To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Szczeklik – nie oszczędzamy na pacjentach    -   29/11/2005
O 1,5 mln zł - z przeznaczeniem na procedury kardiologiczne - NFZ zwiększy w tym roku wartość kontraktu ze Szpitalem im. E. Szczeklika w Tarnowie. Tym samym zakończył się trzymiesięczny okres kredytowania leczenia pacjentów z ciężkimi chorobami serca przez tą placówkę. Z kolei w roku przyszłym szpital dostanie 3,5 mln zł więcej na leczenie osób w stanach zawałowych. Zdaniem dyrektora Marcina Kuty, mimo długów, „Szczeklik” powoli wychodzi na prostą…

Ogloszenie

Poważnym garbem dla wszystkich tego rodzaju placówek są konsekwencje wynikające z „ustawy 203” – wypłata należnych personelowi podwyżek w latach 2000 - 2004 wyniosła ponad 12 mln zł. Dzięki wdrożonemu programowi restrukturyzacyjnemu, Szpital może otrzymać z Budżetu Państwa pożyczkę w wysokości 6 mln zł – po spłacie połowy tej kwoty, pozostałe 3 mln zostanie umorzone, podobnie jak wynoszące ponad 1,3 mln zł zobowiązania wobec PERON i ZUS. Dzięki temu zadłużenie placówki zmniejszy się o 4,5 mln zł. „Szczeklik” otrzymał już dwie transze środków w wysokości 4,5 mln zł, a wskutek decyzji Wojewody o warunkach restrukturyzacji finansowej, otrzyma w grudniu jeszcze 1,5 mln zł.
Z rządowej pożyczki w pierwszej kolejności uregulowane zostały we wrześniu zobowiązania finansowe względem pracowników z lat 2000 – 2004, wynoszące 1,5 mln zł. 2,5 mln trafiło do dostawców, a pozostałe 2 mln przeznaczone jest na wcześniejszą spłatę komercyjnego kredytu. –Brak zaległości względem dostawców sprawia, że to my możemy teraz dyktować warunki – stwierdza Marcin Kuta, dyrektor szpitala.
Placówka w najbliższych dniach otrzyma również dodatkowe środki z NFZ, w wysokości 650 tys. zł, dzięki czemu sfinansowana zostanie część wykonanych w tym roku świadczeń ponadlimitowych – po 10 miesiącach „przekroczenia” wynoszą one już 2,5 mln zł. Również ustalone na rok przyszły warunki kontraktu pozwalają na optymizm – zwiększenie dofinansowania na działalność oddziałów kardiologicznych (o 3,5 mln zł), podniesienie limitów przyjęć w innych oddziałach (niekiedy „nawet” do poziomu wykonywanych usług) oraz nieznaczne podniesienie ceny za punkt sprawi, że Szpital będzie mógł prowadzić działalność bez ograniczania przyjęć pacjentów. Fundusz zapłaci także więcej za porady specjalistyczne udzielane w poradniach przyszpitalnych, dwukrotnie zwiększy się liczba osób objętych długoterminową opieką w warunkach domowych. Jednocześnie dobiegają końca remonty, możliwe dzięki pomocy z Budżetu Miasta – mi.n. na oddziałach: Chorób Zakaźnych Dzieci, Anestezjologii, Dermatologii, Ortopedii i Wewnętrznym, w łazienkach Oddziału Płucnego i w otoczeniu Izby Przyjęć. Dokonano kilku modernizacji i zakupiono nowy sprzęt, m.in. bronchofiberoskop do badań płucnych, system monitorujący dla Oddziału Intensywnej Terapii, rejestratory Holtera i ciśnieniowe do badań układu krążenia, kardiomonitory, aparaty EKG, defibrylatory serca, aparaty KTG do badań płodu, gastroskopy i duodenoskop do badań przewodu pokarmowego, myjnię ultradźwiękową, głowice USG do badań ginekologicznych i jamy brzusznej, artroskop do badania i leczenia stawów kolanowych, wywoływarkę do zdjęć RTG, pompy infuzyjne i pompy perystaltyczne; uzupełniono także wyposażenie Pracowni Hemodynamiki, która od sierpnia prowadzi działalność całodobową – w nowoczesny sposób leczy się tu pacjentów z regionu tarnowskiego i południowo – wschodniej Małopolski. Przez całą dobę w Pracowni można wykonywać koronarografię i koronaroplastykę; trafiają tu pacjenci przewożeni także z Mielca, Jasła, Dębicy, Gorlic, Krynicy i Nowego Sącza. W każdym miesiącu na dyżurach „ostrozawałowych” pomoc udzielana jest około 70 pacjentom. Jeszcze w tym roku w Pawilonie nr II od ul. Słonecznej wymienione zostaną okna, a na wiosnę budynek zostanie ocieplony i doczeka się nowej elewacji. Przy Budynku Głównym dobudowana zostanie winda, zmieni się także otoczenie szpitala – na miejscu burzonego budynku magazynowego powstanie parking dla pacjentów.
-Nie oszczędzamy na pacjentach – stwierdza dyrektor „Szczeklika”. –Oczywiście badania będziemy wykonywali wtedy, gdy trzeba, a nie na wszelki wypadek, zaś leczyć będziemy tym, co jest skuteczne, a nie modne.
Posłuchaj wypowiedzi… (((mp3)))

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 13, 2024 01:12:11
IP     : 3.235.172.123
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html