To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: TVP3
  
  Kłopoty z herbami   -   04/1/2006
Każdy może zamówić sobie herb. Firma heraldyczna za odpowiednią opłatą znajdzie nam szlacheckiego przodka i już możemy nosić sygnet z herbem. Miasta, powiaty i województwa mają gorzej. Ich herby muszą być opracowane naukowo i zgadzać się z tradycją historyczną. Reguluje to ustawa sejmowa. Jak się okazuje, herb powiatu dąbrowskiego jest niezgodny z zasadami heraldyki: w polskiej tradycji nie zdarzało się, by herby ziemskie były dzielone na czworo; nie powinien też cytować w całości herbu województwa.

Ogloszenie
>

Województwo małopolskie ma swoją flagę i herb. Symbolem władzy prezydenta Krakowa jest łańcuch, zakładany w szczególnie uroczystych chwilach. Przewodniczący sejmiku wojewódzkiego otrzyma wkrótce laskę, którą będzie otwierał i zamykał obrady. Samorząd wojewódzki postanowił, że atrybutem władzy marszałka powinien być łańcuch, którego ogniwami będą herby wszystkich małopolskich powiatów.

Projekt opracowany przy udziale naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego został wysłany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ku zdumieniu wszystkich, został zaopiniowany negatywnie. Okazało się, że część powiatów Małopolski ma herby, które nie uzyskały akceptacji komisji heraldycznej przy MSWiA.
Takim \\\"nielegalnym\\\" herbem posługuje się na przykład powiat dąbrowski. Heraldycy zarzucają mu kilka błędów. W polskiej tradycji nie zdarzało się, by herby ziemskie były dzielone na czworo. Nie powinien też cytować w całości herbu województwa. Starostwo dąbrowskie wysłało projekt swojego herbu do Warszawy. Oczekiwanie na opinię przedłużało się. W tym czasie rada powiatu herb zatwierdziła i zaczęła się nim oficjalnie posługiwać. Po pół roku przyszła opinia z Warszawy - negatywna. Ale ustawa nie precyzuje, co w takiej sytuacji zrobić. Heraldycy uspokajają. Historyczne herby kształtowały się przez całe wieki. Te nowe też mogą tworzyć się latami. Osiem z dziewiętnastu małopolskich powiatów ziemskich powinno jednak dostosować się do zasad polskiej heraldyki, nie tylko dlatego, żeby marszałek mógł wreszcie założyć swój łańcuch.
Problem można by rozwiązać sposobem. Na łańcuchu z przodu umieścić tylko herby legalne, a z tyłu, w miejscu niewidocznym zostawić puste ogniwa, które z czasem można by uzupełniać. Ale to rozwiązanie nie znalazło uznania. Nie w Krakowie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, January 31, 2023 06:21:40
IP     : 3.236.138.35
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html