To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Tysiąc nowych miejsc pracy    -   09/11/2005
Co to za miasto, w którym powstrzymany został proces zwolnień w dużych zakładach przemysłowych? Co to za miasto, w którym bezrobocie spadło o jeden procent, do poziomu 10,5%? Co to za miasto, w którym wciąż przybywa miejsc pracy, a w ciągu dwóch lat zatrudnienie znajdzie co najmniej tysiąc osób? Co to za miasto, w którym już zaczyna brakować specjalistów w niektórych zawodach? Co to za miasto, w którym inwestuje coraz więcej firm i zaczyna dla nich brakować wolnych terenów? Co to za miasto, w którym od czterech lat nie zmieniły się stawki podatku od nieruchomości i są obecnie jednymi z najniższych w Polsce? Co to za miasto, które w przeliczeniu wydatków poniesionych na inwestycje na jednego mieszkańca zajmuje dziś 7 miejsce w skali kraju w miastach porównywalnej wielkości, a kwota ta wzrosła z 70 do 350 zł? Dla ułatwienia dodam, że prezydentem tego miasta jest Mieczysław Bień.

Ogloszenie
>

Nie, to nie laurka dla magistrackich władz, których poczynania zawsze są na naszym portalu traktowane z podejrzliwością. To „odwrócone” „dziesięć przykazań” jednego z miejskich radnych, obrazujące, na jak różne sposoby przedstawiać można oblicze miasta; dla jednych stan faktyczny oznacza degradacją i czarnowidztwo, dla innych rozwój i sukces, mimo przeszkód.
Powyższe dane są prawdziwe; czy oznaczają one dla nas powstrzymanie upadku Tarnowa i początek rozwoju? Faktem jest, że rozwój ów wiąże się przede wszystkim z nowymi technologiami, odpowiednim zapleczem naukowo - badawczym i współpracującymi z przedsiębiorstwami uczelniami. Tu zaś ilość niekoniecznie przechodzi w jakość. W każdym razie negatywne trendy w naszym mieście zostały odwrócone – skończyły się zwolnienia, przestało ubywać miejsc pracy, za to pojawiają się kolejne. Część nowo powstałych lub powstających właśnie zakładów, z uwagi na wysokie technologie wymaga dobrze przygotowanej kadry i okazuje się, że pełne wdrożenie pracownika trwać może nawet trzy lata. Firmy jednak prowadzą własne szkolenia. Brakować zaczyna też pracowników, w tym, obok informatyków również m.in. murarzy, ślusarzy, cieśli i tokarzy. – W szkołach trzeba będzie zacząć kłaść nacisk na szkolenie w tych zawodach – stwierdza wiceprezydent Andrzej Sasak. W liczącej ponad 40 ha powierzchni Klastera Przemysłowego obecne są firmy różnych branż, podobnie na terenach tzw. Zielonego Parku Przemysłowego „Kryształowy” i na terenach przejętych od Zakładów Mechanicznych. Są firmy polskie, włoskie, niemieckie, szwedzkie i holenderskie, z branży metalowej, meblowej, budowlanej, drukarskiej, konfekcyjnej, produkujące parkiet i baterie słoneczne – łącznie zatrudniające kilkaset osób. Wkrótce uruchomiona zostanie nowa hala produkcyjna firmy Elmark (tworzywa sztuczne); z kolei firma specjalizująca się w ciężkich konstrukcjach metalowych jeszcze w tym roku uruchomi nowe linie produkcyjne, zaś wiosną rozpocznie się produkcja w nowych halach przy ulicy Czystej; również przy ulicy Czystej działalność rozpoczyna polska firma produkująca styropian. Na obszarze Zielonego Parku Przemysłowego dwa tygodnie temu oddana została druga część centrum logistycznego firmy Goodyear, za kilka dni przybędzie tam kolejne 100 miejsc pracy; rozwija się firma Bruk-Bet, zatrudniająca około trzystu pracowników, Huta Szkła Gospodarczego należąca do krośnieńskiej grupy kapitałowej uruchamia nową linię produkcyjną, wiosną powstanie tam duże centrum magazynowo – logistyczne i do 2007 roku pracę znajdzie kolejne 300 osób. W przyszłym roku w strefie uruchomiona zostanie fabryka irlandzkiej firmy z branży tworzyw sztucznych i agd – spośród przymierzanych w Polsce 24 lokalizacji wybrano właśnie Tarnów. Najpóźniej w styczniu zapadną decyzje co do czterech kolejnych poważnych firm niemieckich, polskich i włoskich, z którymi trwają zaawansowane negocjacje.
Wiceprezydent Tarnowa Andrzej Sasak jako przyczyny sukcesu wskazuje m.in. jedne z najniższych w kraju podatki od nieruchomości – pozostające na tym samym poziomie od czterech lat; nie zmienią się one także w roku przyszłym. Z 70 zł do 350 zł wzrosła również wartość inwestycji w przeliczeniu na jednego mieszkańca, co daje naszemu miastu 7 miejsce w Polsce dla miast porównywalnej wielkości. – Tarnów stał się jednym z ciekawszych miejsc do inwestowania – stwierdza wiceprezydent. –Skończyły się zwolnienia w dużych zakładach pracy, powstają nowe miejsca pracy, pojawiają się inwestorzy; bezrobocie spadło o 1% do poziomu 10,5%. Inwestujemy przede wszystkim w infrastrukturę, uzbrojenie terenu, drogi; w przyszłorocznym budżecie położymy szczególny nacisk na pozyskanie nowych terenów, zaczyna nam bowiem brakować gruntów pod inwestycje. Problemem są oczywiście skomplikowane kwestie własnościowe gruntów. Chcemy pozyskać działki na obszarze na północ od obiektów Goodyear i w rejonie ulicy Niedomickiej. Najbliższe dwa lata to dziesiątki milionów euro inwestowanych tu przez firmy i co najmniej tysiąc nowych miejsc pracy, nie licząc tych, które powstaną w związku z obsługą przedsiębiorstw.
Cóż, pożyjemy, zobaczymy… I oby Nam się udało…

Posłuchaj wypowiedzi Andrzej Sasaka (((mp3))) .

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 12:39:25
IP          : 18.116.8.110
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html