. Przepalone kości ze stosu były zbierane i chowane w glinianych naczyniach-urnach, niekiedy zgarnięte szczątki chowano bezpośrednio w wykopanej jamie w ziemi. Broń była niszczona, miecze gięte, groty zaginane. Były to praktyki magiczne, których sens jest trudny obecnie do ustalenia.
Odkryte nowe groby to groby wojowników. Oprócz naczyń glinianych – popielnic- znaleziono groty oszczepów, umba (są to żelazne elementy tarczy), noże, nożyce a także maleńkie naczynia gliniane wkładane do grobów jako tzw. przystawki. To niezwykle rzadkie znaleziska. Zwyczaj tak bogatego wyposażania grobów istniał tylko przez pewien czas, później już tyle przedmiotów nie wkładano zmarłym na drogę w zaświaty. Łętowickie cmentarzysko jest jedynym takim obiektem w okolicach Tarnowa. Pan Józef Adamus wyraził wstępną zgodę na podjęcie w 2006 roku badań na terenie jego ogrodu, jeżeli uda się pozyskać środki na badania z Urzędu Konserwatora Małopolskiego (wsparcie takiego wniosku obiecał szef delegatury tego Urzędu w Tarnowie mgr Andrzej Cetera).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Fri, April 19, 2024 22:21:59
IP     : 44.210.149.205
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html