To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Co dalej z „Targiem Słów?”    -   30/11/2005
Z opóźnieniem, bo na wiosnę wystartuje „Targ Słów” – autorski projekt Jacka Kucaby, realizowany w ramach „Szkoły latania”. „Targ Słów” – czyli miejsce dialogu, spotkań, interdyscyplinarnych zdarzeń. Zaadoptowany na te potrzeby Skwer Preissów czekają jeszcze prace wykończeniowe, m.in. pojawi się wykonana przez młodzież mozaika i zieleń. –Jestem zdziwiony tym, że gdy dziś w Polsce ktoś robi coś za darmo, zaraz staje się najbardziej podejrzanym człowiekiem – stwierdza pomysłodawca projektu.

Ogloszenie
>

W założeniach Jacka Kucaby „Targ Słów” to coś więcej niż tylko miejsce – to oferta kierowana do młodzieży i przez młodzież kształtowana. Nad jego funkcjonowaniem czuwać będzie moderator z Pałacu Młodzieży, odpowiedzialny za współpracę z młodymi ludźmi, za obieg informacji, za komunikację z instytucjami, szkołami, ośrodkami kulturalnymi, bibliotekami, świetlicami i mediami, opiekę techniczną, pozyskiwanie sponsorów i zabiegi o przyznanie grantów i dotacji. To do niego zgłosić się będzie można z prośbą np. o pomoc w realizacji projektu, czy w odszukaniu źródeł finansowania ciekawego pomysłu.

Ramowy plan działań podzielony został na działy: literatura, teatr, muzyka, działania plastyczne, film i nauka. „Targ Słów” stanie się więc miejscem spotkań z pisarzami i poetami, ludźmi sceny, reżyserami, miejscem konkursów literackich i satyrycznych, prezentacji sztuk szkolnych zespołów teatralnych, tworzenia scenografii; planowane jest także prowadzenie specjalnej witryny internetowej, redagowanie gazety i tworzenie kolejnych edycji „Bajśni”, pisanych i ilustrowanych przez mieszkańców Tarnowa. W planach są ponadto cykle przybliżające twórczość klasyków muzyki, koncerty, prezentacje tradycji folkowych świata, połączone z warsztatami tanecznymi, happeningi, comiesięczne konkursy plastyczne, pokazy filmów dokumentalnych i warsztaty pracy z kamerą. W dziedzinie nauki w projekcie znalazły się dyskusje, wykłady z zakresu sztuki współczesnej, filozofii, estetyki i etyki oraz podejmowanie takich tematów jak ksenofobia, nietolerancja, uzależnienia. Organizowane będą również kursy ratownictwa medycznego, czy oryginalne korepetycje z przedmiotów. Działania prowadzone będą w oparciu m.in. o kadrę „Pałacu Młodzieży”. „Niesprecyzowana formuła proponowanych działań stanowi ciekawą furtkę dla realizacji własnych pomysłów dla nauczycieli i animatorów kultury, którzy chcieliby współpracować z młodzieżą na dość nietypowych płaszczyznach. - Targ Słów” stanowiłby też ciekawe pole do analizy dla psychologów i socjologów – stwierdza Jacek Kucaba. Jego zdaniem „Targ Słów” oznacza przede wszystkim dialog, okazję do starcia różnych racji i poglądów – bo samo wyrażenie opinii jest niewystarczające. Oznacza też refleksję, sprzeciw wobec komputera i telewizora widzianych jako jedyne okno na świat. Oznacza także dotarcie do „młodzieży odrzuconej”, odtrutkę na alienację i zagubienie, okazję do twórczego działania – o którego ostatecznym kształcie zadecyduje sama młodzież.

Czy ambitne plany Jacka Kucaby uda się zrealizować – to pokaże czas; jak dotąd udało się mu znaleźć sponsora, firmę Bruk-Bet, która zagospodarowała Skwer Preissów dla potrzeb „Targu Słów”. Ostatnie prace wykonane zostaną wiosną.

Opracowany został również regulamin placu:
1 – To, co myślisz, ma znaczenie
2 – To, co się tu dzieje, zależy przede wszystkim od Twojej inwencji i wyobraźni
3 – To, co dzieje się tu dziś, może dać o sobie znać dużo później – tak działa czas, który ma coś zmienić
4 – Twoja obecność jest także prezentem dla innych.

- To jedyne tego rodzaju miejsce w Polsce. (…) Jego beneficjentem jest młodzież. Młodzież jest piękna, trudne są tylko czasy, w których przyszło żyć. Za to co, negatywne w znacznej mierze odpowiadają rodzice, którzy nie mają czasu dla swoich dzieci. (…) Jestem zdziwiony podejrzeniami – przecież ja to robię nieodpłatnie, społecznie – oto garść wypowiedzi Jacka Kucaby, których odsłuchać możesz tutaj - (((mp3)))

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 13, 2024 01:15:52
IP     : 3.235.172.123
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html