To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: TEMI
  
  Sceny z życia Jana Pawła II   -   03/1/2006
O wyjątkowej wystawie w pobliskim Pilznie pisze tygodnik TEMI. Muzeum Lalek w Pilźnie przygotowało czternaście scen ukazujących koleje życia Jana Pawła II. Pierwsza przedstawia kilkumiesięcznego Karola siedzą-cego na stoliku i obejmowanego przez mamę. Wystawę zatytułowano „Habemus Papam”, a patronat nad nią objął biskup tarnowski Wiktor Skworc.

Ogloszenie

Wykonanie 50-centymetrowych porcelanowych postaci było prawdziwym wyzwaniem. W pracowni krawieckiej uszyto stroje dokładnie według wzorów, by następnie wiernie odtworzyć widoczne na fotografiach sceny. Widzimy zatem Karola Wojtyłę w objęciach mamy, potem z tatą na ławeczce i z kolegami w cukierni na kremówkach. Później, już jako młody ksiądz gra z chłopcami w piłkę, a jako biskup jedzie furmanką w wiklinowych półkoszkach na duszpasterską wizytację.

Pamiętano również o tych najważniejszych momentach, jest zatem scena na balkonie, gdy po raz pierwszy Karol Wojtyła ukazał się wiernym jako papież Jan Paweł II. Wzrusza symboliczne już spotkanie z kardynałem Stefanem Wyszyńskim, kiedy ten składa papieżowi hołd po mszy pontyfikalnej. Nie zabrakło ulicy Franciszkańskiej 3 z najsłynniejszym w Polsce oknem, tragicznej sceny zamachu oraz cichej i oddanej obecności ks. Stanisława Dziwisza. Na koniec wyłania się z cienia nowy papież Benedykt XVI.

Niezwykłość tej wystawy polega również na tym, że poszczególne sceny są kolejno rozświetlane, a przewodnikiem jest sam Jan Paweł II. Na tle melodii „Barki” słyszymy głos papieża i jego opowieść o dzieciństwie, domu rodzinnym, kapłaństwie. Tylko w scenie zamachu opowieść urywa się i zamiast niej rozbrzmiewa papieskie „Pater noster...”.

Ekspozycja otwarta zostaała 27 grudnia w filii muzeum, w Lipinach, koło Pilzna, przy trasie E4. Czynna będzie od godziny 8 do 18. Samo jej obejrzenie nie wystarczy, wystawę, należy przeżyć, dlatego by uniknąć tłoku jednorazowo wpuszczanych jest ok. 25 osób. Spektakl trwa blisko 20 minut.
AD
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, September 25, 2023 15:41:06
IP     : 44.201.72.250
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html