To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Hospicjum to też życie    -   12/11/2005
W środę, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w Tarnowie odbyła się konferencja „Opieka hospicyjna – by godnie żyć aż do końca”. Wzięło w niej udział około 220 osób – lekarzy, studentów, pielęgniarek, nauczycieli, wolontariuszy i sióstr zakonnych zajmujących się opieką nad obłożnie chorymi. Jak opiekować się umierającym człowiekiem? Jak o tym, co nieuchronne powiedzieć choremu czy jego rodzinie? Odpowiedzi na te i inne pytania usłyszeć można było właśnie na tej konferencji.

Ogloszenie

O ogólnopolskiej akcji „Hospicjum to też życie” już pisaliśmy, przy okazji koncertu w kościele Księży Misjonarzy – inicjatywie doktora Jacka Roika i księdza Jerzego Berdychowskiego; zbierano wówczas datki na rzecz Tarnowskiego Hospicjum Domowego im. Bł. Fryderyka Oznaka. Z księdzem Berdychowskim rozmawialiśmy wówczas m.in. o nieuchronności śmierci – tak mocno obecnej w mediach, ale przecie nie oswojonej, wypychanej z naszej pamięci, nieobecnej w naszych wzajemnych relacjach. Opieka nad nieuleczalnie chorym wciąż jest tematem tabu… Rozmowy tej odsłuchać możesz tutaj: (((mp3))).

Środowa konferencja, odbywająca się pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Janusza Sepioła, to także inicjatywa księdza Berdychowskiego, dyrektora Tarnowskiego Hospicjum Domowego, choć organizatorów reprezentowali jeszcze dr Marek T. Fiałkowski, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Medycyny Paliatywnej i dr Jolanta Stokłosa prezes TPCh „Hospicjum św. Łazarza” w Krakowie.
W programie konferencji poruszono takie zagadnienia jak: stan opieki paliatywnej i hospicyjnej w Małopolsce (dr Tomasz Grądalski, dr Marek T. Fiałkowski), istota opieki hospicyjnej (dr Anna Węglarz), rola kapelana w opiece nad terminalnie chorym (ks. Jerzy Berdychowski), program szkoleń dla lekarzy, pielęgniarek oraz innych członków zespołu hospicyjnego i rehabilitantów (dr Barbara Burczyk – Fitowska, mgr Agnieszka Kwiecińska) i „trudne rozmowy z chorym i jego rodziną” – wystąpienie o takim tytule przygotowała dr Teresa Weber. I to właśnie panią doktor zapytałem, jak należy rozmawiać z nieuleczalnie chorymi ludźmi, jak przekazać drugiemu człowiekowi i jego rodzinie tą prawdę o coraz bardziej przybliżającym się kresie ziemskiego życia. Posłuchaj tej rozmowy (((mp3))). Do tego trudnego tematu będziemy jeszcze wracać; w Polsce na 100 tysięcy mieszkańców przypada zaledwie 5,75 łóżek w różnorodnych jednostkach opieki paliatywno – hospicyjnej. Stąd rola hospicjów domowych jest bezcenna. Problemem jest – jak zawsze – niedostateczna ilość środków, w tym także sprzętu. Do końca grudnia trwa zbiórka środków m.in. na zakup sprzętu i niezbędnych leków. Pomocy można udzielić sms-em o treści „Hospicja”, wysłanym na numer 7534 (6,10 zł z VAT), dzwoniąc na Linię Charytatywną TP 0 400 407 400 (3,18 za min z VAT), dokonując wpłaty na rachunek bankowy 61 1540 1098 2001 5562 4727, (dla Tarnowskiego Hospicjum Domowego - 65 1240 1910 1111 0010 0544 1276) lub biorąc udział w Zakładach Specjalnych Totalizatora Sportowego, w dniach od 8 października do 14 listopada. Można również podpisać petycję – apel o zwrócenie większej uwagi na sytuację osób nieuleczalnie chorych, kierowany do różnych władz i decydentów, dostępny na stronie: http://www.hospicja.pl/szkolenia/article/1321/chapter_11.html.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 13, 2024 00:05:19
IP     : 3.235.172.123
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html