To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Rybowicz w MBP   -   14/11/2005
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę poświęconą Janowi Rybowiczowi, zapomnianemu pisarzowi i poecie z Lisiej Góry. O przywrócenie pamięci zmarłemu przed piętnastu laty twórcy zabiega stowarzyszenie Teatr Nie Teraz. TNT wkrótce planuje premierę nowego spektaklu, opartego na tekstach Rybowicza.

Ogloszenie
>

Na ekspozycję MBP składają się zdjęcia, garść publikacji prasowych i książek – wśród nich „Być może”, „Wiersze zebrane” „Samokontrola i inne opowiadania” oraz „Wiocha Chodaków”. Są również tłumaczenia utworów Rybowicza na obce języki; pracownicy biblioteki zadali sobie ponadto trud odszukania antologii, w których pojawia się nazwisko pisarza – „Od Staffa do Wojaczka” oraz „Legendarni i tragiczni”.
O przywrócenie pamięci o Janie Rybowiczu i jego twórczości zabiega Tomasz A. Żak, twórca obchodzącego swoje 25-lecie Teatr Nie Teraz. W roku 1991 i w 1993 miały miejsce premiery (w dwóch różnych składach aktorskich) spektaklu „Odlot”, opartego na tekstach pisarza. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był wówczas Stanisław Potempa.
Piętnaście lat, które upłynęło od śmierci Rybowicza stało się także okazją do odnowienia płyty nagrobnej i artystycznych „wypominek” z udziałem m.in. wójta gminy Lisia Góra. Jak już wcześniej pisaliśmy, 30 listopada odbędzie się konkurs recytatorski dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej z regionu tarnowskiego – laureaci konkursu wystąpią 2 grudnia w restauracji Pasaż. Wysłuchamy wówczas ballad Rybowicza w wykonaniu Tomka Lewandowskiego i zobaczymy fragmenty nowego spektaklu TNT „Rybowicz, czyli głowa pełna lalek”, którego premiera mieć będzie miejsce dwa dni później w dość niezwykłym miejscu, 4 grudnia na tarnowskim dworcu PKP. Wezmą w niej udział także aktorzy rzeszowskiego teatru „Maska” i wrocławskiego teatru „Pieśń Kozła”, ubiegłorocznego laureata „First Fringe” na Festiwalu Teatralnym w Edynburgu. Wystąpią więc: Łukasz Gawlik, Szymon Seremet (TNT), Kamila Rybacka (Maska) i Rafał Habel (Pieśń Kozła). Co ciekawe, dla (niegdyś) tarnowianina Rafała Habla będzie to drugie już zetknięcie się z utworami Jana Rybowicza – jedenaście lat temu brał on udział w premierze „Odlotu”.
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 13, 2024 00:37:03
IP     : 3.235.172.123
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html