To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: TEMI
  
  Specjaliści prawie razem   -   18/11/2005
Już od 1 lutego przyszłego roku lekarze-specjaliści będą przyjmować chorych w dwóch budynkach - przy ul. M. Curie-Skłodowskiej i Mostowej. Jeszcze pięć lat temu pacjentów leczono w sześciu różnych miejscach w mieście. O kończącym się właśnie remoncie przychodni ul. Mostowej i wdrażanym planie racjonalizacji przestrzeni wykorzystywanej przez lekarzy-specjalistów w publicznej ochronie zdrowia w Tarnowie pisał niedawno tygodnik TEMI.

Ogloszenie

Dobiega końca modernizacja budynku przy ul. Mostowej w Tarnowie, gdzie swoje poradnie ma Zespół Przychodni Specjalistycznych. Inwestycja prowadzona jest m.in. z funduszy unijnych, a jej zakończenie pozwoli na zlokalizowanie wszystkich specjalistycznych poradni w dwóch budynkach. Jeszcze pięć lat temu miejscy specjaliści przyjmowali pacjentów aż w sześciu punktach w mieście.

Decyzją prezydenta Tarnowa w 2002 roku Zespół Przychodni Specjalistycznych, którego część poradni pracowała w fatalnych warunkach, otrzymał budynek po przychodni onkologicznej, przeniesionej do Szpitala im. Św. Łukasza. Po wstępnych pracach adaptacyjnych udało się zlokalizować tam Ośrodek Rehabilitacji i Neuropsychiatrii Dziecięcej, mieszczący się do tej pory przy ulicy Chyszowskiej. Po pół roku na Mostową przeniesiono też Poradnię Zdrowia Psychicznego oraz Przychodnię Uzależnień i Współuzależnień. - Wraz z budynkiem otrzymaliśmy dokumentację, która dotyczyła rozbudowy dawnej przychodni onkologicznej i właśnie ten projekt zaadaptowaliśmy dla naszych potrzeb - wyjaśnia Artur Asztabski, dyrektor Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie. - Złożyliśmy wniosek do marszałka województwa celem uzyskania środków z Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego, a jesienią ubiegłego roku projekt został zaakceptowany.

Pierwsze prace budowlane doprowadziły do powstania klatki schodowej wraz z windą, a obecnie realizowany jest drugi etap przedsięwzięcia, który ma na celu rozbudowę budynku przy Mostowej. Dzięki temu realne stanie się zwiększenie pomieszczeń dla rehabilitowanych dzieci oraz małych pacjentów przyjmowanych przez specjalistów. Na Mostową zostanie również przeniesiona jedyna w mieście Przychodnia Przeciwgruźlicza i Pulmonologiczna z ul. Wałowej. - Oprócz tego umieścimy tam kilka medycznych urządzeń diagnostycznych , co pozwoli na poprawę diagnostyki specjalistycznej ZPS - mówi dyrektor placówki - Pacjenci będą mieć lepsze warunki, szczególnie chorzy trafiający do poradni pulmonologicznej, gdyż obecnie placówka ta pracuje chyba w najgorszych warunkach w mieście, ale nie ma możliwości zaadaptowania jej do aktualnych wymogów sanitarnych.

Już od 1 lutego przyszłego roku miejscy specjaliści będą przyjmować chorych w dwóch budynkach - przy M. Curie-Skłodowskiej i Mostowej. Jeszcze pięć lat temu pacjentów leczono w sześciu różnych miejscach w mieście. - Zlokalizowanie wszystkich poradni w dwóch obiektach nie wiążę się ze zmniejszeniem liczby świadczeń, wręcz przeciwnie - systematycznie rozszerzamy zakres świadczonych usług medycznych, m.in. o chirurgię jednego dnia, podstawową opiekę zdrowotną czy specjalistykę w ginekologii - zapewnia dyrektor Asztabski. - Racjonalniej będzie gospodarować w dwóch budynkach. Powinna też zwiększyć się dostępność do specjalistycznej diagnostyki medycznej dla ponad 300 tysięcy pacjentów z miasta i powiatów: tarnowskiego, brzeskiego oraz bocheńskiego. - Dostępność do specjalistów będzie zależała na pewno od kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale jeżeli nie uda się uzyskać zwiększenia usług w istniejących specjalnościach, to zamierzamy poszerzyć ofertę przychodni o te specjalności, których w Tarnowie brakuje, a które fundusz chętnie by zakontraktował, np. w poradni zdrowia psychicznego - twierdzi Artur Asztabski.

Przy ul. Mostowej zakończyły się roboty na zewnątrz budynku, a obecnie trwają wykończenia w środku, by do końca grudnia wykonać większość prac związanych z instalacją teletechniczną - zamontowaniem sieci komputerowej, telefonicznej, alarmowej. Pod koniec roku można zacząć wyposażać pomieszczenia w sprzęt medyczny. Prowadzony remont zbiega się z trwającymi obecnie w ZPS pracami informatycznymi. Za dwa lata zostanie zinformatyzowany cały Zespół Przychodni Specjalistycznych, a na razie komputery pojawią się głównie w rejestracji, diagnostyce i kilku gabinetach lekarskich. Docelowo będzie około 120 stanowisk, co pozwoli na szybki przepływ informacji i sprawniejszą obsługę pacjentów. Już ponad 100 pracowników ZPS zostało przeszkolonych.

Modernizacyjne prace w przychodni pochłoną ponad 4 mln złotych, z czego przeszło 3 mln zł. to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Unijne pieniądze stanowią 75 proc. kosztów całego przedsięwzięcia, tarnowski Urząd Miasta zapewnił 10 proc., PFRON - 3 proc., a reszta pochodziła z własnych funduszy Zespołu Przychodni Specjalistycznych. (K-a)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, June 25, 2022 16:30:43
IP     : 3.238.125.76
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html