To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Trzy dni "Vitae Valor" za nami   -   12/12/2005
Już trzy dni V Festiwalu Filmowego VITAE VALOR za nami. Bardzo imponująco wypadła piątkowa inauguracja imprezy, która odbywa się Kinie „Marzenie” w dniach 9 – 15 grudnia 2005 roku. Jak na jubileusz przystało, zjawili się wyjątkowi goście, a wśród nich m.in. biskup ordynariusz diecezji tarnowskiej Wiktor Skworc oraz rzecznik Episkopatu Polski, tarnowianin, ks. Józef Kloch, tłumnie też stawili się tarnowianie. Głównie młodzi, bowiem to przecież dla nich młodzież zrzeszona w Stowarzyszeniu Akademickim „Tratwa” przygotowuje od lat ten wyjątkowy pod każdym względem Festiwal.

Ogloszenie
>

Ale, jak się okazuje nie tylko do nich kierowana jest filmowa oferta, idee vitae valor czyli wartości życia bliskie są ludziom w różnym wieku, wszystkich stanów i zawodów. Zgodnie z pięcioletnią tradycją każda z kolejnych edycji Festiwalu poświęcona jest wybranemu tematowi. W tym jubileuszowym V.V. tych wiodących tematów jest aż dwa: „Przywracać nadzieję” – młodym gniewnym, zagubionym i zniewolonym, ale nie tylko im, oraz „Gdy nadchodzi jesień” - także ludzkiego życia, a więc starość... . I te dwa, tylko pozornie odległe od siebie sprawy, przewijać się będą przez całe te tygodniowe filmowe rekolekcje. A wypełnią je projekcje aż 25 filmów fabularnych, krótkometrażowych i dokumentalnych, spotkania z twórcami i inne imprezy towarzyszące.

Festiwalowych gości, wśród których tradycyjnie zabrakło przedstawicieli władz, nie licząc wielkiego admiratora V.V., znanego tarnowskiego historyka Antoniego Sypka, szefującego Komisji Kultury RM, powitali: prezes Stowarzyszenia Akademickiego „Tratwa” – Zuzanna Szafrańska i Jerzy Świtek, twórca i dyrektor imprezy. Natomiast do wygłoszenia oficjalnej formuły otwierającej Festiwal zaproszono na scenę biskupa Wiktora Skorca, który samokrytycznie przyznał, że aczkolwiek od początku patronuje tej wartościowej imprezie, to gości na niej po raz pierwszy. Ponieważ właśnie powrócił wraz z innymi biskupami z wizyty „u progów apostolskich” w Rzymie, gdzie spotkał się z papieżem Benedyktem XVI, podzielił się z zebranymi krótką refleksją na ten temat. Wspomniał m.in. o wręczeniu papieżowi okolicznościowego albumu upamiętniającego jego pobyt, jeszcze jako kardynała w diecezji tarnowskiej, na rocznicowych obchodach ku czci św. Stanisława w Szczepanowie. Na zakończenie festiwalowej posługi wręczono biskupowi Skorcowi plakat autorstwa P. Barszczowskiego, oraz jedną z prac plastycznych dzieci, których twórczość złożyła się na towarzyszącą Festiwalowi wystawę. Nosi ona nawiązujący do jednego z tematów imprezy tytuł „Jesień życia w oczach dziecka”, a autorami ponad 40 prac są wychowankowie dziesięciu tarnowskich świetlic.

V Festiwal Filmowy VITAE VALOR otworzyły obsypane nagrodami rodzime „Pręgi” w reż. Magdaleny Piekorz. Po projekcji, która pomimo, że film był już u nas grany, zgromadziła komplet widzów, miało się odbyć spotkanie z pisarzem i dramaturgiem, scenarzystą filmu Wojciechem Kuczokiem, ale nie zjawił się on w Tarnowie. Podobnie, jak Michał Żebrowski, który dzień wcześniej miał wystąpić w tarnowskim teatrze w monodramie „Doktor Haust” autora „Pręg”, a potem spotkać się z widzami. Ale po tych premierowych falstartach Festiwal ruszył pełna parą. Jeszcze tego samego dnia obejrzeliśmy amerykańskiego „Marzyciela” w reż. M. Forstera z 2004 roku, siedmiokrotnie nominowanego do Oscara. Właśnie za muzykę do tego filmu polski kompozytor Jan Kaczmarek otrzymał tę tak pożądaną przez ludzi filmu statuetkę.

Sobotnie przedpołudnie wypełniła na festiwalowej Tratwie tradycyjna zabawa choinkowa dla dzieci prowadzona przez młodzież, połączona z projekcją filmu „Niedźwiadek. Zaś wieczorem mogliśmy obejrzeć „Nienormalnych” w reż. J. Bławuta z 1990 r. oraz kultowego „Greka Zorbę”, amerykańską produkcję z 1964 roku. Gościem specjalnym tego dnia był twórca „Nienormalnych” Jacek Bławut, który po projekcji spotkał się z publicznością i przed kolejnym seansem otrzymał przyznaną po raz pierwszy w historii VITAE VALOR Nagrodę Artystyczną. Tego uroczystego aktu dokonał duszpasterz akademicki i sternik Tratwy ks. Artur Ważny.

Na niedzielne przedpołudnie zaproszono seniorów, ludzi tzw. trzeciego wieku. Tej tematyce poświęcony był węgierski film J. Elek „Wyspa na lądzie”. Bezpośrednio po projekcji odbył się w Klubie Studenckim „Przepraszam” w Rynku panel zatytułowany „Stary człowiek wie...” poprowadzony przez red. K.Jabłońską z krakowskich „Więzi”. Szkoda że w tym tak ciekawie pomyślanym bloku imprez udział wzięła ledwie garstka widzów. Niedzielny wieczór wypełniły dwa znakomite filmy: angielskie „Lawendowe wzgórze” w reż. Ch. Dance z 2004 roku i amerykański „Dom z piasku i mgły” w rez. V. Perelmana z 2003 roku.

Ale przegląd tej rangi to nie tylko filmy fabularne ale również krótkometrażowe i dokumentalne. W piątek zobaczyliśmy krakowską „Wizytę” Marcela Łozińskiego /1974/, w sobotę „Kraj urodzenia” nagrodzonego na tym festiwalu Jacka Bławuta /2002/, i „Zderzenie czołowe” M. Łozińskiego /1975/. Natomiast w niedzielę białoruskie „Żyjemy na krawędzi” Wiktora Asliuka /2003/, i „Dziennikarza” jeszcze studenta Igora Devolda, pół Polaka – pół Norwega, który po projekcji spotkał się z widzami. Kontynuując ubiegłoroczną tradycję młodzież z „Tratwy” każdego dnia wydaje mini organ prasowy przeglądu „FestiValor”, zawierający festiwalowe aktualia. Z okazji Festiwalu ukazał się również Tarnowski Raport Akademicki Tudzież Ważne Autorefleksje „Tratwa”. Czynne jest także w holu kina stoisko z książkami wydawnictwa „Znak”.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na kolejne seanse i nasze relacje

Ryszard Zaprzałka
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 17, 2024 05:20:07
IP     : 3.236.83.154
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html