To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Tarnowianie - pierwsi niepodlegli    -   11/11/2005
Niedawno, podczas inscenizacji na tarnowskim Rynku przypomniano zapominaną już prawdę, że to Tarnów w radosnym dla Polaków roku 1918 jako pierwsze miasto w kraju odzyskał wolność. Wydarzenia wieczora i nocy z 30 na 31 października 1918 r. - historyczne posiedzenie Rady Miasta, podczas którego Tarnów "oddał się poleceniom rządu warszawskiego", wiece niepodległościowe na Starówce, przewrót wojskowy w mieście i rozbrajanie żołnierzy austriackich - wszystko to przypomina Antoni Sypek w kolejnym odcinku dźwiękowych "Tarnowskich Pejzaży".

Ogloszenie

"Rada Miasta oświadcza, że Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch" - tej treści uchwałę podjęło 26 rajców miejskich Tarnowa o godzinie 18.00 30 października 1918r. na wniosek burmistrza Tadeusza Tertila. Historyk Kazimierz Bańburski podejrzewa, że burmistrz mógł nic nie wiedzieć na temat zaplanowanego za kilka godzin przewrotu wojskowego w mieście, stąd odwołanie się do Rady Regencyjnej, która nie miała najlepszej opinii, jako ciało utworzone przez Niemców rok wcześniej.
Antoni Sypek, radny obecnej kadencji, postuluje upamiętnienie nazwisk radnych sprzed 87 lat poprzez ich coroczne odczytywanie podczas listopadowych sesji. Na budynku magistratu powinna natomiast pojawić się tablica pamiątkowa z tymi nazwiskami - dodaje historyk i radny.

Historia jest na swój sposób sprawiedliwa i pamiętliwa. Tarnów był co prawda pierwszym miastem, które odzyskało niepodległość i w którym skończyła się I wojna światowa, ale też pierwszym do którego 21 lat później, w momencie wybuchu bomby na dworcu PKP podłożonej przez hitlerowskiego dywersanta, zawitała II wojna światowa.

Posłuchaj niepodległościowej opowieści Antoniego Sypka (((mp3))).

W materiale wykorzystalismy archiwalne nagranie "Pierwszej Brygady" w wykonaniu chóru DANA (z Mieczysławem Foggiem!) oraz głos Józefa Piłsudskiego z pierwszego, historycznego nagrania z roku 1924.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 13, 2024 00:03:49
IP     : 3.235.172.123
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html