To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Chór jest moim szczęściem   -   19/11/2005
Dziś wieczorem w Bazylice Katedralnej odbędzie się uroczysty koncert z okazji Jubileuszu 20-lecia Dziewczęcego Chóru Katedralnego „Puellae Orantes”. Rozmowę Ryszard Lisa z założycielem i dyrygentem Chóru ks. Władysławem Pachotą zamieszcza tygodnik TEMI w ostatnim numerze .

Ogloszenie
>

Jak doszło do założenia chóru?

Jako młody ksiądz zostałem skierowany do pracy duszpasterskiej w bazylice katedralnej w charakterze wikariusza. Ówczesny proboszcz ksiądz prałat Kazimierz Kos, jako jedno z zadań, wyznaczył mi założenie dziewczęcej liturgicznej scholi parafialnej. Była ona bardzo potrzebna, aby ubogacać swoim śpiewem msze święte i inne uroczystości parafialne. Podjąłem się tego zadania. Tworzenie scholi, w roku 1985, rozpocząłem od naboru uczennic - chodziłem po szkołach, dawaliśmy ogłoszenia i w efekcie zgłosiło się bardzo dużo chętnych.

Kiedy schola zamieniła się w chór?

Ten proces trwał kilka lat, ale już w roku 1989 mieliśmy chór czterogłosowy i pierwszy zagraniczny sukces. Wyjechaliśmy do Rzymu, gdzie dwukrotnie śpiewaliśmy dla Ojca Świętego Jana Pawła II, a także podczas mszy świętej transmitowanej przez Radio Watykańskie. Za datę założenia chóru, uznajemy jednak rok 1992, ponieważ wtedy uzyskał on osobowość prawną, stał się stowarzyszeniem kulturalnym. Było to niezbędne, aby mógł się artystycznie rozwijać, koncertować, brać udział w festiwalach, wyjeżdżać na zagraniczne tournee.

Już w roku 1992 wyjechaliśmy na koncerty do Holandii, gdzie dokonaliśmy nagrania dla tamtejszego radia, a rok później wzięliśmy udział, z sukcesami, w XXVI Międzynarodowym Kongresie Chórów „Puellae Orantes” w Rzymie. Ponownie, na prywatnej audiencji, przyjął nas Jan Paweł II, dla którego śpiewaliśmy. Potem prawie co roku koncertowaliśmy lub braliśmy udział w zagranicznych festiwalach. W Polsce daliśmy ponad trzydzieści koncertów w wielu miastach, nie zapominając o Tarnowie, oraz uczestniczyliśmy w znaczących festiwalach chóralnych. Nagrywaliśmy dla radia i telewizji, mamy w dorobku cztery pyty kompaktowe: „Musica Sacra”, ”W Dzień Bożego Narodzenia”, „Jubilate Deo” i „Christus Natus est Nobis”. Przygotowujemy się do nagrania kolejnej w roku 2006.

Ale najbardziej cenne są zapewne sukcesy uzyskiwane na festiwalach i konkursach chóralnych?

Takie sukcesy faktycznie dają satysfakcję wszystkim, zarówno chórzystkom, ich rodzicom, jak i nam – opiekunom chóru. Przez 20 lat „Puellae Orantes” zdobył wiele nagród i wyróżnień, najbardziej cenimy sobie jednak uzyskanie „Złotego Kamertonu” na XIV i XVII Ogólnopolskim Konkursie Chórów Szkolnych w Bydgoszczy, a także dwukrotnie „Złotej Harfy Eola” na Ogólnopolskim Przeglądzie „Schola Cantorum” w Kaliszu, gdzie wcześniej chór otrzymał dwa razy „Brązowe Harfy Eola”. Wspommnieć należy też zajęcie drugiego miejsca na X Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii, w konkurencji z chórami dorosłymi. Z zagranicznych sukcesów warto wspomnieć o pierwszej nagrodzie w 44. i 50. Europejskim Festiwalu Młodych Muzyków w Neerpelt, pierwszej nagrodzie w IV Europejskim Konkursie Chórów Katedralnych w Amiens oraz pierwszej nagrodzie w Międzynarodowym Konkursie Polifonicznym – Concnorso Polifonico Guido d,Arezzo we Włoszech. W tym ostatnim konkursie, mającym już 52 edycje, byliśmy jak dotąd jedynym chórem zaproszonym z Polski. Udział w nim był wyróżnieniem za wcześniejsze osiągnięcia chóru.

Podobnych chórów działa w Polsce sporo, ale jednak sukcesy są waszym udziałem. Skąd się biorą?

Myślę, że z pracy i ambicji nas wszystkich. Próby odbywają się trzy razy w tygodniu, a jest to duży wysiłek i poświęcenie. Wcześniej najmłodsze adeptki, wybrane z pośród uczennic IV klas tarnowskich szkół podstawowych, przez rok – pod okiem Aleksandry Topór - przechodzą ćwiczenia z emisji głosu. Potem uczą się repertuaru i powoli wchodzą do zespołu podstawowego, a następnie koncertowego. Stawiamy im duże wymagania, muszą przy tym dobrze się uczyć. Średnia ocen w chórzystek wynosi dzisiaj 5,4.

Jak zamierzacie uczcić 20-letni jubileusz chóru?

Uroczystości jubileuszowe odbędą się 19 listopada. Zainauguruje je msza święta w Bazylice Katedralnej o godzinie 18, którą celebrował będzie ks. bp Wiktor Skworc. Podczas mszy chór zaśpiewa kilka pieśni, po niej wykona po raz pierwszy utwór „Magnifik” - specjalnie skomponowany dla chóru na ten jubileusz przez Mariana Sawę. Po koncercie odbędzie się spotkanie jubileuszowe, z udziałem m.in. naszych sponsorów i przyjaciół oraz kompozytorów i dyrygentów chórów, także zagranicznych. Zapowiedział udział m.in. prezes „Europa Cantat” Marcel Corneloup.

Rozmawiał Ryszard Lis
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 13, 2024 00:44:34
IP     : 3.235.172.123
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html